לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תא T ציטוטוקסי"

נוספו 4 בתים ,  לפני 8 חודשים
מ
הוספת קישור למוות תאי
מ (הסרת תבנית:בריטניקה בערכים כאשר היא רק דף הפניה. ראו שיחת תבנית:בריטניקה (תג))
מ (הוספת קישור למוות תאי)
* תאי T ציטוטוקסיים מכילים גרנולות, שהן למעשה [[אברון|אברונים]], המכילות חלבונים שונים הפוגעים בתאי המטרה. עם זיהוי של תא מטרה על ידי תא T ציטוטוקסי מופרשות גרנולות אלו בתהליך תלוי סידן ופוגעות בתאי המטרה בשני מנגנונים:
** '''חרור ממברנלי'''- תאי T ציטוטוקסיים מפרישים את החומרים הציטוטוקסיים [[פרפורין]] (perforin) ו[[גרנולוצין]] (granulysin) הגורמים ליצירת חורים בממברנה בקוטר 16 [[ננו]]-[[מטר]]. בעקבות החירור נכנסים לתא [[יון|יונים]] ו[[מים]] הגורמים לתא המטרה לעבור [[ליזיס (ביולוגיה)]]. תאים אלו, העוברים מוות [[נקרוזה|נקרוטי]], נבלעים על ידי תאים [[פגוציטים]] ובכך מסולקים מן הגוף. ניתן להרוג תאי מטרה in vitro (במבחנה) במנגנון זה, אך על פי הדעה המקובלת כיום, אין ריכוז תאי ה-T הציטוטוקסיים מספיק ברוב המקרים לגרום למוות על ידי חירור של תאי המטרה.
** '''מוות אפופטוטי על ידי גרנזים'''- מכיוון שלרוב החומרים המחוררים את הממברנה אינם מספיקים לגרימת מות התא המותקף, תאי T ציטוטוקסיים מפרישים גם גרנזים (granzyme), חלבון החודר לתא המותקף דרך החורים שנוצרו על ידי הפרפורין והגרנולוצין. גרנזים משרה על התא התוקף [[מוות תאי]] מבוקר- אפופטוזיס.
* '''מוות במסלול FAS''' - תאי T ציטוטוקסיים, כמו גם תאי T עוזרים טיפוס 1, מציגים על פניהם את החלבון [[קולטן FAS|FAS]]-ליגנט הנקשר לחלבון FAS המוצג על פני התא המותקף. הפעלת מנגנון ה-FAS גורמת לאפופטוזיס בתא המותקף, מנגנון זה נחשב למשני להרג תלוי גרנולות.