לדלג לתוכן

פרש קל – הבדלי גרסאות

נוספו 85 בתים ,  לפני 15 שנים
מ
קישורים
מאין תקציר עריכה
מ (קישורים)
'''פרשים קלים''' הם לוחמים המוגנים ב[[שריון]] קל שנלחמים על גבי בהמות רכיבה, בדרך כלל סוסים[[סוס]]ים. המונח "קל" מתייחס בראש ובראשונה לסוג השריון ולמשקלו. ככל שהשריון כבד יותר, כך החייל נחשב לכבד יותר. הפרשים הקלים היו הלוחמים הרכובים הראשונים שהיו נפוצים בצבאותב[[צבא]]ות העולם. הסיבה לכך נעוצה בהעדר ציוד רכיבה ראוי לשמו בתקופות העתיקות. פרשים מהסוג הזה הם היחידים ששרדו את הופעת כלי הירי האוטומטיים שגרמו להעלמות ה[[פרש כבד|פרשים הכבדים]]. פרשים אלו עדיין משרתים בצבאות העולם (בדרך כלל בשטח הררי שבו כלי אין אפשרות להפעיל כלי רכב) ובשירות ה[[משטרה]].
 
בעתב[[העת העתיקה|עת ובימיהעתיקה]] וב[[ימי הביניים]] כלל חימושם סוגים שונים של [[כידון|כידונים]] להטלה, [[קשת|קשתות]] מסוגים שונים וכלי נשק אחרים שאפשר להטיל על האויב. לקרב פנים מול פנים השתמשו בחרבותב[[חרב]]ות, חניתות[[חנית]]ות, [[פגיון|פגיונות]] וכיוצא באלה. שריונם היה בדרך כלל דל וכלל [[קסדה]] קלה, שריון גוף קל ולפעמים גם מגן קטן.
 
בעתב[[העת החדשה|עת החדשה]] לא היה הבדל גדול בחימושם של הפרשים הקלים לעומת הפרשים הכבדים. ההבדלים היו ב[[קיראס]] (סוג של שריון גוף) ולפעמים גם [[קסדה]] שהגנו על הפרשים הכבדים וגם בסוגי הלוחמים ששירתו בכל אחד מהחילות: הפרשים הכבדים היו בדרך כלל גברים חסונים וחזקים ואילו הפרשים הקלים היו בדרך כלל בעלי מבנה גוף קטן יותר.
 
לעתים צבאות שלמים הורכבו מפרשים קלים בלבד עם כמות קטנה של פרשים כבדים. צבאות אלו נחלו לפעמים הצלחה מסחררת בשדה הקרב. ה[[מונגולים]] הם דוגמה טובה להצלחה זו. גם עמים אחרים השתמשו באופן נרחב בפרשים קלים. צורת ההתקפה המעודפת על הפרשים הקלים הייתה פגע וברח, אך מלבד תפקידים אלו, ביצעו הפרשים הקלים מגוון תפקידים חשובים כמו סיור, אבטחה, איסוף [[מודיעין]] ועוד.
 
==ראו גם==