לדלג לתוכן

בתואל – הבדלי גרסאות

הוסרו 921 בתים ,  לפני שנה
מ
חסום
אין תקציר עריכה
מ (חסום)
'''בְּתוּאֵל הָאֲרַמִּי''', [[דמות מקראית]], בנו הצעיר של [[נחור אחי אברהם|נחור]] אחי [[אברהם]] ושל [[מילכה]] ואביהם של [[לבן הארמי]] ו[[רבקה]] אשת [[יצחק]].
[[קובץ:Rebecca and Eliezer taking leave of her father, Bethuel, set in a landscape, a large tree to the left MET DP832451.jpg|שמאל|ממוזער|אליעזר ועמו רבקה נפרדת מאביה [[בתואל הארמי]] היושב ליד העץ, צייר [[קלוד לורן]] [[1680]]]]
אחיו מנחור ומילכה: [[עוץ]], [[בוז (שם)|בוז]], [[קמואל]], [[כשד]], [[חזו]], [[פלדש]] ו[[ידלף]].<br />מילכה היא גם אימו וגם בת דודתו. כמו כן, סבא של בתואלנחור ([[תרח]]) הוא גם סבא של אימו.
'''בְּתוּאֵל הָאֲרַמִּי''', [[דמות מקראית]], בנו הצעיר של [[נחור אחי אברהם|נחור]] אחי [[אברהם]] ושל [[מילכה]] ואביהם של [[לבן הארמי]] ו[[רבקה]] אשת [[יצחק]].
אחיו מנחור ומילכה: [[עוץ]], [[בוז (שם)|בוז]], [[קמואל]], [[כשד]], [[חזו]], [[פלדש]] ו[[ידלף]].<br />מילכה היא גם אימו וגם בת דודתו. כמו כן, סבא של בתואל ([[תרח]]) הוא גם סבא של אימו.
 
==אזכורים במקרא==
 
בתואל נזכר לראשונה ב[[תורה]]בתורה כאחד מבניהם של נחור ומלכה, אחיו וגיסתו של אברהם{{הערה|בראשית פרק כ"ב, פסוקים כ', כ"א, כ"ב.}}:
{{ציטוטון|וַיְהִי אַחֲרֵי הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה וַיֻּגַּד לְאַבְרָהָם לֵאמר הִנֵּה יָלְדָה מִלְכָּה גַם-הִוא בָּנִים לְנָחוֹר אָחִיךָ: אֶת - עוּץ בְּכרוֹ וְאֶת-בּוּז אָחִיו וְאֶת-קְמוּאֵל אֲבִי אֲרָם: וְאֶת- כֶּשֶׂד וְאֶת-חֲזוֹ וְאֶת-פִּלְדָּשׁ וְאֶת-יִדְלָף וְאֵת בְּתוּאֵל}}.
 
== מותו על פי הדרש ==
ב[[ילקוט שמעוני]] ([https://www.sefaria.org.il/Yalkut_Shimoni_on_Torah.109.5?lang=he&with=all&lang2=he קט,ה]) מובא תיאור אגדי על נסיבות מותו של בתואל:
{{ציטוט|נִתְּקַבֶּצוּנתקבצו לַהֲרוֹגלהרוג לְאֵלִיעֵזֶרלאליעזר וְרָאוּוראו שֶׁהָיָהשהיה נוֹטֵלנוטל ב' גְּמַלִּיםגמלים בב' יָדָיוידיו וּמַעַבִירָןומעבירן אֶתאת הַנַּחַלהנחל כֵּיוַןכיון שֶׁרָאוּשראו כֵּןכן אָמְרוּאמרו אֵיןאין אָנוּאנו יֵכוֹלִיןיכולין לְהֹרֵגוֹלהרגו וְהִנִּיחוּוהניחו קְעָרָהקערה לְפָנָיולפניו וְסַםוסם הַמָּוֶותהמות בְּתוֹכָהּבתוכה וּבִּזְכוּתובזכות אַבְרָהָםאברהם נִתְּחַלֵפַהנתחלפה הַקְּעָרָההקערה וְאָכַלואכל בֵּתּוּאֵלבתואל מִמֶּנָּהממנה וּמֵתומת. וְאֵיןואין וַיוּשַּׂםויושם אֶלָּאאלא לְשׁוֹןלשון סַםסם. וּמִפְּנֵיומפני מָהמה מֵתמת בֵּתּוּאֵל?בתואל שֶׁהוּאשהוא הָיָההיה מֶלֶךְמלך בֵּאַרַםבארם נַהָריִםנהרים וְכָולוכל בְּתוּלָהבתולה שֶׁתִּינָּשֵׂאשתנשא בּוֹעֵלבועל אוֹתָהּאותה לַיְלָהלילה רִאשׁוֹנָהראשונה וְאַחַרואחר כָּךְכך חוֹזֶרֶתחוזרת לְבַעֲלָהּ,לבעלה נִתֵּקַבֶּצוּנתקבצו כָּלכל הַשַּׂרִיםהשרים וְאָמְרוּ,ואמרו אִםאם הוּאהוא עוֹשֶׂהעושה לְבִתּוֹלבתו כְּשֵׁםכשם שֶׁעָשָׂהשעשה לִבְנוֹתֵינוּלבנותינו מוּטָב,מוטב וְאִםואם לָאולאו אָנוּאנו הוֹרְגִיםהורגים אוֹתוֹאותו וְאֶתואת בִּתּוֹ,בתו לְפִיכָךְלפיכך מֵתמת כְּדֵיכדי שֶׁיְּנַצֵּלשינצל אֵלִיעֵזֶראליעזר וְרִבְקָהורבקה}}בתרגום המיוחס ליונתן (תרגום ירושלמי) מביא גם הוא את עניין הרעל שהכניסו לתבשילו של [[אליעזר עבד אברהם|אליעזר]], אך לדעתו היה אליעזר עצמו שהרגיש בכך ונמנע מלאכלו:<blockquote>'''וְסַדָרוּ קוּמֵיהּ לְמֵכוּל תַּבְשִׁילָה דְבֵיהּ סַמָא דִקְטוֹל וְאַרְגִישׁ בֵּיהּ וַאֲמַר לָא אֵיכוּל עַד דַאֲמַלֵיל פִּתְגָמָי וַאֲמַר מַלֵיל''' (בראשית כד לג)</blockquote>דרשה זו נובעת מהמילה: "וַיּוּשָׂם" שעל פי הדרשה נקראת בצורה כפולה, כך: "ויושם-סם לפניו", ויש בכך רמז לסם המוות שבאמצעותו ניסו להרעילו כדי לקחת את כל הרכוש הרב שהביא עמו.
 
==ראו גם==
129,784

עריכות