לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הרגאט"

נוספו 281 בתים ,  לפני 8 חודשים
אין תקציר עריכה
במהלך מלחמת העולם הראשונה בשנים 1918-1917 חלק גדול של הממלכה נכבש על ידי מעצמות המרכז - [[האימפריה הגרמנית|גרמניה]], [[אוסטרו-הונגריה]] ובולגריה. בהסכם שהן כפו על רומניה בחוזה בוקרשט היא נאלצה לוותר על 10,683 קמ"ר לשכניה המנצחות - אוסטרו-הונגריה ובולגריה.
בו זמנית בעקבות ההתפתחויות אחרי [[מהפכת אוקטובר]] 1917 ברוסיה, ב-[[27 במרץ]] [[1918]] התאחדה ממלכת רומניה עם [[הרפובליקה הדמוקרטית המולדובנית]] הצעירה (פלך בסרביה) ושטח הממלכה גדל ב-44,422 קמ"ר. כך באפריל 1918 מנה שטח ממלכת רומניה 161,883 קמ"ר.
בסוף 1918בעקבות תבוסת מעצמות המרכז במלחמת העולם הראשונה צורפו ל"רגאט" באופן רשמי חבלים נוספים - טרנסילבניה וצפון בוקובינה ושוב הקדרילטר - מה שיצר את [[רומניה הגדולה]] ששטחה היה ל-295,049 קמ"ר.
 
בגבולות רומניה בכיום (בשטח של 237,500 קמ"ר) נכללים, חוץ מטרנסילבניה, כל שטחי הרגאט להוציא את [[אי הנחשים]], הקדרילטר וכמה איים על ה[[דנובה]] .
עדיין תושבי רומניה שמוצאם בשטחי ה"רגאט" מכונים כיום ברומנית "regățeni" (רֶגֶצֶן), להבדיל מהתושבים דוברי רומנית שמוצאם ב[[טרנסילבניה]] (ardeleni - אַרְדֶלֶן), בסרביה (basarabeni - בַּסַרַבֶּן) וצפון בּוקובינה (bucovineni בּּוּקוֹבִינֶן).
 
 
 
אחרי [[מלחמת העולם הראשונה]] צורפו לרגאט חבלים נוספים שיצרו את [[רומניה הגדולה]]. בגבולות רומניה הנוכחית נכללים כל שטחי הרגאט פרט ל[[אי הנחשים]], הקדרילטר וכמה איים על ה[[דנובה]] .
תושבי רומניה שמוצאם בשטחי ה"רגאט" מכונים ברומנית "regățeni" (רֶגֶצֶן), להבדיל מהתושבים דוברי רומנית שמוצאם ב[[טרנסילבניה]] (ardeleni - אַרְדֶלֶן), בסרביה (basarabeni - בַּסַרַבֶּן) וצפון בּוקובינה (bucovineni בּּוּקוֹבִינֶן).
 
[[קטגוריה:רומניה: היסטוריה]]