לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "השנים החסרות"

הוסרו 280 בתים ,  לפני חודשיים
קידוד קישורים, אחידות במיקום הערות שוליים, החלפה (מאוד)
(קידוד קישורים, אחידות במיקום הערות שוליים, החלפה (מאוד))
==ראיות מרכזיות מן המקרא==
 
אחת הראיות שתומכות לכאורה במחקר ההיסטורי היא מן המקרא עצמו. בסוף ספר נחמיה (יב י) מוזכרת שושלת של ששה כוהנים גדולים, שכיהנו במהלך התקופה הפרסית. חישוב פשוט מורה ששישה דורות אורכים כמאה וחמישים שנים, מה שמעיד שתקופה זו הייתה ארוכה בהרבה מחמישים השנים שנמנו בסדר עולם. המלבי"ם השיב על ראיה זו, שייתכן שהכוהנים הגדולים היו מבוגרים מאדמאוד וכהנו במשך תקופות קצרות, וחלקם כהנו במקביל זה לזה, כך שניתן להכניס אותם למשך תקופה קצרה. הרב מדן במאמר מבוא למאמרו של ד"ר חיים חפץ, השיב על השאלה באופן זה, אם נקדים ונתחיל למנות את ששת הדורות מאז שכורש הרשה לעם ישראל לבנות את בית המקדש, שמונה עשרה שנה לפני בניין בית המקדש בפועל (בהנחה שכבר אז נתמנה יהושע בן יהוצדק להיות כוהן גדול), נרוויח 18 שנים נוספות. אם נצא מנקודת הנחה שיהושע בן יהוצדק היה בן 45 כאשר הוא נתמנה להיות כוהן גדול, ששת הדורות יתפרסו על פני תקופה של כ-100 שנה, דבר שאיננו מופרך כל עיקר, קושי נוסף מן המקרא על שיטת חז"ל הוא שהפירוש המדרשי ש'ארתחשתא' ו'דריווש' הם אותו אדם - אינו מתאים לפשוטו של מקרא, אולם יש הטוענים שאין בכך קושי, שכן גם לגבי מלכי מצרים, ספר שמות מכנה את כולם בשם פרעה, ולכן אין קושי בכך שכל מלכי פרס כונו 'ארתחשתא' ואילו השם הפרטי הוא 'דריווש'.
 
מאידך, אין ספק שהתעלמותו של המקרא ממספר מלכים פרסיים - משונה, מה שתומך בגרסת חז"ל, שמלכים אלו כלל לא היו קיימים. הדילוג הגדול ביותר הוא בעזרא פרק ז' שלפי המחקר המקובל מדלג ללא כל רמז על 58 שנים שבין חנוכת המקדש על ידי [[זרובבל]] בזמן [[דריווש הראשון]], עד לעליית [[עזרא הסופר]] שהייתה בעת שלטונו של [[ארתחשסתא הראשון]] (בן חשיארש הראשון, בנו של דריווש הראשון). הקושי הוא גם בפתיח לפרק - "אחר הדברים האלה", נוסח שמעיד שלפי כותב הדברים האירועים התקיימו בזה אחר זה ללא פער כה משמעותי ביניהם. יש שניסו לתת תשובות להתעלמותו של המקרא מפער זה, אך לא נאמרה בעניין תשובה מוכחת שמניחה לגמרי את הדעת מקושי זה.
רבי [[עזריה מן האדומים]], בספרו מאור עיניים (1573), היה היהודי הראשון שטען כי התיארוך לפי המסורת היהודית אינו מדויק מבחינה היסטורית לגבי השנים שלפני [[בית המקדש השני]]. רבנים רבים באותה תקופה התנגדו לשיטתו, אחד מהם הוא [[מהר"ל מפראג|המהר"ל]] מפראג שכתב תגובה חריפה על כך בספרו [[באר הגולה (המהר"ל מפראג)|באר הגולה]]. טענתו המרכזית של המהר"ל היא שאין לזוז ממסורת ישראל שבוססה על ידי חז"ל, המהר"ל אפילו לא הרגיש צורך להתמודד ישירות עם טענותיו של רבי עזריה מן האדומים. עם זאת חלק מחכמי ישראל קבלו את השיטה המדעית, הן מתוך הראיות ההיסטוריות והן מתוך פשט המקראות. באופן כללי, רוב חכמי ישראל במהלך הדורות התעלמו מהכרונולוגיה המדעית בהניחם שאין היא מבוססת, ייתכן שגם שהצטרף לכך החשש שהכרונולוגיה המדעית פותחה על ידי מדענים נוצריים שהשתמשו בה כדי להוכיח שקץ הגאולה של דניאל מתאים לדת הנוצרית. במאה השנים האחרונות יש מחכמי ישראל שקבלו את מסקנות המדע, מתוך הכרה בממצאים החדשים שהתגלו.
 
הרב יחיאל היילפרין בספרו [[סדר הדורות]] (1769) כתב שהאימפריה הפרסית שלטה בכל העולם 52 שנה, והתיארוך המקובל שמדבר על למעלה ממאתיים שנה לאימפריה הפרסית - מתייחס למלכי פרס ששלטו בעיקר בפרס עצמה ולא בכל העולם{{הערה|[[סדר הדורות]] ג' אלפים ש"צ}}.
 
הרב [[זאב יעבץ]] ניסה ליישב את הסתירה בעזרת שינוי גרסה בסדר עולם, על פיו מלכות פרס התקיימה במשך 252 שנים ולא 52 שנים, כפי שמופיע בנוסח המקובל. אמנם במהדורות המדעיות החדשות של סדר עולם הוכח שטענה זו אינה נכונה.
בשנת 1973, בעקבות פולמוס מוקדם עם הרב שאול לוסטיג בנושא זה. פרסם הרב [[מרדכי ברויאר]] מאמר תחת הכותרת '''הוראת היסטוריה ואמונת חכמים''' בו הוא טוען שיש לקבל את מסקנות המחקר המדעי, ועל המורים בחינוך הדתי להסביר לתלמידיהם שחז"ל לא התכוונו לתת תיאור היסטורי מדויק אלא להעביר מסר רוחני בדבריהם, ואין צורך לראות בדברי חז"ל דעה היסטורית מחייבת. מאמר זה קבל פרסום רב, ומהווה עד היום תשתית לדעת המאמינים בסמכותם של חז"ל שמקבלים על עצמם את מסקנות המחקר המדעי. על פי דרך זו, נאמרו מספר תאוריות לסיבה שחז"ל העלימו במכוון את הכרונולוגיה האמיתית: יש שכתבו שהדבר נעשה כדי להעלים את קץ הגאולה שבספר דניאל, יש שכתבו שהדבר נעשה כדי להסתיר את החור השחור בין אנשי כנסת הגדולה לשמעון הצדיק, ויש כיוונים נוספים. הרב יעקב מדן ביקר שיטה זו וטען שמדברי חז"ל נראה שבנושא זה הם התכוונו לתת תיאור מדויק של האירועים, ומשונה לומר שבמקומות כה רבים התכוונו חז"ל להעביר רק מסר היסטורי.
 
בשנת 1991, ד"ר חיים חפץ פרסם מאמר{{הערה|חיים חפץ, "[https://www.herzog.ac.il/vtc/tvunot/mega14_hefetz.pdf מלכות פרס ומדי בתקופת בית שני ולפניה - עיון מחדש]", נתפרסם ב[[מגדים (כתב עת) |מגדים]] י"ד}} בו הוא טוען שהכרונולוגיה של חז"ל היא הנכונה ושהתיארוך המקובל במחקר נובע מהסבר שגוי של המקורות הקדומים והממצאים הארכאולוגיים. לדברי חפץ, ההיסטוריונים היוונים לא דייקו בפרטים, ומתוך כך נוצרו גרסאות סותרות שחייבו את ההיסטוריונים להוסיף עוד כשבעה מלכים לממלכה הפרסית, בעוד מדובר על גרסאות שונות למלכותו של אותו אדם. למאמר הוקדם מבוא מקיף של הרב יעקב מדן שמסביר את הבעיה הכרונולוגית, ומצביע על יתרונותיה של שיטת חפץ. בשנת תשנ"ה פרסם שי ואלטר, אברך ומקים המכון לקידוש החודש ב[[ישיבת כרם ביבנה]], תגובה, בה הוא טוען כי התחשיב של חפץ שגוי כי אינו תואם אף אחד ממועדי [[ליקוי חמה|ליקויי החמה]] [[ליקוי לבנה|והלבנה]] שתועדו בתקופה הפרסית, בעוד שהתחשיב המחקרי תואם 13 מתוך 14 הליקויים. עוד נטען נגד שיטת חפץ, שהוא התעלם מממצאים ארכאולוגיים רבים, שמורים על כך שהממלכה הפרסית התקיימה במשך כמאתיים שנה.<ref>{{קישור כללי|כתובת=http://shaalvim.co.il/torah/maayan-article.asp?ed=%E2%EC%E9%E5%EF%20%E8%E1%FA%20%FA%F9%F2%E2%20&id=691|הכותב=הרב ד"ר שי ואלטר|כותרת=המניין לבריאת העולם והתחלת השימוש בו|אתר=|תאריך=}}</ref>.
 
==קישורים חיצוניים==
*[http://www.daat.co.il/daat/kitveyet/shmaatin/horaat-2.htm הוראת ההיסטוריה ואמונת חכמים] הרב ד"ר [[מרדכי ברויאר (היסטוריון)|מרדכי ברויאר]] באתר "דעת"
* שני מאמרים המסכמים את הנושא, עם הפניות ותרשימים - [http://ivri.org.il/2014/03/in-search-of-lost-time-1 "בעקבות הזמן האבוד" - חלק 1], [http://ivri.org.il/2014/03/in-search-of-lost-time-2 "בעקבות הזמן האבוד" - חלק 2] (מתוך הבלוג [http://ivri.org.il/ "ארץ העברים"])
* ''[https://www.academia.edu/30377331/The_Missing_660_Years_in_the_Chronology_of_the_World_History The Missing ~660 Years in the Chronology of the World History]'', by Vedveer Arya
* הרב יהושע ענבל: [https://rationalbelief.org.il/%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%9Aאורך-%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%94התקופה-%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%99%D7%AAהפרסית/ אורך התקופה הפרסית] באתר 'רציו'.
* [http://www.otzar.org.il/%D7%91%D7%99%D7%AAבית-%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%A9המדרש/%D7%90%D7%95%D7%A6%D7%A8אוצר-%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%99מפרשי-%D7%94%D7%AA%D7%A0%D7%9Aהתנך/%D7%9B%D7%AA%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9Dכתובים/%D7%A2%D7%96%D7%A8%D7%90עזרא/%D7%94%D7%9B%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94הכרונולוגיה-%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%99%D7%AAהפרסית-%D7%9C%D7%A4%D7%99לפי-%D7%97%D7%96%D7%9Cחזל/ הכרונולוגיה הפרסית לפי חז"ל], באתר אוצר התורה.
 
==הערות שוליים==