לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קבוצת השווים"

נוספו 51 בתים ,  לפני חודשיים
מ
קישורים פנימיים
מ (הסרת תבנית:בריטניקה בערכים כאשר היא רק דף הפניה. ראו שיחת תבנית:בריטניקה (תג))
מ (קישורים פנימיים)
למונח "קבוצת השווים" יש שלוש משמעויות:
#קבוצת בני הגיל, שיוך טכני של כל [[התבגרות|המתבגרים]] בסביבה הקרובה והרחוקה, בארץ ובעולם, שנמצא יחד עם המתבגר בשלב התפתחותי דומה של ההתבגרות. <br />קבוצה זו קובעת למתבגר [[נורמה (סוציולוגיה)|נורמות]] אוניברסליות, מייצרת עבורו נושאים להזדהות וחיקוי בכל התחומים: עמדות, התנהגות, נטיות וכדומה. מאחר שמדובר בקבוצה ענקית היא יכולה להציע למתבגר מגוון רחב של אפשרויות לחיקוי והזדהות, מהן כל מתבגר יכול לבחור.
#קבוצת החברים, קבוצת בני הגיל החברים במסגרות פורמליות והבלתיוה[[חינוך בלתי פורמלי|בלתי פורמליות]] בהן המתבגר נמצא. (כיתה, [[תנועת נוער]], שכונה). בחלק ממסגרות אלו יהיה מבוגר [[סמכות]]י (מורה, מדריך). <br /> הפעילות המשותפת, התקשורת הבין אישית והאינטראקציה בין חברי הקבוצה נותנת למתבגר אפשרות לתרגל תפקוד של מבוגר בתוך חברה.{{ש}}לרוב המתבגר לא יכול לבחור את חבריו למסגרת, זוהי קבוצה פתוחה לכל מי שנמצא במסגרת, ולכן תפקידה הרגשי עבורו מוגבל.
#קבוצת החברים מתוך בחירה המורכבת לעיתים ממספר תת-קבוצות הקרויות "חבורות".
 
קבוצת השווים שונה מ[[משפחה]] בכך שהיא מאפשרת ל[[ילד]]ים לפעול ללא השגחתם הישירה של ה[[הורות|הורים]], תוך עצמאות (חלקית). סוד קסמה של קבוצת השווים היא מתן היכולת לחבריה לעסוק בפעילויות שנאסרו עליהם על ידי עולם המבוגרים. (לרוב הורים ו[[מורה|מורים]]).
 
פעילות במסגרת חברת השווים מאפשרת לילדים ליצור לעצמם [[זהות עצמית]] המנותקת מ[[זהות שיוכית|הזהות השיוכית]] שקיבלו במשפחתם ומכשירה אותם ליצור לעצמם מארג של יחסים חברתיים בכוחות עצמם.
יחד עם זאת יש לזכור שהשפעת המשפחה על חבריה הצעירים נשמרת לרוב, ולכן המשפחה וחברת השווים מסוגלות לחיות בכפיפה האחת עם השנייה.
 
יש מקרים בהם קבוצת השווים הופכת לתחליף מלא (או כמעט מלא) למשפחה, והמתבגר רואה בה את קבוצת ההתייחסות הבלעדית שלו, התופעה מודגשת בחברות [[הגירה|מהגרים]], דוגמה היא תיאור המצב ב[[סיפור הפרברים]] בו נוצרה [[חבורת רחוב]] בעלת [[תת-תרבות]] משלה.
 
ישנם מקרים בהם קבוצת השווים מפתחת לעצמה [[סוציולקט]] (שפה ייחודית).
977

עריכות