לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פלוגת סיור"

הוסרו 528 בתים ,  לפני 14 שנים
אין תקציר עריכה
'''פלוגת סיור (פלס"ר)''' היא [[פלוגה]] שמתמחה ב[[סיור]], ניווט, תצפית, ניתוב והכוונה, גילוי ואיתור חומרי לחימה כימיים, ומטרתה המקורית לתת שירותים בתחומים אלו ברמת החטיבה, להוות עיניים עבור החטיבה, לתת מודיעין טקטי, ולהוביל כוחות לוחמים, דרגים ולוגיסטיקה מנקודה לנקודה. הפלוגה כפופה לגדוד הסיור אך לפעמים מקבלת פקודות ישירות ממפקדת החטיבה, בחי"ר הסדיר לאחר ארגון מחדש, היחידה כפופה לגדוד הסיור החטיבתי.
 
לכל חטיבה בחי"ר, שיריון או תותחנים קיימת יחידה כזו. בחי"ר הפלס"ר מהווה את הכוח הלוחם האיכותי ביותר של החטיבה ומתמחה במשימות ממוקדות שבהן קיים סיכוי גבוה למפגש עם האויב. כלי הרכב של הסיור מורכב בסדיר בדרך כלל מ[[האמר|האמרים]], ואילו במילואים בדרך כלל מג'יפי סיור. יחידות הסיור מצויידות גם באמצעי תצפית שונים, ויש להן יכולת להסתוות בשטח. כלי הרכב פתוחים בכדי לאפשר יכולת תצפית על השטח, בכדי להקטין את החתימה של הרכב בשטח, ובכדי לאפשר תפעול כלי נשק באופן גמיש.
 
פלוגות סיור קיימות בחי"ר במסגרת [[גדוד סיור]] חטיבתי, המורכב גם מפלוגת [[נ"ט]] ([[פלנ"ט]]), ופלוגת הנדסה וחבלה ([[פלחה"ן]]), ב[[חיל השריון הישראלי|חטיבות השריון]] במסגרת מפקדת החטיבה וב[[חיל התותחנים הישראלי|אגדי הארטילריה]], במסגרת האגד הארטילרי.
 
[[תמונה:M-151.JPG|שמאל|ממוזער|250px|ג'פ"ס: ג'יפ סיור קל. רכב הסיור של פלוגות הסיור הסדירות בעבר ושל פלוגות הסיור במילואים.]]
בעוד שבשיריון ותותחנים שומרים בדרך כלל על יעודה המקורי, ומותירים את הלחימה לכוחות הלחימה, בחי"ר היא משמשת כיחידת [[חיל רגלים]] מיוחדת למשימות התקפיות מורכבות, ונחשבת ליחידה האיכותית ביותר ברמת החטיבה. על כן מסלול ההכשרה הוא ארוך ומפרך יותר מיחידות רגילות, ומכיל ניווטים, קורס טרור, קורסי סיור, אימוני לחימה מסורתיים ומורכבים ועוד. בשנות הלחימה האחרונות עוסקים חיילי הפלס"ר ב[[מלחמה בטרור]]. יש בצה"ל הקובלים על כך שפלס"רי החי"ר נשאבו לפעילות מיוחדת ואיכותית, ואיבדו את מטרתם המקורית לתת שירותי סיור, ניווט ומודיעין לחטיבה כולה.
 
השירות בפלס"ר הינו התנדבותי. לפלס"ר [[חיל הרגלים הישראלי|חי"ר]] המכונה גם '''[[סיירת (יחידה צבאית)|סיירת]]''' בצירוף שם החטיבה, מתקבלים דרך גיבוש יח"טיות (יחידות חטיבתיות), הנערך סמוך לגיוס לאחת מחטיבות ה[[חיל הרגלים הישראלי|חי"ר]].
ליחידות הסיור, שמהוות יחידות קטנות וסגורות, הווי יחודי וגאוות יחידה מיוחדת בשל הסטטוס החברתי הגבוה שלהן, במיוחד ביחידות החי"ר, והן שואבות אליהן כוח אדם איכותי, בעל יכולות, כושר גופני ומוטיבציה גבוהות במיוחד.
 
ליחידות הסיור, שמהוות יחידות קטנות וסגורות, הווי יחודי וגאוות יחידה מיוחדת בשל הסטטוס החברתי הגבוה שלהן, במיוחד ביחידות החי"ר, והן שואבות אליהן כוח אדם איכותי, בעל יכולות, כושר גופני ומוטיבציה גבוהות במיוחד.
 
הגוף האחראי על הכשרה מקצועית ליחידות הסיור הצה"ליות, הוא בית הספר הצבאי למודיעין וסיור ([[מו"ס]]), שם היחידות עוברות קורסים ורענונים בתחומי המודיעין והסיור.
משתמש אלמוני