לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ועדת חקירה ממלכתית (ישראל)"

 
== תפקידן של ועדות חקירה ==
ועדות חקירה אמורות לחקור נושא שנמצא תחת פיקוחה ואחריותה של הממשלה בפני הכנסת. חוק ועדות חקירה מציין שאם ראתה הממשלה שקיים עניין בעל חשיבות ציבורית חיונית באותה שעה, היא רשאית לבחון אותו באמצעות ועדה שתגיש לה דין וחשבון. ההחלטה לגבי קיום האינטרס הציבורי נתונה בידי הממשלה והיא זו שתצטרך לגבש דעה בנושא כשיוגשו המסקנות{{הערה|שם=gal|1=[[יצחק גל נור]], '''ועדות חקירה כאמצעי לקבלת החלטות בידי הממשלה''', נתיבי ארגון ומנהל, אפריל 1973, עמ' 323-332}}. במחקרו המקיף של עו"ד ד"ר אביגדור קלגסלבד על ועדות חקירה ממלכתיות, הוא הדגיש כי "אחת ממטרותיה העיקריות של החקירה הממלכתית היא השבת האמון הציבורי ברשות המבצעת."{{הערה|1=אביגדור קלגסבלד, ועדות חקירה ממלכתיות (נבו, 2001), עמ' 22. }} משמעות העניין היא, כפי שמוסבר בהרחבה בעבודת הדוקטורט של נדב מולצ'דסקי, שוועדות חקירה חותרות לגבש נראטיב לאומי על מושא החקירה שלהן{{הערה|1=Nadav G. Molchadsky (2015), ''History in the Public Courtroom: Commissions of Inquiry and Struggles over the History and Memory of Israeli Traumas'' (Ph.D. Dissertation, University of California, Los Angeles).) }}. הוועדות לוקחות אפוא חלק חשוב ומרכזי, לעיתים ראשוני, במאבק על עיצוב העבר הלאומי. על כך יש להוסיף, שהפוטנציאל הטמון בעבודתן לגיבוש נראטיב מוסכם על מושא החקירה תלוי, במידה רבה, בעבודתם של סוכני זכרון בשנים שלאחר פרסום דו"ח החקירה הסופי שלהן. ההיסטוריה של ועדות החקירה הממלכתיות מלמדת שרבות מהן למעשה לא הצליחו להשיב את אמון הציבור ברשות המבצעת.{{הערה|1=נדב מולצ'דסקי, [https://www.the7eye.org.il/415675 ועדות לחוד וציפיות לחוד], ''העין השביעית'', 11 מאי, 2021}}.
#הפניה [[נדב מולצ'דסקי, "[https://www.the7eye.org.il/415675 ועדות לחוד וציפיות לחוד]", ''העין השביעית'', 11 מאי 2021'''']].
 
ועדת חקירה גם עוזרת בטיהור האווירה הציבורית, אף על פי שייתכן שאת הנושא שבטיפול הוועדה ניתן היה לחקור באמצעים אחרים, ואולי אף יותר יעילים, כגון צעדים משמעתיים, בירור פנימי או חקירה של מבקר המדינה{{הערה|שם=gal}}.
77

עריכות