לדלג לתוכן

קודקס – הבדלי גרסאות

הוסרו 11 בתים ,  לפני 11 חודשים
קו מפריד בטווח מספרים, אחידות במיקום הערות שוליים
(קו מפריד בטווח מספרים, אחידות במיקום הערות שוליים)
'''קוֹדֶקְס''', כינוי ל[[ספר]]ים שנכתבו שלא בתבנית [[מגילה]] אלא בתבנית דפים הבאים על דפים, בדומה לספר הנהוג בימינו. הכינוי כולל את כל סוגי המצעים לספרים: [[עור (חומר גלם)|עור]] ו[[גוויל]], [[קלף (כתב)|קלף]] ו[[פפירוס]].
 
מקור השם ב[[לטינית]]: Caudex - ספר או קובץ. משמעותו המקורית של המונח הלטיני היא "[[גזע עץ]]", בגלל לוחות העץ ששימשו לכתיבה; בערבית כונה '''מִצְחָף''', מילה שנתקבלה גם ב[[עברית]].{{הערה|[[מלאכי בית-אריה]], [https://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/collections/manuscripts/hebrewcodicology/Documents/Hebrew-Codicology-continuously-updated-online-version.pdf קודיקולוגיה עברית], קדם-פרסום גרסת אינטרנט גרסה 0.12 (תש"ף), פרק א, עמודים 39–40. בית אריה מציין שם עוד שני מונחים ששימשו בתקופות השונות ככינויים לקודקס: '''דפתר''' ו'''מחזור'''.}} . כוונת המונח הזה היא לחיבורים בכתב-יד אשר נכרכו ונקראו במתכונת ספר: עמוד אחרי עמוד, והטקסט מופיע בשני צדדיו של כל דף, כפי שנעשה גם בימינו בספרים מודפסים.
 
==היסטוריה==
 
==קודקס חוקים==
מכיוון שאחד השימושים העיקריים לספרים בעת העתיקה היה לכתיבת [[חוק|חוקים]]ים והלכות, המילה '''קודקס''' הפכה גם כינוי לקובץ של חוקים. קודקס היום הוא קובץ של דינים הנוגעים לתחומים השונים של החוק - פלילי, אזרחי, מסחרי או תחום יחסי העבודה. יצירת קודקס היא פעולה תחיקתית ומבוצעת על ידי הרשות המחוקקת. '''קודיפיקציה''' היא פעולה שבה [[הרשות המחוקקת]] עורכת בצורה סיסטמטית את החוקים השונים בתחום מסוים, מחדשת, מאחדת, משלימה ומעדכנת את החוקים וגם מבטלת חוקים מיושנים.
 
[[חוקי אור-נאמו]] הם קובץ החוקים הקדום ביותר שנמצא ב[[חפירה ארכאולוגית|חפירות ארכאולוגיות]]. מקורו בתרבות ה[[שומר]]ית העתיקה, ששלטה באזור דרום [[מסופוטמיה]].
* '''[[חוקי חמורבי|קודקס חמורבי]]''' - נכתב בבבל במאה ה-18 לפנה"ס ועוסק בדיני עונשים, סדרי הדיון המשפטי, דיני אישות ודיני ירושה.
* '''[[קורפוס יוריס קיוויליס]]''' (המכונה גם קוד החוקים הביזנטי) - נכתב על ידי הקיסר [[יוסטיניאנוס הראשון]] בשנת 533. קודקס זה הוא סיכום מלא של [[המשפט הרומי]] והשפעתו רבה בארצות אירופה עד ימינו.
* '''[[קודקס נפוליאון]]''' - הוא קודקס של המשפט האזרחי שנכתב בידי הקיסר נפוליון הראשון בשנים 1804-18031803–1804. חלקים ממנו תקפים עד היום בצרפת והוא משמש דוגמה לקודיפיקציה אזרחית עד ימינו.
* '''[[הקודקס האזרחי הגרמני]]''' - קודקס חוקים [[האימפריה הגרמנית|באימפריה הגרמנית]] אשר נחקק בשלהי המאה ה-19 בעקבות [[איחוד גרמניה (המאה ה-19)|איחוד גרמניה]].
* קיימת גם קודיפיקציה של חוקי הכנסייה המכונה [[משפט קאנוני]].
 
==ראו גם ==
 
* [[קודקס אזרחי]]
* [[הצעת חוק דיני ממונות]]
 
== לקריאה נוספת ==
 
* [[מאיר בר-אילן (חוקר)|מאיר בר-אילן]], [https://faculty.biu.ac.il/~barilm/articles/publications/publications0027.html המעבר ממגילה לקודקס (מצחף), ורישומו בקריאת התורה], '''[[סיני (כתב עת)|סיני]]''', קז (תשנ"א), א עמ' רמב-רנד
 
== קישורים חיצוניים ==
{{מיזמים|ויקימילון=מצחף}}
 
* {{בריטניקה}}