לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "המבול (סרט)"

נוספו 206 בתים ,  לפני חודשיים
ביטול גרסה 31619030 של 87.71.201.122 (שיחה)
(ביטול גרסה 31619030 של 87.71.201.122 (שיחה))
 
==עלילת הסרט==
הסרט מבוסס על [[סיפורי התנ"ך|הסיפור התנכ"י]] של נח בצורה חופשית ומוסיף עלילות משנה ודגשים מוסריים שאינם קיימים בסיפור התנכ"י. לאחר גירוש אדם וחוה מגן עדן והריגת הבל בידי קין, מלאכים יורדים מן גן עדן ארץ (הנפילים) כדי ללמד את האדם על היצירה וכעונש על כך נכלאו על ידי הבורא בתוך סלעים ואדמה, בני האדם (צאצאיו של קין) משתמשים בידיעות אלו כדי לבנות ערים מושחתות. העולם מתדרדר ובני האדם הופכים לאנוכיים, בהמיים ואכזרים וגורמים להשחתת הטבע והרג סתמי של בני אדם ובעלי חיים. נוח החי עם אשתו, [[נעמה]], ושלושת בניו: שם (הבכור), חם ויפת התינוק, מתחיל לראות חזיונות הרומזים לו שהעולם עומד להיהרס במבול גדול. לאחר שבחזיונות אלו הוא רואה את ההר שבו מתגורר סבו מתושלח, נוח מחליט לקחת את משפחתו אל מתושלח המשמש לו כמגדלור מוסרי. בדרכה נתקלת המשפחה בקבוצת אנשים שנטבחו ובהם עילה - ילדה שנפצעה וכתוצאה מפגיעה זו נעשית [[עקר]]ה אך הייתה הניצולה היחידה מהטבח, והם מאמצים אותה למשפחתם. לאחר הפגישה עם מתושלח, מבין נוח שהבורא החליט להכחיד את בני האדם שבגדו בו על ידי הריסת העולם.{{הערה| בסרט לא קיים המונח אלוהים, אלא, "הבורא" (באנגלית: The Creator)}} אולם, הבורא החליט לשמור על הטבע ותפקידו של נוח הוא לבנות תיבה, שבה בעלי החיים יוכלו להינצל מהמבול הגדול. נוח קורא לנפילים לעזרה.
בתחילת הסרט ניתן לראות את נח (כאשר היה ילד) ואת אביו (למך), שמנסה להעביר לנח את כוחותיו כדי שינצח את בני קיין המושחתים והרשעים. כמה מבני קיין מגיעים לשם כדי לקחת משאבים וכאשר אביו של נח עוצר אותם ואומר להם שאלה משאבים אשר אלוהים ברא למטרה מסוימת, הם מחליטים להרוג אותו. כשנח רואה את מה שקרה לאביו, הוא בורח.
 
בניית התיבה הענקית נמשכת שנים ובינתיים גדלים בני נוח ועילה. שם ועילה הופכים לזוג, אולם ברור להם כי עילה עקרה עקב פציעתה. חם מוטרד מאוד מעתידו ללא בת זוג לאחר שכל בני האדם יכחדו במבול ויוצא לחפש לו בת זוג מקרב ההמונים הנאספים בסקרנות סביב התיבה ההולכת ונשלמת. אספסוף זה מונהג על ידי [[תובל קין]] הלועג תחילה לנוח על צדיקותו ועל המבול אותו הוא חוזה. אולם, כשמתחיל לרדת גשם עז, מבין תובל קין כי נוח צדק וקורא לאנשיו להסתער על תיבת נוח ולהינצל מהמבול. בטרם יסגור את התיבה, יוצא נוח לחפש את חם. הוא מוצא אותו במנוסה מההמון השועט אל התיבה, כשאתו נערה שהכיר. נוח מעדיף לחלץ את חם ונוטש את הנערה הפצועה הנרמסת ברגלי ההמון. בינתיים נפרשים הנפילים כגדר חיה למנוע מההמון להגיע לתיבה. הם מצליחים במשימתם אולם משלמים על כך בחייהם ועולים השמימה בהבזק אור וחוזרים להיות מלאכים לאחר שנמחל חטאם הקדמון הודות לסיועם לנוח.
כמה עשרות שנים מאוחר יותר אנו רואים את נח כאדם מבוגר עם אשתו נעמה ובניהם: שם, חם ויפת. נח חולם על חורבן העולם ע"י מבול ואז על לידתו מחדש. הוא מחליט לבקש עזרה מסבו מתושלח. בדרך לביתו של סבו הם רואים קבוצה של אנשים אשר ביצעו בהם טבח וביניהם הם מוצאים רק ילדה אחת חיה מתוך כל הקבוצה ושמה עילה. המשפחה רואה כי עילה עקרה ופצועה קשה והם מחליטים לטפל בה ולאמץ אותה למשפחתם.
 
מכל ההמון שנחסם על ידי הנפילים וטובע במבול, רק תובל קין מצליח להינצל: למרות פציעתו, הוא נצמד לתיבה מצדה החיצוני, מבקיע בגרזנו חור בדופן ומצליח להיכנס לתיבה. הוא מתגלה על ידי חם אשר שומר על כך בסוד ומטפל בו, כנקמה על כך שאביו נטש את נערתו ולא הסכים לחלצה. נוח מסביר לבני משפחתו כי מנוי וגמור עמו להביא לידי סיום את שושלת האדם וכי לאחר שיינצלו מן המבול - תם תפקידם בעולם הבורא: הם לא יתרבו יותר ויקברו את מי שימות עד מותו של יפת, הצעיר מכולם, שיהיה בן האדם האחרון, ולכן הבנים לא הביאו איתם נשים לתיבה (מלבד עילה, אבל זה לא משנה כי היא עקרה). בני משפחתו אינם מסכימים לחזונו זה ומתמרדים. בספינה מסתבר כי מתושלח בירך את עילה לפני המבול והיא נכנסת להיריון. המאבק הערכי בין נוח הקנאי לאמונתו ולערכיו ובין בני משפחתו החרדים לגורלם ולהמשך שושלת האדם, עומד במוקד חלקו האחרון של הסרט כאשר עילה יולדת תאומות (שיכולות להיות נשים לחם וליפת) כשבמקביל, נאבק נוח מאבק פיזי ואלים בתובל קין. לאחר מאבק פיזי עיקש בתובל קין, התיבה מתנגשת בהר ואחר כך חם דוקר את תובל קין בגבו ולבסוף הוא הורג אותו.
בהמשך הדרך הם נפגשים בענקים הנקראים נפילים. הנפילים הם מלאכים אשר ירדו לארץ כדי ללמד את האדם על הבריאה. אחרי גירוש אדם וחווה מגן עדן, אלוהים גירש גם הנפילים מגן עדן וכלא אותם בתוך האדמה והסלעים. בני קיין נעזרו בעצותיהם וגדלו לערים גדולות וחזקות ולאחר זמן הם התחילו בצייד שלהם ורק מתושלח עזר להם להתגונן.
 
לאחר המאבק ואחרי מותו של תובל קין, נעמה ניסתה לעצור את נוח מלהרוג את תינוקותיה של עילה, הוא רצה לעשות כפי שהבורא ציווה עליו לעשות אך לא הצליח ואמר כי הוא אינו מסוגל לעשות זאת ומוריד את הסכין.
הנפילים לקחו את נח ומשפחתו וכלאו אותם, הם מתווכחים מה לעשות איתם. נח אומר להם כי הוא נכדו של מתושלח, שליח של אלוהים והאיש היחיד בעולם אשר עזר להם. רובם לא מאמינים לו והם מחליטים להשאיר אותם למות. בלילה, אחד מהנפילים אשר האמין להם עוזר להם לברוח.
 
בסוף הסרט אחרי חודשיים בתוך התיבה ואחרי השיטפון הגדול, נוח הזדקן ומשפחתו נמצאת על יבשה שלא נשטפה בידי המבול. נוח חיי את רוב בדידותו במערה ליד החוף ושותה יין. בניו מגלים אותו עירום ונרדם בשל השתכרותו. חם שעדיין כועס על אביו, מחליט לעזוב את המשפחה. לאחר מכן, לפי בקשתה של עילה, משלים נוח עם משפחתו כשהוא מברך את נכדותיו. בעוד שהמשפחה מתאחדת, היא כולה עדה להיווצרותה של קשת בשמים.
כאשר נח מגיע לביתו של סבו הוא שואל אותו מה הוא צריך לעשות בעת זאת. אלוהים נותן לו לחזות בחיזיון על כך שהוא צריך לבנות תיבה כדי להציל את משפחתו ואת החיות. מתושלח נותן לו שריד זרע מגן עדן כדי לבנות את התיבה ונוח זורע את הזרע כדי שהעצים יגדלו.
 
בהמשך שאר הנפילים באים כדי להרביץ לנפיל אשר עזר למשפחתו של נח לברוח נח עוצר אותם ומראה להם שהוא שליח של אלוהים ע"י כך שאלפי עצים גדלים מהזרע מגן עדן. הנפילים מאמינים לנח ועוזרים לו לבנות את התיבה.
 
לאחר כמה שנים טובות אנו רואים כי שם ועילה הפכו לזוג והתיבה כמעט מוכנה. לאחר שכל הציפורים נכנסו לתיבה תובל קיין המלך של האזור וצבאו מגיעים והוא אומר לנח להכניס אותו לתיבה כדי להתגונן מהמבול. נח מסרב והנפילים מפחידים את תובל ואת צבאו והם חוזרים למחנם.
 
חם שואל את נח אם יהיו נשים על התיבה ונח אומר שהוא לא יודע, לכן חם הולך לחפש לו אישה במחנה של צבא קין. באותו זמן נעמה מפחדת כי לא יהיה המשך לשושלת והולכת למתושלח, ממנו היא מבקשת שירפא את עקרות עילה בעזרת כוחותיו. מתושלח מרפא את עילה וחם מוצא לו אישה.
 
המבול מתחיל וצבאו של תובל קיין ואנשים אחרים מנסים לפרוץ את חומת הנפילים ולעלות לתיבה. במהלך הקרב אלוהים מחליט להחזיר את הנפילים לגן עדן. נח לא מוצא את חם והולך לחפש אותו. הוא מוצא אותו עוזר לאישה שנפלה ונח מחליט, בכל זאת, לקחת את חם ולהשאיר את בת זוגתו למות. נח וחם נכנסים לתיבה אך גם תובל מצליח להיכנס.
 
בתיבה חם מוצא את תובל ומחליט לא להרוג אותו ולא להגיד דבר על הימצאותו לנח ומחליט לעזור לו. תובל משכנע אותו להרוג את אביו בגלל שהשאיר את בת זוגתו למות. באותו זמן עילה נכנסת להריון משם ונח מגלה כי נעמה גרמה לכך שעילה תתרפא מעקרותה ומתחיל בריב איתה כי הוא מבין כי אלוהים רוצה שתפסיק שושלת בני האדם.
 
חם מחליט להרוג את נח יחד עם תובל אך בסוף מתחרט ועוזר לאביו להרוג את תובל. עילה יולדת ויודעת כי נח יהרוג את ילדה אם יגלה שהוא בת ולכן היא מנסה לברוח עם שם אך נח שורף את סירתם ולא נותן להם לעזוב את הסירה. לאחר המאבק עם תובל נח מחפש את עילה כדי לדעת האם להרוג את התינוק או לא. הוא מגלה כי היא ילדה תאומות ומחליט להרוג אותן כפי שאלוהים ציווה אליו אך כמו חם הוא מחליט להתחרט וחס על חיי נכדותיו.
 
כאשר המשפחה מגיעה לקרקע, חם מחליט כי הוא עדיין כועס על אביו ומחליט לצאת למסע ארוך. נח מתרחק ממשפחתו ובניו מוצאים אותו שיכור וערום. עילה משכנעת את נח שיעשה את המעשה הנכון ויחזור לחיק משפחתו. בסוף הסרט כל המשפחה חוץ מחם מתאחדת ביחד.
 
==צוות שחקנים==