לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תא T ציטוטוקסי"

מ
אפופטוזיס=>אפופטוזה
(←‏קישורים חיצוניים: הוספת מקור, קידוד קישורים)
מ (אפופטוזיס=>אפופטוזה)
 
'''תא T ציטוטוקסי''', הידוע גם כ'''תא T ציטוליטי''' או '''תא T הורג''' (מסומן '''CTL''' ,'''<sup>+</sup>CD8''' או '''T<sub>C</sub>'''), משתייך לתת-קבוצה של [[לימפוציט]]ים מטיפוס [[תאי T|T]] (סוג של [[תא דם לבן|תאי דם לבנים]]). ל[[תא]]ים אלו יכולת להרוג תאי גוף הנגועים ב[[נגיף]] (או ב[[פתוגן]] אחר) או תאים שעברו התמרה [[סרטן (מחלה)|סרטנית]]. רוב ה-CTL מציגים על פני [[קרום התא|קרומם]] [[קולטן]] של תאי T {{כ}}(T cell receptors או [[TCR]]) ו-[[CD8]]. חלבונים אלו נקשרים למולקולות [[MHC]] סוג 1 המציגות [[פפטיד]], ובכך מזהה ה-CTL את תא המטרה הנגוע. כאשר CTL מופעל בא במגע עם תא נגוע, מחדיר ה-CTL חומרים ציטוטוקסיים לתא המטרה, ואלו הורגים את תא המטרה הנגוע באופן מבוקר (על ידי [[אפופטוזיסאפופטוזה]]).
 
== התפתחות תאי T ציטוטוקסיים ==
כמו כל תאי ה-T, מקורם של ה-CTL הוא ב[[תא גזע|תאי הגזע]] המטופוייטים המצויים ב[[מח העצם]] העוברי. תאים אלו נודדים אל [[בלוטת התימוס]] שם הם עוברים סידור מחדש של ה [[DNA]] של ה[[גן (ביולוגיה)|גן]] המקודד ל-[[TCR]]. הסידור מחדש יוצר TCR בעל ספציפיות ל[[אנטיגן]] ספציפי, בדרך זאת נוצרות בתימוס אוכלוסיות שונות של תאי T המזהים מיליוני אנטיגנים שונים, אוכלוסיות אלו חיוניות ליצירת התגובה החיסונית כנגד פתוגנים הפולשים לגוף. לאחר שנוצר ה- TCR הבוגר מבטאים תאי ה-T הן את האנטיגן CD4 והן את האנטיגן CD8 על כן הם נקראים (+CD4+ /CD8) או תאי T "double-positive". תאים אלו נחשפים בתימוס למגוון של אנטיגנים עצמיים המוצגים על פני מולקולות MHC. תאי T הנקשרים באופן חזק לאנטיגנים עצמיים עוברים [[אפופטוזיסאפופטוזה]] על מנת שלא יגרמו למחלות אוטואימוניות, בנוסף תאי T שאינם מזהים כלל מולקולות MHC גם הם עוברים אפופטוזיסאפופטוזה כיוון שהם חסרי תועלת בתגובה חיסונית. רק תאי T הנקשרים באופן חלש למולקולות MHC עוברים שגשוג (פרוליפרציה), תאים אלו גם עוברים מיון לתאים מטיפוס CD4+ ([[תאי T עוזרים]]) או CD8+ (תאי T ציטוטוקסיים)
 
==אקטיבציה של תאי T ציטוטוקסיים==
* תאי T ציטוטוקסיים מכילים גרנולות, שהן למעשה [[אברון|אברונים]], המכילות חלבונים שונים הפוגעים בתאי המטרה. עם זיהוי של תא מטרה על ידי תא T ציטוטוקסי מופרשות גרנולות אלו בתהליך תלוי סידן ופוגעות בתאי המטרה בשני מנגנונים:
** '''חרור ממברנלי'''- תאי T ציטוטוקסיים מפרישים את החומרים הציטוטוקסיים [[פרפורין]] (perforin) ו[[גרנולוצין]] (granulysin) הגורמים ליצירת חורים בממברנה בקוטר 16 [[ננו]]-[[מטר]]. בעקבות החירור נכנסים לתא [[יון|יונים]] ו[[מים]] הגורמים לתא המטרה לעבור [[ליזיס (ביולוגיה)]]. תאים אלו, העוברים מוות [[נקרוזה|נקרוטי]], נבלעים על ידי תאים [[פגוציטים]] ובכך מסולקים מן הגוף. ניתן להרוג תאי מטרה in vitro (במבחנה) במנגנון זה, אך על פי הדעה המקובלת כיום, אין ריכוז תאי ה-T הציטוטוקסיים מספיק ברוב המקרים לגרום למוות על ידי חירור של תאי המטרה.
** '''מוות אפופטוטי על ידי גרנזים'''- מכיוון שלרוב החומרים המחוררים את הממברנה אינם מספיקים לגרימת מות התא המותקף, תאי T ציטוטוקסיים מפרישים גם גרנזים (granzyme), חלבון החודר לתא המותקף דרך החורים שנוצרו על ידי הפרפורין והגרנולוצין. גרנזים משרה על התא התוקף [[מוות תאי]] מבוקר- אפופטוזיסאפופטוזה.
* '''מוות במסלול FAS''' - תאי T ציטוטוקסיים, כמו גם תאי T עוזרים טיפוס 1, מציגים על פניהם את החלבון [[קולטן FAS|FAS]]-ליגנט הנקשר לחלבון FAS המוצג על פני התא המותקף. הפעלת מנגנון ה-FAS גורמת לאפופטוזיסלאפופטוזה בתא המותקף, מנגנון זה נחשב למשני להרג תלוי גרנולות.
 
==קישורים חיצוניים==