לדלג לתוכן

אושואיה – הבדלי גרסאות

נוספו 49 בתים ,  לפני 3 חודשים
מ
אין תקציר עריכה
מ (הוספת קישור לארץ האש)
מ
העיר שוכנת על חופי [[תעלת ביגל]], מוקפת בשרשרת הרי המרטיאל ב[[מפרץ אושואיה]] {{ספ|Bahía de Ushuaia}}. מלבד היותה מרכז מנהלתי, היא צומת של [[תעשייה]], [[נמל]], ו[[תיירות]].
 
אושואיה היא העיר היחידה בארגנטינה שנמצאת בצד המערבי של [[הרי האנדים]]. בנוסף, בהתאם למיון האוקיינוסים והימים של [[ארגון ההידרוגרפיה הבינלאומי]], זוהי העיר והנמל הארגנטינאים היחידים השוכנים לחופי [[האוקיינוס השקט]], אם כי באופן רשמי מגדירה אותם ארגנטינה כחופי האוקיינוס האטלנטי, ואת [[תעלת ביגל]] כבין-אוקייניתכבין־אוקיינית, מטעמים משפטיים ומדיניים הנובעים מהסכמי הגבול שנחתמו עם [[צ'ילה]].
 
אושואיה נחשבת לעיר ה[[דרום|דרומית]] ביותר בעולם, אך עוד כשהייתה כפר קטן, בצ'ילה העדיפו שהתואר ייפול על העיר [[פונטה ארנס]]. לאחר מכן, עם התרבות האוכלוסייה באופן משמעותי בעיר, אושואיה קיבלה את התואר בחזרה. אמנם, הכפר [[פוארטו ויליאמס]] נמצא דרומית מאושואיה, אך יש ספקות לגבי מעמדו של הכפר, מאחר שאוכלוסייתו מונה כ-2כ־2,000 תושבים, ורובו מאוכלס על ידי אנשי צבא ואנשי נמל שאינם תושביו.
 
==היסטוריה==
המתיישבים הראשונים שהגיעו לאזור שנקרא היום "[[האי הגדול של ארץ האש]]", היו [[צייד]]ים ולקטים שנדדו ברגל מהצפון, לפני כ-11כ־11,000 שנים, שהיו מוכנים לשרוד עם המשאבים הטבעיים שהציע השטח שהיה חלק מ[[פטגוניה]]. קבוצות אלו היו קשורות לטוואלצ'ה (בספרדית: tehuelches). הכוונה לילידים שחיו באזור פטגוניה. הם בנו את הכפרים סלקנם ואווש (בספרדית: Selknam ו- Haushו־Haush). מהאיים המערביים של פטגוניה הגיע גל נוסף של מתיישבים, נוודי הים מבני ה[[יאמנה]] והקוואסגר (בספרדית: yamanas ו-kawesgarו־kawesgar).
 
ב-ב־[[18 בינואר]] [[1869]], בהסכמתו של הממשל הארגנטינאי, התבסס מיסיון אנגליקני בראשו של ווייט הוקין סטרלינג (Waite Hockin Stirling), אשר הקים את ההתיישבות הראשונה שלא הייתה ילידית באזור, אשר הייתה עתידה להפוך לעיר. שנה לאחר מכן החליף אותו תומאס ברידג'ס (Thomas Bridges).
 
ב-ב־[[1873]] יזם [[נשיא ארגנטינה]] [[חוליו ארחנטינו רוקה]] תוכנית להקמת [[מושבת עונשין]] באושואיה, שמטרתה הייתה לשמור על ביטחון אזרחי ארגנטינה ובנוסף לחזק את הריבונות הארגנטינאית באזור, אך הדבר לא התאפשר עד הסכם הגבולות בין ארגנטינה לצ'ילה ב-ב־[[1881]]. היום שנחשב ליום ייסודה של אושואיה כעיר הוא ה-12ה־12 באוקטובר 1884, היום בו אגוסטו לסרה, יצר את הנציבות הראשונה על חוף תעלת ביגל, כשהמיסיונרים וקצינים ימיים חתמו על הצו. דון פליס פס נבחר להיות מושל טיירה דל פואגן וב-וב־[[1885]] הוא הכריז על העיר כבירתה, אף על פי שהממשלה הפדרלית הארגנטינאית אישרה זאת רק ב-ב־[[1904]].
 
לא היה תיחום רחובות עד [[1894]] והכפר גדל והפך לכפר ציורי ססגוני. בתחילת [[המאה ה-20|המאה ה־20]], נבנה בקרבת הכפר של אושואיה הכלא המפורסם שעבד בשנים 1902–1947. [[הכנסייה האנגליקנית]] הפסיקה את עבודתה והפעילויות היחידות בעיר מלבד ניצני מסחר, היו עובדי הממשלה והכלא. מאוחר יותר עבר לידיו של [[צבא ארגנטינה]] ולאחר זמן קצר ננטש, כיום במבנה זה נמצא המוזיאון הימי וכלא אושואיה. בין היתר בכלא עברה ה[[רכבת]] הדרומית ביותר בעולם, שהובילה את האסירים מבית הכלא עד למחנות העבודה שהיו ממוקמים בשטח שכיום הוא חלק מהפארק הלאומי של ארץ האש. כיום הרכבת משמשת בעיקר למטרות תיירות.
 
מרגע הגעתו של [[האדם הלבן]] לאדמה זו, הילידים סבלו מאוד מהפרעות בחייהם. מאושואיה ועד נקודות אחרות יצאו [[כנופיה|כנופיות]] של [[שכיר חרב|שכירי חרב]] שנשכרו על ידי חוואים, בהסכמתן של הרשויות, להשמיד את אוכלוסיית הילידים, וכך עד שנת [[1930]] הם נעלמו כמעט לחלוטין.
 
===מקור השם===
המילה אושואיה מורכבת משתי מילים בשפת "ז'גן" (בספרדית: Yagan, שפת הנוודים באיים הדרומיים של צ'ילה וארגנטינה) אוש ('לעומק') והמילה וואיה (מפרץ/ערוץ), ותרגומה הוא "מפרץ עמוק" או "מפרץ תחתון". בספרדית מבטאים את שם העיר או-סו-איהאו־סו־איה.
 
===סמל===
רוב הנהרות מוצאם באנדים. בדרך כלל הם קטנים אך שופעים כתוצאה מהמסת [[שלג]]ים ו[[קרח]]. הנהרות המוכרים ביותר בזכות נגישותם או עניין תיירותי הם בין היתר פיפו, בוואנו, לטיסיה, לשיפשח, ואוליבה.
 
גם מוצא האגמים הוא בהרי האנדים. [[אגם פניאנו]] (lago Fagnano), גובל באזור אושואיה ו[[ריו גראנדה (עיר)|ריו גראנדה]]. האגם הנסתר (lago Escondido), נמצא כ-57כ־57 קילומטר צפונית לעיר.
 
הקרחונים החשובים ביותר הם המרטיאל (El Martial), ברכס באותו השם, ווינסיגרה (Vinciguerra) שנמצא בנסיגה.
 
===אקלים===
במיון [[שיטת קפן]], האקלים באושואיה הוא [[אקלים ממוזג]], [[לחות|לח]] כל השנה, וב[[קיץ]] [[קור (תחושה)|קר]], שם נוסף למזג אוויר זה הוא "קור אוקייאני" או "תת קוטבי אוקיאני". הטמפרטורה הממוצעת השנתית באושואיה היא °C 5.7 [[מעלות צלזיוס]]. טמפרטורות גבוהות מ-מ־°C 15 בקיץ או נמוכות מ-מ־°C 8- בחורף הן נדירות בעיר.
 
==דמוגרפיה==
הענפים העיקריים בכלכלה המקומית הם [[דיג]], [[גז טבעי]], [[נפט]], [[כבשה|כבשים]] ו[[תיירות אקולוגית]].
 
נמל אושואיה נמצא במפרץ אושואיה, באזור הצפוני של תעלת ביגל, גודלו 550 מ' אורך ו-29ו־29 מ' רוחב. לנמל מגיעות אוניות [[תובלה]], ספינות מסחריות, [[ספינת תענוגות|תיירותיות]], וספינות מחקר. זהו הנמל השני בארגנטינה (אחרי נמל בואנוס איירס), בכמות ה[[מכולה|מכולות]] שמגיעות אליו, ובנוסף הוא הדלת היחידה ל[[אנטארקטיקה]].
 
==תחבורה==
[[כביש]] מספר 3 הוא הכביש היבשתי היחיד שעובר באושואיה עד סופו ב"באייה לפטייה". ישנן חברות [[אוטובוס]]ים פרטיות שמפעילות קו בין אושואיה – [[טולווין]] - [[ריו גראנדה (עיר)|ריו גראנדה]] באופן יומיומי.
 
נמל התעופה הבינלאומי אושואיה-מלבינסאושואיה־מלבינס ארחנטינס נמצא במרחק של 4 ק"מ מדרום למרכז העיר ומשרת אותה. לנמל מגיעות טיסות ישירות של חברת התעופה הלאומית של [[ארגנטינה]], [[אארולינאס ארחנטינס]], משני נמלי התעופה של [[בואנוס איירס]]. זמן הטיסה הוא כ-3כ־3 שעות ו-35ו־35 דקות. מנמל התעופה [[אארופארקה חורחה ניוברי]] מופעלות 1–3 טיסות יומיות, המבוצעות במטוסי [[בואינג 737|בואינג 737-700]] או במטוסי בואינג 737-800, ומ[[נמל התעופה אסייסה]] מופעלת טיסה יומית אחת המבוצעת במטוס רחב גוף מדגם [[איירבוס A340|איירבוס A340-300]]. בנוסף, יש טיסות לערים נוספות בארגנטינה כמו [[קומודורו ריבדביה]], [[ריו גז'גוס]], [[אל קלפטה]] ו[[טרלאו]], וטיסות עונתיות ל[[סאו פאולו]] ו[[פונטה ארנס]].
 
==תרבות==
===מוזיאונים===
* המוזיאון הימי וכלא אושואיה: נפתח ב-ב־[[3 במרץ]] [[1995]]. הבניין הוכרז כבניין שמור היסטורי לאומי ע"פ החוק של [[הקונגרס הלאומי הארגנטינאי|הקונגרס הלאומי]] ב[[אפריל]] [[1997]].
* מוזיאון סוף העולם: הבניין נבנה על ידי מנואל פרננדס באלדס בשנת 1903, ובשנים 1911–1978 תפקד כמטה של הבנק הלאומי "בנקו נאסיון" ונפתח כמוזיאון ב-18ב־18 במאי 1979. על אוספיו של המוזיאון נמנית ספריה שלמה על האזור. המוזיאון נתמך על ידי הקרן האניס אשר תורמת רבות לפיתוחו.
* מוזיאון ז'אמאנה.
* מוזיאון אקאטושון: מוזיאון ציפורים ויונקים ימיים דרומיים, ואלמנטים שימושיים של הילידים. נמצא 85 קילומטרים ממזרח לאושואייה בחוות הארברטון.
===מתקנים===
* בית תרבות "אנריקטה גסטלומנדי" – מופעים, סמינרים וועידות. בנוסף מציע סדנאות וחוגים: תיאטרון, טנגו, ריקודים קלאסיים וספרדים, מוזיקה, ציור, קרמיקה ופיסול.
* הבית העתיק בבאן: ב"שביל המתיישבים הוותיקים" – נבנה בתחילת המאה ה-20ה־20, ועד 1915 היה שייך לבנק הלאומי של ארגנטינה "בנקו ניסיון", הוכרז כ"בית מאתיים השנה" על ידי הרשויות.
* שביל האומנים, אושואיה
* מרכז תרבות "אלמאפוורטה" .
* גלריית אומנות של המוזיאון הימי.
* יער יאטאנה של קרן טיפוח הטבע: אומנות ותרבות ילידית ביער צעיר של עצי דובדבן פטגוני, נמצא במרכז העיר.
*2 באפריל: יום העלילות של המאלבינאס, שבתון מחוזי.
*26 באפריל: יום המחוז של ארץ האש, אנטארקטיקה ואיי האוקיינוס האטלנטי הדרומי.
*1 ביוני: יום השנה של החוקה הפווגינית (המקומית של ארץ האש, פווגיני – אדם ממוצא ארץ האש, מהמילה בספרדית Fuego = אש), שבתון מחוזי.
*21 ביוני: חג לאומי של הלילה הארוך ביותר בשנה. הפעילות מתחילה ב-20ב־20 לחודש, בחצות ונמשכת כל היממה. אף על פי שיום זה נחגג משנות ה-70ה־70, הוא הוכר כמו חג לאומי רק בשנת 1986.
*11 באוקטובר: היום של פטגוניה.
*12 באוקטובר: יום השנה של אושואיה.
*25 בנובמבר: יום הילידים הפוואגינים - כל השנים מארגנים סעודת ערב של המתיישבים הוותיקים, כדי לזכור לטובה את אלו שתרמו לפיתוח העיר בתקופות הכי קשות.
 
====פסטיבלים====
* הפסטיבל הדו שנתי של סוף העולם: מאז 2007 אושואיה היא המארחת של הדו שנתית של האומנות המודרנית של סוף העולם, הדו-שנתיתהדו־שנתית של ארגנטינה, נוסדה ומאורגנת על ידי "הקרן הפטגונית לאומנות ואתגר", במסגרת הפרויקט "הקוטב הדרומי של אומנות, מדע ואקולוגיה". הפסטיבל הדו שנתי הצליח בזמן קצר להגיע למעמד הכי חשוב של אומנות ותרבות בדרום וליקט אליו מאות אומנים מ-5מ־5 היבשות ויצר הזדמנויות להתבוננות על נושאים אקולוגים.
* להיט תרבותי נוסף הוא הפסטיבל הבינלאומי של אושואיה, שכל שנה מאגד כמה מהתזמורות הקלאסיות החשובות ביותר בעולם. בין המשתתפים אפשר למצוא את הפילהרמונית של אושואיה בניצוחו של חורחה אוליארטה.
* פסטיבל המאכלים הבינלאומי "אושואיה על אש קטנה": זהו אירוע הכולל בתוכו מעגלי גורמה, שיעורי בישול, טעימות וקורסים להכשרת מקצועית של מנות על בסיס [[בשר כבש]], פורל, בקלה שחור, מולים, סרטנים וכו'..
* פסטיבל הבינלאומי "ג'אז סופסוף" – מתקיים בסוף יוני, בהשתתפותם של אומנים מקומיים, ארגנטינאים ובינלאומיים.
* פסטיבל איברי-אמריקאיאיברי־אמריקאי של הנרטיב החדש "סוף", מטרתו הוא החלפת דעות בין מחברים ממדינות איבריות-אמריקאיותאיבריות־אמריקאיות (מדינות שהיו בעבר קולוניות בשליטת ספרד או פורטוגל).
* [[פסטיבל קולנוע]] ההרים "אושואיה ששש...." עם תוכנית סרטים בינלאומיים באורך מלא וגם קצרים, בנושא הרים. בסוף הטקס מוענקים פרסים לכותבים, במאים, שחקנים וצלמים.