לדלג לתוכן

צ'סלב ביאלק – הבדלי גרסאות

נוספו 19 בתים ,  לפני חודשיים
מ
בקרת זהויות, סידור קטגוריות
תגית: הוספת תבנית לשינויים בערך
מ (בקרת זהויות, סידור קטגוריות)
 
==סטודנט ולוחם תחת הכיבוש הנאצי==
תחת הכיבוש הנאצי בפולין, עבר את [[בחינת בגרות|בחינת הבגרות]] בתיכון המחתרתי למקצועות הומניים "Przyszłość" ("עתיד") בוורשה. במחתרת למד גם [[תאולוגיה]] במכללת בובולאנום בסטארה וייש, ו[[פילוסופיה]] ב[[נובי סונץ']]. בתקופה זאת הצטרף לפעילות מחתרתית אנטי-נאצית של "צבא המולדת" ([[ארמייה קריובה]]) וסייע לאסירים שבמחנות הריכוז. הוא עזר גם למספר יהודים, ובמיוחד ידוע על מקרה בו סייע ליהודים מומרים, להימלט מן ה[[גטו]] של נובי סונץ'.
 
באמצע שנת [[1944]] השתתף ביאלק תחת הכינוי המחתרתי "קורדצקי" ב[[מרד ורשה]]. בימים הראשונים של המרד נפצע קשה, בעקבות סיבוכים של הפציעה הזאת, היה בשנת 1971 צורך לכרות את רגלו השמאלית.
 
== אחרי המלחמה ==
אחרי המלחמה סיים לימודי תאולוגיה ב[[קרקוב]] ובשנת 1950 קיבל הסמכה ככומר מידי הקרדינל סטפאן וישינסקי. מאוחר יותר, בשנת 1960 למודי [[ביולוגיה]] ו[[גאולוגיה]] באוניברסיטת "אדם מיצקייביץ'" בפוזנן. את שאר חייו בילה בפוזנאן בה שירת ככומר קפלן. בשנת [[1973]] הוא סיים דוקטורט.
 
בימי המשטר הקומוניסטי לא הלך ביאלק בתלם ומצא עצמו די מהר בשורות המתנגדים. בשנים 1951- 1952 היה חבר בארגון הבלתי חוקי "הנוער החופשי" (Wolna Młodzież) בוורשה. בסופו של דבר נעצר בשנת [[1953]], נכלא בבית הכלא" ברובע מוקוטוב של ורשה. בית דין צבאי מחוזי דן אותו לשבע שנות מאסר וב-28 ביוני 1953 נכלא במחנה הכליאה ב[[ראביץ']] יחד עם אלפי וטרנים של הארמייה קריובה ואחרים שנחשבו למתנגדים למשטר. כעבור זמן מה הועבר לבית הכלא של [[ורונקי]].
ב-[[11 במאי]] [[1955]] שוחרר בגלל מצבו הבריאותי השביר והתארח במוסדות הישועים בפוזנן. בשנת [[1956]], אחרי עלייתו לשלטון של [[ולדיסלב גומולקה]], קיבל [[חנינה]].
 
בהמשך עסק רבות בהענקת סיוע חומרי ורוחני ללוחמים והאסירים המשוחררים ולמשפחותיהם ויחד עם עורכי דין בפוזנן סייע בתהליך טיהור שמם ושיקומם. נמנה עם מייסדיהם של אגודת הסטודנטים הקתולים במכללה לחקלאות בפוזנן ושל ועד הסטודנטים למען האסירים הפוליטיים שהעניקה עזרה לאסירים בבתי הכלא בראביץ', ורונקי, שראדז', פורדון ובסטז'לצי אופולסקיה.
כמו כן התרים תרומות דם למען [[המרד ההונגרי|המורדים האנטיקומוניסטים בהונגריה]].
שוב נעצר ב-[[27 בנובמבר]] [[1959]] ונידון לשמונה חודשי מאסר אותם ריצה בבית הכלא ברחוב מלינסקה. כשוחרר ב [[1 באפריל]] [[1960]] התגורר לתקופה במנזר ישועי בעיר [[טורון]].
 
בשנת [[1966]] נעצר שוב באשמת "הטפה עוינת" למשטר ונידון ל-10 חודשי מאסר. ריצה אותם במחנות הכליאה בצ'ארני וצ'לוכוב, ובכלא שצ'צינקה. בשנת [[1968]] שוחרר. כעבור שנתיים עבר לגור במנזר בפוזנן.
בשנת 1977 תמך ב"תנועה להגנת זכויות האדם והאזרח" ((Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) שפלגים ממנה הצטרפו מאוחר יותר לארגון [[סולידריות (תנועה)|סולידריות]]. בשנת [[1978]], מרותק לכיסא גלגלים, נסע לשליחות קתולית לזמביה. השתתף בהנקת סיוע לנצרכים ב42 ארצות ברחבי התבל, בשיתוף פעולה גם עם הכנסייה האורתודוקסית של פולין ועם המועצה האקומנית הפולנית. החל מספטמבר 1980 תמך בתנועת סולידריות ששאפה להיאבק בדרכים חוקיות במשטר הקומוניסטי.
בדצמבר 1981 ביאלק ביקר את האסירים הפוליטיים בבתי כלא והביא להם סיוע. באותה תקופה ארגן בנק לתרופות חינם לנזקקים מטעם הישועים. ארגן משלוחי ספרות דתית ל[[ברית המועצות]].
 
 
==ספריו==
*1960 - Stosunki antropologiczne w Środkowej Afryce” - עבודת המסטר
*1980 - Jezuici polscy w Misji Zambeskiej
 
==ביבליוגרפיה==
Encyklopedia Solidarności, Stowarzyszenie „Pokolenie”, Katowice 2013 tom II - Ludmila Sobala art.Czesław Białek''.
(לודמילה סובאלה - הערך "צ'סלב ביאלק" ב"אנציקלופדיה של [[סולידריות (תנועה)|"סולידריות"]])
==קישורים חיצוניים==
Misyine drogi nr.7 ,3/1984 - Ambroży Andrzejak ''Sługa ewangelizacji misyjnej'' מאמר הספד מאת אמברוז'י אנדז'ייאק
 
{{בקרת זהויות}}
{{מיון רגיל:ביאלק, צ'סלב}}
 
[[קטגוריה:כמרים פולנים]]
[[קטגוריה:אנתרופולוגים]]
[[קטגוריה:ישועים]]
[[קטגוריה:כמרים פולנים]]
[[קטגוריה:פוזנן: אישים]]
[[קטגוריה:ילידי 1920]]