לדלג לתוכן

רות לורנד – הבדלי גרסאות

נוספו 85 בתים ,  לפני 11 חודשים
מ
←‏ספרים: עיצוב
מ (הגהה)
מ (←‏ספרים: עיצוב)
 
==ספרים==
#בספרה "'''על פרשנות והבנה'''", מבקשת פרופ' לורנד להעמיק באחת הסוגיות המדוברות בהגות בת זמננו- הפרשנות. הספר קורא תיגר על הטענה כי "הכול פרשנות" ובוחן מגוון פעילויות קוגניטיביות שהפרשנות איננה חלק מהן. פרשנות כתבי הקודש משמשת כפרדיגמה מרכזית בדיון והמסקנות מועתקות לתחומי פרשנות חילוניים. הספר יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב, בשנת 2010.
#בספרה "'''על טבעה של האומנות'''" מציגה פרופ' לורנד מספר עמדות מרכזיות בתולדות הפילוסופיה המערבית, בדבר טבעה של האומנות. פרופ' לורנד בוחנת את התאוריות השונות תוך מתן פרשנות, ביקורת ותהייה, ומציעה כיווני מחשבה לא שגרתיים להבנת טבעה של האמנות. הספר יצא לאור [[דביר (הוצאת ספרים)|בהוצאת דביר]], בשנת 1991.
#ספרה של פרופ' לורנד, "'''היופי בראי הפילוסופיה'''", בוחן היבטים שונים של מושג היופי מהעת העתיקה ועד ימינו, מתוך מטרה להציג תאוריה פילוסופית מקיפה על טבעו של היופי ומעמדו כערך. במרכז הדיון שמפתחת פרופ' לורנד בספרה עומדת ההצעה לראות ביופי ביטוי לסדר ממין מיוחד, שאינו כפוף לחוקים ואיננו מאפשר חיזוי. עוד מורחב בספר כי מושג הסדר הרווח בפי רוב מבוסס על חוקים, ועונה על הצורך לארגן את העולם במונחים כלליים המאפשרים התמצאות במרחב ההתנסות האנושית. הסדר האסתטי, לעומת זאת, עונה על הצורך של הפרט לראות את עצמו ואת עולם חוויותיו כחד-פעמי וייחודי, ועם זאת בר-השוואה ערכית לעולמותיהם של אחרים. סדר זה, ע"פ פרופ' לורנד, הוא הבסיס למעשה האמנות והוא המאפשר לטעון כי התשוקה אל היופי היא ממהותה של האמנות. בין פרקי הספר ניתן למצוא התייחסות ליופי בראי [[אבולוציה|האבולוציה]], בהתייחס לתאוריה של [[צ'ארלס דרווין]], כמו גם התייחסות ליופי האנושי ולמעמדו. הספר יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת חיפה, בשנת 2007. כתב היד זיכה את לורנד ב[[פרס בהט]].
#בספרה '''Aesthetic Order: A Philosophy of Order, Beauty and Art'''"" מרחיבה פרופ' לורנד את עבודת הדוקטורט שלה ומציגה את טבעם של היופי והאמנות, תוך התייחסות לרעיונות של "סדר" ו-"אי סדר" ובחינה מחודשת של מהותם כמוטיב מרכזי לדיון פילוסופי באסתטיקה. הספר סוקר תאוריות מרכזיות בתחום האסתטיקה ומתמודד עמן, ומציע להבין את מושג ה"יופי" כחוויה בעלת אספקטים איכותניים וכמותניים כאחד. הספר יצא לאור בהוצאת Routledge בלונדון, בשנת 2000.
#"'''Television: Aesthetic Reflections'''" – באסופת מאמרים זו, בעריכתה של פרופ' לורנד, נבחנת הטלוויזיה כמדיום אמנותי העומד בפני עצמו, תוך ניסיון להבין האם הטלוויזיה היא אמצעי לבידור ותקשורת בלבד, או שביכולתה ליצור אמנות משמעותית. הספר מציג דיון בפן האסתטי של היצירה הטלוויזיונית ומבקש לעמוד על הפוטנציאל האמנותי הטמון בה, כמו גם להשוות בין המדיום הטלוויזיוני לצורות אמנות אחרות. הספר יצא לאור בהוצאת Peter lang, בשנת 2002
#באוגוסט 2016 יצא לאור ספרה ״סדר״'''סדר ואי סדר כמושגים של הכרה״הכרה'''״, בהוצאת כרמל.
#מלבד פרסומיה האקדמאיים, פרסמה פרופ' לורנד קובץ סיפורים בשם "מועד א' " שיצא לאור בהוצאת [[ספרית הפועלים]], בשנת 1976. בנוסף פרסמה ספר שירה הנקרא "שיעור במטאפיזיקה" אשר יצא לאור בהוצאת [[עם עובד]], בשנת 2008.
#
#באוגוסט 2016 יצא לאור ספרה ״סדר ואי סדר כמושגים של הכרה״, בהוצאת כרמל.
 
#באוגוסט 2018 יצא לאור ספרה ״תחרה הונגרית״ (פרוזה), בהוצאת ׳ספרא׳.
=== ספרות יפה ===
#מלבד פרסומיה האקדמאיים, פרסמה פרופ' לורנד קובץ סיפורים בשם "'''מועד א'''' " שיצא לאור בהוצאת [[ספרית הפועלים]], בשנת 1976. בנוסף פרסמה ספר שירה הנקרא "שיעור במטאפיזיקה" אשר יצא לאור בהוצאת [[עם עובד]], בשנת 2008.
#בנוסף פרסמה ספר שירה הנקרא "'''שיעור במטאפיזיקה'''" אשר יצא לאור בהוצאת [[עם עובד]], בשנת 2008.
#באוגוסט 2018 יצא לאור ספרה ״תחרה״'''תחרה הונגרית״הונגרית'''״ (פרוזה), בהוצאת ׳ספרא׳.
 
==מבחר מאמרים==