לדלג לתוכן

לד זפלין – הבדלי גרסאות

הוסרו 606 בתים ,  לפני 5 חודשים
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
==== Houses of the Holy ====
[[קובץ:Led Zeppelin acoustic 1973.jpg|שמאל|ממוזער|250px|[[ג'ימי פייג']] (מימין) ו[[רוברט פלאנט]] בהופעה אקוסטית בשנת 1973]]
ב-[[28 במרץ]] [[1973]], הוציאה הלהקה את האלבום "[[Houses of the Holy]]".
בשנת [[1973]], הוציאה הלהקה את האלבום "[[Houses of the Holy]]". רצועות האלבום היו ארוכות יותר מהרגיל שימוש ב[[סינתסייזר]] ובתזמורת [[מלוטרון]]. בהקלטות שירי האלבום הוקלט גם שיר בשם זהה לשם האלבום, אך לבסוף הוא לא הוכנס לתוכו אלא רק לאלבום הבא של הלהקה, "[[Physical Graffiti]]".
 
עטיפת האלבום הכתומה יצרה סערה שכןלאחר הופיעוששולבו עליהבה תמונות של ילדים עירומים. מטפסים על תלולית עצומה אל כיוון זוהר בלתי ידוע.במדינות במקומותמסוימות מסוימים הודבקה על האלבום מדבקה עם שם האלבום במטרה להסתיר את ישבני הילדים.
 
האלבום הגיע לראש המצעדים תוך זמן קצר ומסע ההופעות לקידום האלבום בארצות הברית שבר שיאי קהל, כאשר הלהקה מילאה בהופעותיה היכלים ואצטדיונים שלמים. לאצטדיון [[טמפה]] שב[[פלורידה]] הגיעו מעל 56,000 מעריצים. שלוש ההופעות המלאות ב[[מדיסון סקוואר גארדן]] צולמו ל[[סרט קולנוע]] שיצא באיחור של שלוש שנים, בשנת [[1976]], ושמו "[[The Song Remains The Same (שיר)|The Song Remains The Same]]", כשמו של אחד משירי האלבום.
 
בשנת [[1974]], הקימה הלהקה את חברת התקליטים הפרטית שלהם "''Swan Song Records",'' שנקראה על שם אחד מחמשת השירים שלד זפלין מעולם לא פרסמה (מאוחר יותר, פייג' חידש אותו עם להקתו,'' The Firm''). לוגו החברה מבוססהתבסס על ציורציורו של ויליאם רימר משנת [[1869]] הנקרא "''שקיעתו של היום"'' ומציגואשר אתבו [[אפולו]]מוצגת (ולאדמותו של [[איקארוסאפולו]], הסברה הרווחת). בנוסף לייצוג לד זפלין, הלהקההחתימה הרחיבה את מעגל העבודה שלה כשהחתימה לחברההחברה אמנים נוספים כמו דוגמת''Bad Company'', ''Pretty Things'', ''Maggie Bell'', ''Detective'', ''Dave Edmunds'' ועוד. החברה זכתה להצלחה רבה בשנותבמהלך הפעילותשנות פעילותה של לד זפלין, אך פורקה שלוש שנים לאחר התפרקות הלהקה.
 
==== Physical Graffiti ====
[[קובץ:LedZeppelinChicago75 2.jpg|שמאל|ממוזער|250px|הלהקה בהופעה בשנת 1975]]
ב-[[24 בפברואר]] [[1975]], יצא לשוק האלבוםאלבומה הכפול הראשון של הלהקה, "[[Physical Graffiti]]",. היה זה גם האלבום הראשון שיצא תחת הלייבל "Swan Song". באלבוםהאלבום היוכלל 15 שירים, מהם 8 הוקלטו בהידליי גראנג' ב-במהלך [[1974]]. שאר האלבום, והאחריםכלל מהקלטותשירים שלשהוקלטו שניםעל קודמותידי ולאהלהקה נכנסואך לא הוכנסו לאלבומים הקודמים. כתוצאהבשל מכךכך, התקבלהאלבום אלבוםהיה בעלמגוון רבדיםמבחינת סגנונות מוזיקלים, מוזיקלייםהחל רבים שנעים ביןמקטעים הקטעאקוסטים האקוסטידוגמת "Bron Yr Aur", לרוקשירי רוק כבד בשירדוגמת "Sick Again", ועד השיר הארוך ביותר של הלהקה, עלבו נעשה שימוש ב[[גיטרת סלייד]], "[[In My Time Of Dying]]". עודשיר אחדבולט מהשירים הבולטיםנוסף באלבום המאופיין בנגיעות מוזיקליות מזרחיות-ערביות הוא, "[[Kashmir]]", שכתבמאופיין פלאנטבנגיעות בהשראהמוזיקליות מנופים ב[[מרוקו]]מזרחיות-ערביות. לימיםאת חידשההשיר הזמרתכתב הישראליתפלאנט [[עפרהבהשראת חזה]]נופים את השיר בסגנוןשונים ב[[אקפלהמרוקו]].
 
האלבום זכה להצלחה אדירה, הן מסחרית והן ביקורתית, כאשר מגזין הרולינג סטון כתב שהתחרות היחידה שיש ללהקה על תואר "להקת הרוק הטובה ביותר" היא עם [[הרולינג סטונז]] ו[[המי]]. זמן קצר לאחר יציאת האלבום הגיעו כל האלבומים הקודמים של הלהקה ל-200 המקומות הראשונים במצעדים, והלהקה יצאה לסיבוב הופעות בארצות הברית. גם ב[[סיבוב הופעות]] זה מילאה הלהקה היכלים עד אפס מקום.