לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "השערת הצנזורה הקוסמית"

תיקון קישור+זוטא
מ (בוט החלפות: תאורטי;)
(תיקון קישור+זוטא)
 
==סינגולריות וחורים שחורים==
בשנת [[1965]] הוכיח פנרוז, בשיטות [[טופולוגיה|טופולוגיות]], כי בתוך כל חור שחור יש לפחות נקודה [[סינגולריות|סינגולרית]] אחת, ש[[צפיפות החומר|צפיפות]] ה[[מסה]] בה [[אינסוף|אינסופית]]. בהתאם למשפט זה, כל [[כוכב]] שקורס ל[[חור שחור]], סופו ליצור סינגולריות.
עקב אופי ה[[מרחב-זמן]] בתוך חורים שחורים, הסינגולריות נמצאת בעתידו של כל עצם אשר חצה את [[אופק האירועים]] מבחוץ פנימה, או שהיה בתוך אופק האירועים מלכתחילה. במילים אחרות, בתוך אופק האירועים תתרחש תנועת חומר אל הסינגולריות.
 
 
את הפרדוקס ניתן להדגים בצורה הבאה. נניח שעצם מסוים יגיע לסינגולריות תוך זמן סופי t. מ[[תורת היחסות הכללית]] נובע שהזמן עבורו ייעצר בסינגולריות, ושעונו יראה שם רק זמן t.
כעת נניח שעצם אחר מגיע לסינגולריות בזמן מאוחר יותר - T, ועל-כן בסינגולריות שעונו ייעצר על זמן T. יש לשים לב שלא הייתה בעיה כל עוד שני העצמים היו בנקודות מרחב שונות, אבל ברגע בו העצם השני מגיע גם הוא לסינגולריות אז [[מערכת ייחוס|מערכות הייחוס]] שלהם מתלכדות. האם שני העצמים נפגשו בסינגולריות? אם התשובה חיובית, אז כיצד זה ייתכן שהעצמים נוגעים זה בזה אבל נמצאים בזמנים שונים. אם התשובה שלילית, אז לאן נעלם העצם הראשון שהיה בסינגולריות. לפנינו פרדוקס.
 
ההשערה של פנרוז, לפיה "סינגולריות עירומה" לא תיתכן, מונעת את הפרדוקס, לפחות עבור צופים חיצוניים, מחוץ לאופק האירועים. השערה זו מכונה גם '''השערת הצנזורה הקוסמית החלשה'''.