לדלג לתוכן

פלביוס אאטיוס – הבדלי גרסאות

נוספו 4 בתים ,  לפני 3 חודשים
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
 
אאטיוס נולד ב[[דורוסטורם]] ([[סיליסטרה]] שב[[בולגריה]] בימנו). בשירות האימפריה המערבית, הגיע למשרת [[מגיסטר אקוויטום]] ואחר כך רוזן [[אפריקה]]. הוא שהה מספר שנים בחצרו של [[אלאריק הראשון]], מלך ה[[ויזיגותים]] (כנראה 405–408) וכן אצל ה[[הונים]]. הוא למד את שיטות המלחמה של שבטים אלו, דבר שהועיל לרומא מאוד בהתגוננות מפניהם מאוחר יותר, כאשר ניצל אאטיוס היטב את הידע שרכש.
 
בשנת 425 הוביל אאטיוס צבא של 60,000 הונים כדי לתמוך בטוען לכתר הקיסרי [[יואנסיואנסוס]], אולם הוא הגיע ל[[רוונה]] שלושה ימים לאחר שיואנס הובס והוצא להורג. בגיבוי הכוח ההוני הגדול שהיה ברשותו לא התקשה אאטיוס לזכות במחילה ובתפקיד ה[[מגיסטר מיליטום]] פר [[גאליה]] מ[[גאלא פלקידיה]] אמו והעוצרת של הקיסר-הילד [[ולנטיניאנוס השלישי]].
 
בגאליה הביס אאטיוס את הוויזיגותים ב[[ארל]] ואילץ אותם לסגת ל[[אקיטן|אקוויטניה]]. לאחר מכן חיזק את גבול ה[[ריין]] והגן על [[נורקיום]] מפני התקפות ה[[שבטים גרמאנים|שבטים הגרמאנים]]. הוא הסית את פלקידיה להכריז על [[בוניפקיוס (גנרל)|בוניפקיוס]], רוזן אפריקה, כמורד בקיסר, אך בסופו של דבר חזר בוניפקיוס להיות מועדף עליה, לא לפני שעורר מהומות באפריקה וקרא לעזרתו את ה[[ונדאלים]] מ[[היספניה]], וב-432 נקרא חזרה ל[[איטליה]] והוענק לו תואר [[פטריקיוס]]. אאטיוס, מאמין שפלקידיה החליטה להיפטר ממנו, יצא נגד בוניפקיוס ונלחם נגדו בקרב ליד [[רימיני]] בקרב שנקרא גם [[קרב רוונה]]. על אף שבוניפקיוס ניצח בקרב זה הוא נפצע פצעי מוות ומת מספר חודשים מאוחר יותר. אאטיוס נמלט ל[[דלמטיה]] ובעזרתם של ההונים שתוגמלו באדמות הוחזר לכוח על ידי פלקידיה ב-433.