לדלג לתוכן

עבירה – הבדלי גרסאות

נוספו 12 בתים ,  לפני 5 חודשים
אפשרות הצעות קישורים: נוספו 3 קישורים.
מ (הוספת קישור לחיקוק)
(אפשרות הצעות קישורים: נוספו 3 קישורים.)
'''מעשה''' הוא מעשה אקטיבי המפר את החוק. '''מחדל''' הוא הפרת חובה חוקית או חובה על פי חוזה באמצעות אי עשייה.
 
אדם היורה בשכנו וגורם למותו עושה מעשה, וברוב המקרים מפר בכך את החוק. לעומתו אדם אשר חלה עליו חובה חוקית לדאוג לשלומו של [[קטין]] או חסר ישע (לדוגמה הוריו של קטין) ונמנע מלספק לו תרופה הדרושה לו, יבצע עבירה, על אף שלא "עשה" דבר. באותו אופן [[מציל]], שחלה עליו חובה חוזית לדאוג לשלום השחיינים בבריכה, אשר לא יפעל להצלת שחיין שנקלע למצוקה, יחוב בגין מחדלו, על אף שאין עליו חובה חוקית לעשות כן אלא חובה חוזית. [[אי מניעת פשע]] היא עבירה שהמחדל הכרוך בה מופיע בשמה.
 
{{הערה|שופט [[בית המשפט העליון]], [[מישאל חשין]], עמד על ההבדל בין שני סוגים אלה של עבירות:
בנוסף לחלוקה המקובלת, ישנן קטגוריות נוספות של עבירות חמורות במיוחד, כגון [[פשע מלחמה|פשעי מלחמה]], [[פשע מאורגן]] ו[[פשע שנאה|פשעי שנאה]].
==היסוד הנפשי והיסוד העובדתי==
החוק המגדיר את העבירה קובע הן את הרכיבים העובדתיים הצריכים להתקיים לצורך ביצוע העבירה והן את היחס הנפשי כלפיהם של העושה. בהיעדר אחד מאלה אין מתקיימת העבירה. כך, [[גנבה]] מוגדרת כנטילתו ונשיאתו של חפץ מתוך כוונה לשלול אותו עולמית מבעליו. אדם הנוטל עט ללא רשות בעליו על מנת להחזירו לאחר מכן, אינו גנב, אך אדם הנוטל אותו ללא רשות בעליו על מנת שלא להחזירו הוא גנב. היסוד העובדתי הוא זהה - נטילת העט. היסוד הנפשי - כוונתו של האדם בעת המעשה - הוא שונה.
 
ביסוד העובדתי ניתן לאתר מספר רכיבים אופייניים:
 
==עבירות שאין עליהן איסור מוסרי==
תורת המשפט מבדילה בין עבירות מסוג [[רע כי נאסר]] (Mala in Prohibita) ובין עבירות מסוג [[רע כשלעצמו]] (Mala in Se). עבירות מן הסוג הראשון הן עבירות שעשייתן אינה נוגדת את חוש המוסר הטבעי, והפעולה היא אסורה אך משום היותה אסורה על פי החוק. עבירות מן הסוג השני הן עבירות שעשייתן היא כשלעצמה נוגדת את המוסר, אף לולא היו נאסרות בחוק. אדם החוצה צומת ריק בלילה באור אדום עובר על החוק, אך פעולתו, אם אכן היה הצומת ריק ולא סוכנו חיי אדם, אינה מהווה פעולה שיש לגביה איסור מוסרי. לעומת זאת, [[רצח]] מהווה לרוב פעולה שיש עליה איסור מוסרי, המקביל לאיסור הפלילי. משמעותה של הבחנה זו בתורת המשפט מקבלת משמעות בחקיקה שיש לגביה ויכוח ציבורי, כגון איסור על שתיית משקאות חריפים, ובשאלות לגבי כוח האכיפה של המדינה, וחיקוקים בעלי אופי פטרנליסטי.
 
==עבירות נגזרות==
131

עריכות