לדלג לתוכן

הממלכה החתית הקדומה – הבדלי גרסאות

[[חתושיליש הראשון]] (נקרא גם [[לברנש השני]]) "האחד מחתושש", בן [[לברנש הראשון]], היה המלך הראשון לשלוט מ[[חתושש]], אותה הוא שיקם ו[[ביצורים|ביצר]]. בשלטונו יצא המלך למסכת כיבושים. בין כיבושיו היו אלאכ וארזואה. כן נלחם בצפון [[סוריה]], וכבש את אלמה, זארונה, האסוא והאהום. את ניצחונותיו תלה המלך באלת השמש ארינה והקדיש לה עבדים וכסף רב. בימיו התרחשה פלישה מאיימת של שבטי החורים לממלכתו, אך המלך עשה חייל בהדיפתם.
 
נכד [[חתושיליש הראשון]], הוא [[מורשיליש הראשון]], ירש את סבו, כנראה משום שמזימת חצר בה היה מעורב בנו של [[חתושיליש הראשון]] נחשפה על ידי המלך והירושה עברה הלאה כעונש. מעט ידוע על שלטונו, אולם נהוג לזקוף לזכותו את כיבוש [[חאלב]], ופשיטה על [[בבל]] אשר שמה קץ לשושלת [[חמורבי]]. צפון סוריה הוכנעה ברובה ו[[מס|מסיה]] זרמו לקופה החתית. [[מורישיליש הראשון]] נפל קורבן לרצח ביד גיסו חַנְתִילִיש שעלה לכס, אך החל תקופה בת כ־100 שנות [[אנרכיה]] ואי־יציבות שלטונית.
 
אחר חנתיליש שלט זִידַנְתַש, אחריו אַמוּנש ואחריו חוֹזִיאַש. בימי המלכים הללו אבדה הממלכה החתית שטחים וכוח. כיבוש [[קיליקיה]] בידי החורים היה הרסני במיוחד הואיל והוא הגביל את גישת החתים לסוריה. את חוזיאש ירש תֵלִיפִּינוּש, איש חצרו, אשר חתם על הסכם עם החורים כדי לדאוג לשלום הפרובינציות הסוריות. ברואו את ההרס ששרעו מלחמות הכתר, קבע המלך החדש חוקי ירושה ברורים, קבע הגבלות על נסיונות לקיחת החוק לידיים בידי האצולה, טיפח את כוח ה[[פנקוס]] וטיפל בנדון עונשי מוות.