לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פרעות איסטנבול"

הגהונת (חלקית)
(הגהונת (חלקית))
[[תמונה:Istanbul Pogrom 1955.jpg|שמאל|ממוזער|250px|המון תורכי מתנכל לנכס השייך ליוונים]]
'''פרעות איסטנבול''' ([[תורכית]] '''6-7Eylül Olayları''' - "אירועי 6-7 בספטמבר"; [[יוונית]] '''Σεπτεμβριανά''' - "ספטמבריאנה") היו פרעות שלפי שלפי מספר מקורות אורגנו על ידי [[המפלגה הדמוקרטית (תורכיה)|המפלגה הדמוקרטית]] בראשות [[ראש ממשלת תורכיה]] [[אדנאן מנדרס]]<ref>[http://www.hrw.org/reports/pdfs/g/greece/greec991.pdf דוח של Human Rights Watch DokumentDocument</ref> <ref>[http://www.oekumene.at/dokumente/20050905_pogrom-konstantinopel.htm Vor 50 Jahren zerstörte ein Pogrom das alte Konstantinopel</ref> <ref>Speros Vryonis, The Mechanism of Catastrophe: The Turkish Pogrom of September 6–7, 1955, and the Destruction of the Greek Community of Istanbul, New York: Greekworks.com 2005, ISBN 978-0-9747660-3-4 </ref>, ואשר הופנו בעיקר כנגדנגד האוכלוסייה ה[[יוון|יוונית]] ב[[איסטנבול]] ב-[[6 בספטמבר]] [[1955]] וביום המחרת. הפרעות פגעו במידה פחותה גם באוכלוסייה ה[[ארמניה|ארמנית]], וכן היו להן הדים גם ב[[איזמיר]].
 
==רקע==
בבוקר יום 6 בספטמבר 1955 דיווח הרדיו התורכי כי פצצה התפוצצה בקונסוליה התורכית ב[[סלוניקי]], וכתוצאה מכך נהרס גם הבית הסמוך לה ואשר בו נולד [[מוסטפה כמאל אטאטורק]]. גם העיתונים הזדרזו ויצאו במהדורה מאוחרת לרגל האירוע, ודי היה בכך, באקלים הטעון ששרר בעיר כדי להצית את המהומות שהופנו כנגד האשמים בפיצוץ - היוונים. לפי המקורות הטוענים כי הפרעות אורגנו על ידי הממשלה, נשלחה הפצצה מתורכיה על ידי שירותי הביון של המדינה. עוד, כך נטען על ידי מקורות אלה, סומנו בתי תורכים באיסטנבול בדגלי הלאום לפני האירוע, רשימות יעדים הוכנו מבעוד מועד וחלק מהפורעים הובאו באופן מאורגן לעיר ממקומות אחרים.
 
האירוע נמשך כתשע שעות, וגבה את חייהם של לפחות 13 יוונים, בינהםביניהם שני כמרים, וארמני אחד, אשר מצאו את מותם בזמן האירוע או לאחריו כתוצאה ממעשי תקיפה והצתה. 32 יוונים נפצעו באורח קשה ולמעלה מ-5,000 בתים, כנסיות ובתי עסק נפגעו או נהרסו. הנזק לרכוש הוארך בכ-25 מיליון [[דולר]] על ידי ממשלת תורכיה וב-500 מיליון דולר על ידי ממשלת יוון. הערכות של גורמים בלתי תלויים נעו בין 150 ל-200 מיליון דולר.
 
==תוצאות==
התוצאה הישירה של הפרעות היתההייתה הגברת קצב הגירת היוונים מאיסטנבול, וב-[[1965]] הוערך מספרם ב-48,000 איש בלבד. ממשלת מנדרס טענה כי הפרעות היו מעשה ידיהם של פעילי שמאל, אולם במשפטים הצבאיים שנערכו לאחר ההפיכה הצבאית ב-[[1960]] הואשמו ראשי [[המפלגה הדמוקרטית (תורכיה)|המפלגה הדמוקרטית]] ומנדרס בראשם באחריות להם. פסק הדין קבע כי מנדרס עודד תחילה את המעשים אך לאחר מכן איבד את השליטה במצב. מנדרס ושניים נוספים מבין חברי מפלגתו הוצאו להורג, אך זאת בשל האישומים האחרים שבגינם עמדו לדין - בגידה, שחיתות ופגיעה בחוקה. בכל אופן, העמדה התורכית הרשמית המכירה באחריות ראש הממשלה לפרעות איסטנבול (גם אם בעיקר בכובעו כאיש המפלגה הדמוקרטית), היא בהחלט יוצאת דופן בנרטיב הלאומי בענין פעולות איבה על רקע אתני שהתרחשו במדינה במהלך [[המאה ה-20]].
 
== הערות שוליים ==