לדלג לתוכן

סאמניום – הבדלי גרסאות

הוסר בית אחד ,  לפני 14 שנים
הגהה ועריכה קלה, תיקון שמות
(הגהה ועריכה קלה, תיקון שמות)
'''סאמניום''' או '''סאמנטיום''' הוא שמו של חבל ארץ היסטורי וגאוגרפי בדרום [[איטליה]], שנקרא על שם העם שהתיישב בו בתקופות מוקדמות בהיסטוריה, '''ה[[סאמניטים]]'''.
גבולות החבל היו [[לאטיום]] (כיום [[לאציו]]) בצפון, לוקאניה בדרום, [[קמפניה]] במערב ו[[פוליה|אפוליה]] במזרח.
כיום החבל מתחלק החבל בין המחוזות האיטלקיים קמפניה, פוליה, [[מוליזה]], [[אברוצו]], ו[[בזיליקטה]].
 
החבל השתרע באזור [[הרי האפנינים]] לאורך שפלת [[קאמפאניה]].
הערים המרכזיות בחבל היו בוביאמום (Bovaiamom), שנקראה על ידי הרומאים בוביאנום (כיום העיר בויאנו, מחוז [[מוליזה]]), ומאלוונטום(כיום בנוונטו (Benevento) שבמחוז קמפניה).
 
טבעו ההררי של החבל גיבש את אופיים של השבטים ה[[אוסקנים]] שהתיישבו בו, שלימים הפכו לשבטים הסאמניטים. הסאמניטים שלטו בחבל במשך כ-300 שנה, משנת 600 לפני הספירה ועד 290. משנה זו, ולאחר שהסאמינטים הפסידו לרומאים ב[[המלחמות הסאמניטיות|מלחמות הסאמניטיות]], נשלט החבל על ידי [[הרפובליקה הרומית]].
 
במהלך [[מלחמת האזרחים הרומית]], צידדו הסאמניטים בסיעה ה[[פופולרים|פופולרית]], וכך רכשו לעצמם אויב אכזר בדמות [[לוקיוס קורנליוס סולה]], מנהיג הסיעה ה[[אופטימאטים|אופטימאטית]] במלחמה.
 
בשנת 80 לפנה"ס, לאחר ניצחונו במלחמת האזרחים, ערך סולה מסע כיבוש והשמד באדמת סאמניום, החריב את עריה, חיסל את עמה, והגלה את שרידיו לצפון איטליה.
חבל סאמניום הפך להיסטוריה.
 
החבל השתרע באזור [[הרי האפנינים]] לאורך שפלת [[קמפניה]]. הערים המרכזיות בחבל היו בוביאמום (Bovaiamom), שנקראה על ידי הרומאים בוביאנום (כיום העיר בויאנו, מחוז [[מוליזה]]), ומאלוונטום (כיום בנוונטו (Benevento) שבמחוז קמפניה).
 
טבעו ההררי של החבל גיבש את אופיים של השבטים ה[[אוסקנים]] שהתיישבו בו, שלימים הפכו לשבטים הסאמניטיםהסאמניטיים. הסאמניטים שלטו בחבל במשך כ-300 שנה, משנת 600 לפני הספירה ועד 290. משנה זו, ולאחר שהסאמינטיםשהסאמניטים ניגפו הפסידובפני לרומאיםהרומאים ב[[המלחמות הסאמניטיות|מלחמות הסאמניטיות]], נשלט החבל על ידי [[הרפובליקה הרומית]].
 
במהלך [[מלחמת האזרחים הרומית]], צידדו הסאמניטים בסיעה ה[[פופולרים|פופולרית]], וכך רכשו לעצמם אויב אכזר בדמות [[לוקיוס קורנליוס סולה]], מנהיג הסיעה ה[[אופטימאטים|אופטימאטית]] במלחמה.
 
בשנת 80 לפנה"ס, לאחר ניצחונו במלחמת האזרחים, ערך סולה מסע כיבוש והשמד באדמת סאמניום, החריב את עריה, חיסל את עמה, והגלה את שרידיו לצפון איטליה. חבל סאמניום הפך להיסטוריה.
 
[[קטגוריה:מדינות לשעבר באירופה]]