הבדלים בין גרסאות בדף "תקופת החושך האתיופית"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תקציר עריכה
{{היסטוריה של אתיופיה}}
למרות ששמה של התקופה היא פוסט-אקסום (אחרי-אקסום) אך הכוונה היא לא שאקסום הושמדה או בסגנון כזה אלא שהשם אקסום בתקופה זו אינו מופיע יותר אלא השם [[חבש]] החל להשתרע בתקופה זו למרות שמקור השם חבש הוא קדום עוד מ[[המאה ה-1]] הוא לא היה בשימוש המוני עד כה.
תקופה זו היא התקופה שה[[אסלאם]] מגיע ל[[מזרח אפריקה]] ול[[אתיופיה]] ולמעשה גורם ל[[ממלכת אקסום]] להתפשטת דרומה ולוותר על השטחים הכבושים בצפון שנכבשו על ידי המוסלמים.
 
== עליית האסלאם ==
 
תקופה זו היא התקופה שה[[אסלאם]] מגיע ל[[מזרח אפריקה]] ול[[אתיופיה]] ולמעשה גורם ל[[ממלכת אקסום]] להתפשטת דרומה ולוותר על השטחים הכבושים בצפון שנכבשו על ידי המוסלמים.
 
העלייה של ה[[אסלאם]] ב[[חצי האי ערב]] הייתה בעלת השפעה משמעותית על [[אקסום]] במשך המאות ה[[המאה ה-7|שבעית]] וה[[המאה ה-8|שמינית]]. עד מותו של הנביא [[מוחמד]], חצי האי הערבי, ולכן כל חופו המזרחי של [[ים סוף]], היו תחת ההשפעה של הדת החדשה. המוסלמים החלו בכיבושים נרחבים בהם [[האימפריה הסאסאנית]] ורוב המדינות הגרורות של הביזנטיים.
 
מאמצע [[המאה ה-9]], האסלם התפשט לחוף הדרומי של מפרץ עדן ולחוף במזרח אפריקה ([[סומליה]]), והיסודות אלו ביססו את ה[[אסלאם]] באזור זה. כל מזרח הרמות המרכזיות, סולטנות מוסלמית, [[סולטנות יפאט|יפאט]], הוקמה עד תחילת [[המאה ה-12]], ואיסלמיזציה של העמים דוברי הכושית באזור. האסלמיזציה של עמים אלו בדרומה ודרום מזרח של הרמה האתיופית שלפני כן האמינו בדתות מקומיות הובאו בדרך כלל על ידי המאמצים המיסיונרים של הסוחרים הערביים.אוכלוסייה הזו, הפכה מוסלמית ובסופו של דבר נלחמו כנגד [[חבש]] הנוצרית על השליטה ב[[קרן אפריקה]].
 
== תגובת אקסום ==
 
בתגובה להתרחבות האסלאמית בתחומו של [[ים סוף]] והפסד רשת הדרכים המסחריות ב[[ים]], [[ממלכת אקסום]] פינתה את תשומת ליבה ליישוב את הרמות הצפוניות של [[אתיופיה]]. קרוב לוודאי, שהתהליך הזה של ההתרחבות החלה מאז שהמהגרים הראשונים מ[[תימן|דרום מערב]] [[חצי האי ערב|ערב]] היגרו לרמות, אבל זה כנראה קיבל דחף חדש עם הירידה של אקסום מעבר לים מחליף ותלות באמצעים אפריקניים בלבד. באמצע [[המאה ה-7]], הבירה הישנה של אקסום ננטשה, מקום זה שירת אחרי כן כמקום פולחן דתי וכמקום הכתרת הקיסרים להראות רציפות מלכים מימי אקסום. עד אז, אקסום החלה להשפיע באופן פוליטי תרבותי, ודתי על דרומה של [[פרובינצית טיגראי|טיגראי]] ובמחוזותיהם של ה[[אגאוו]] כמו [[לאסטה]], [[ווג]], [[אנגוט]], ולבסוף שליטה על אזור [[אמהרה]] ([[פרובינצית וואלו|וואלו]]) של היום.

תפריט ניווט