לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הוויכוח הגדול"

מ
קישור
(ראו גם)
מ (קישור)
'''הוויכוח הגדול''' (באנגלית: The Great Debate) הוא כינויו של ויכוח פומבי שהתקיים בשנת [[1920]] בין ה[[אסטרונום|אסטרונומים]] [[הרלואו שפלי]] ו[[הבר קרטיס]] לגבי מבנה [[היקום]]. שפלי טען כי היקום אינו גדול בהרבה מ[[שביל החלב]] ואילו קרטיס חשב ששביל החלב הוא רק גלקסיה אחת מני רבות. הוויכוח הוכרע רק לאחר מספר שנים כאשר [[אדווין האבל]] מדד את המרחק ל[[גלקסיית אנדרומדה]] ומצא שהיא נמצאת בוודאות מחוץ לשביל החלב.
 
עד ל[[שנות ה-20 של המאה העשריםה-20]] היו גודלו של היקום ומבנהו, מהותן של ה[[גלקסיה|גלקסיות]], והמרחקים ביניהן, נושא לוויכוח בקרב הקהיליה האסטרונומית. רבים מן הקהילייה המדעית סברו כי הערפיליות הספירליות, בהן ניתן היה להבחין היטב ב[[טלסקופ]]ים של אותה התקופה, הינן גופים קטנים יחסית המצויים בתחומי [[שביל החלב]]. אחרים, לעומתם, סברו כי ערפיליות אלו הינן גלקסיות בפני עצמן.
 
בשנת 1920 החליטה [[האקדמיה הלאומית למדעים]] ב[[ארצות הברית]] לערוך ויכוח פומבי המכונה "הוויכוח הגדול" בין התומכים בשתי הדעות. את התומכים בדעה כי הערפיליות הן בתחומי שביל החלב ייצג האסטרונום הרלואו שפלי, ואילו את התומכים בדעה הנגדית ייצג האסטרונום הבר קרטיס. ב-[[26 באפריל]] 1920, באולם במוזיאון ה[[סמית'סוניאן]], הציגו הצדדים את עמדתם<ref>[http://antwrp.gsfc.nasa.gov/diamond_jubilee/papers/trimble.html הטענות המרכזיות של הצדדים ב"וויכוח הגדול"]</ref>.