לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אשור-דן השני"

נוספו 41 בתים ,  לפני 15 שנים
הגהה
מ (הורדת קט' מיותרות)
(הגהה)
'''אשור-דן בהשני'''', מלך ב[[אשור]] בשנים 934 עד 912 לפנה"ס.
 
אשור נעורה מרבצה בשנת 934 לפנה"ס עם עלייתו של אשור-דן ב'השני לכס המלוכה. מלך זה הוא הראשון עליו קיימות ידיעות על מסעות מלחמה לאחר תקופה ארוכה של העדר איזכור למסעות כאלו בכתובות אשוריות. מימיו החלו להגיע גם 'אנלים' (לוחות שנה מלכותיות) מסודרים.
 
מבין האזורים המזוהים, אליהם ערך אשור-דן ב'השני מסעות, יש למנות 3 מסעות נגד הארמים במערב, נגד ארץ כותמוחי באזור מלטיה באסיה הקטנה, נגד ארץ מוצרי (ג'בל מקלוב), הנמצאת כ-45 ק"מ מצפון-מזרח לנינווה, ונגד ארץ כירורי שבין [[נינווה]] לאגם אורמיה. מסעות אלו נערכו, אם-כן, בכיוון [[מערב]], [[צפון]] ומזרחו[[מזרח]], וחלקם היו ארוכים. בתיאור מסעות אלו התגלתה מדיניות אשורית חדשה כלפי האזורים הנכבשים: סיפוחם לממלכת אשור. דיניותמדיניות זו ננקטה כלפי המדינות הארמיות הקרובות לממלכת אשור. במקביל לכך, וככל הנראה במטרה לשקם את השבויים ע"י השלל שהביא עמו אשור-דן ב'השני ממסעותיו, הוא ביצע פעולות שיקום בכל ממלכת אשור, וכך הוא כתב: "בכל ארץ אשור בניתי בניינים ועשיתי מחרשות. הגדלתי אוצרות התבואה מעל לאלו שהיו בימי אבותי והגדלתי את מספר הסוסים".
 
על פעולות הבניה שלו יש בידינו עדויות משלימות מכתובת הבניה שלו שנחשפה בעיר אשור, בה הוא מספר על כך שהקים את "שער עובדי המתכת" – השער הראשי של העיר אשור לכיוון מערב, דבר המרמז על חידושה של התנועה המסחרית בימיו מערבה.
 
אחרי מותו, עלה לשלטון בנו, [[אדד- ניררי ב'השני]].
[[categoryקטגוריה:מלכי אשור]]