לדלג לתוכן

דגל האימפריה העות'מאנית – הבדלי גרסאות

מ
בוט החלפות: דווקא;
אין תקציר עריכה
מ (בוט החלפות: דווקא;)
המונח [[דגל]] [[האימפריה העות'מאנית]] מכוון לאחד מה[[דגל]]ים אשר היו בשימוש [[סולטן|הסולטנים]] השליטים של [[שליטי האימפריה העות'מאנית|השושלת העות'מאנית]]. בשל המבנה הפוליטי והחברתי המסובך של האימפריה העות'מאנית לא היה לאימפריה [[דגל לאומי]] אחד עד [[1844]] עת אומץ דגל הצי העות'מאני, וכל [[סולטן]] השתמש בדגלים שונים בנסיבות שונות.
 
הדגל הראשון המזוהה עם האימפריה העות'מאנית נבחר ככל הנראה על ידי הסולטן [[מוראד הראשון]] בסוף [[המאה ה-14]] והיה בצורת משולש מעוגל בצבע אדום. אדום לא היה צבע שזוהה עם ה[[טורקים]] והסיבה לבחירתו של צבע זה דוקאדווקא איננה ידועה. דגל זה השתנה אך מעט לאורך השנים וכל שנוסף לו היה [[סהר]] בצבע צהוב. הסהר היה סמל של [[קונסטנטינופול]] עוד בתקופה ה[[האימפריה הביזנטית|ביזנטית]] אך היה גם סמל שרווח בקרב שבטים טורקים בעבר. בד בבד החלו להתפתח דגלים שונים שיוחדו לצי העות'מאני ולצי הסוחר, ולאוניות ולמפקדי אוניות שונים.
 
ב[[המאה ה-18|מאה ה-18]] החלו העות'מאנים להשתמש בדגלים בצורת מלבן במקום המשולש שנהג עד אז, ונוצרה הבחנה בין דגלים של מוסדות אזרחיים או חילוניים שצבעם היה אדום, לבין דגלים של מוסדות דתיים שהיו בצבע ירוק - צבעו של ה[[איסלאם]]. דגל הצי שאומץ ב-[[1793]] היה לפיכך בצבע אדום וכלל סהר וכוכב מתומן. ב-[[1844]] הפך הכוכב למחומש והיה לדגל הרשמי של האימפריה. דגל זה אומץ ב-[[1923]] על ידי [[תורכיה]] לאחר עצמאותה, וזכה לשם Ay Yıldız ("כוכב ירח").
271,876

עריכות