לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מסכת עדיות"

הוסרו 20 בתים ,  לפני 13 שנים
←‏עריכת ההקדמה: - עריכה, חלק יכנס מייד לתוכני הפרקים
מ (עריכה)
(←‏עריכת ההקדמה: - עריכה, חלק יכנס מייד לתוכני הפרקים)
'''מסכת עדיות''' או '''מסכת בחירתא''' היא ה[[מסכת]] השביעית ב[[סדר נזיקין]], שהוא הסדר הרביעי ב[[משנה]]. מסכת זו היא בת שמונה פרקים.
'''מסכת עדיות''' או '''מסכת בחירתא''' היא ה[[מסכת]] השביעית ב[[סדר נזיקין]], שהוא הסדר הרביעי ב[[משנה]]. כל המסכת נשנתה ביום שמינו את רבי אלעזר בן עזריה ([[תלמוד בבלי|בבלי]] [[מסכת ברכות|ברכות]], כח, א) במסכת זו שמונה פרקים. מסכת זו שונה מרוב המסכתות במשנה כיוון שאינה עוסקת בנושא מרכזי אחד אלא מביאה בה [[הלכה|הלכות]] בעניינים שונים אשר סודרו ונערכו על ידי החכמים בכרם ביבנה, רוב הלכות אלו לא סודרו לפי ענייניהן ותוכנן אלא לפי שמות החכמים שאמרו אותם או העידו עליהן בפני בית הדין הגדול שביבנה. ה[[רמב"ם]] קודם בהקדמתו על מסכת זו: "רוב עניין זאת המסכת הוא, לזכור בה כל ההלכות שהעידו עליהן אנשים ברורים נאמנים, ושעדותם ראויה לסמוך עליה". פרק ראשון במסכת מדבר על כללי יסוד בפסיקה. לאחר מכן מובאות עדיות על הלכות שונות ביניהם כל המקרים בהם [[בית שמאי]] מקילים ו[[בית הלל]] מחמירים.
 
מסכת זו שונה מכל המסכתות האחרות ב[[משנה]] היות שאינה עוסקת בנושא מרכזי אחד, אלא מביאה בה [[הלכה|הלכות]] בעניינים שונים אשר סודרו ונערכו על ידי החכמים ב'כרם ביבנה' - כאשר ישבה ה[[סנהדרין]] ב[[יבנה]]. גם סדר המשניות בתוך המסכת אינו לפי ענייניהן ותוכנן, אלא לפי שמות ה[[תנאים]] שאמרו אותם או העידו עליהן.
במסכת זו נכללות הלכות מובחרות יסודיות וברורות, שהעידו תלמידים שכך פסקו רבותיהם.
 
ה[[רמב"ם]] כותב בהקדמתו על מסכת זו: "רוב עניין זאת המסכת הוא, לזכור בה כל ההלכות שהעידו עליהן אנשים ברורים נאמנים, ושעדותם ראויה לסמוך עליה".
כל המסכת נשנתה ביום שמינו את רבי אלעזר בן עזריה ([[תלמוד בבלי|בבלי]] [[מסכת ברכות|ברכות]], כח, א)
למסכת עדיות יש [[תוספתא]], אך אין לה [[תלמוד ירושלמי]] או [[תלמוד בבלי|בבלי]].
 
למסכת עדיות יש [[תוספתא]], אך אין לה [[תלמוד ירושלמי]] או בבלי.
==שמות פרקי המסכת==
#'''שמאי אומר'''