לדלג לתוכן

אנטיפטרוס בן הורדוס – הבדלי גרסאות

מ
(ביטול גרסה 4281861 של מוטי (שיחה))
 
==ממנודה ליורש עצר==
אנטיפטרוס היה מניפולטור וחתרן, וכדברילדברי [[יוסף בן מתתיהו]], הוגדרהיה אנטיפטרוסמניפולטור וחתרן כ("איש היושב במארב"), היינו כגורם ערמומי ובלתי צפוי. הוא נהג להשמיץ את אחיו בעיניבאזני אביו הורדוס וזכה במחמאות ובהבטחות באשר לעתידו. ואכן הורדוס דאג להנציח את מעמדו הבכיר בצוואתו, כאשר הוריש לו את מעמדו המלכותי ואת תחומי ממלכתו.<br />
בשובו מרומא, לאחר שנפגש עם ה[[אוגוסטוס קיסר|קיסר אוגוסטוס]], הציג הורדוס את שלושת בניו – אנטיפטרוס, [[אלכסנדר (בית הורדוס)|אלכסנדר]] ו[[אריסטובולוס (בית הורדוס)|אריסטובולוס]] – לעיני העם והבטיח חגיגית, שהללו ירשו אותו במותו, ומי שעתיד להיות המלך העליון הרי הוא אנטיפטרוס. ההכנסות מהקרקעות שהעביר לידו הורדוס, זיכוהו בסכום נכבד של 50 כיכר לשנה, והעובדה שערכו של כיכר אחד היה 32,000 דראכמות, ודראכמה אחת הייתה שכרו הממוצע של פועל ליום, מלמדת כי מדובר בהרבה מאוד כסף.
 
כדי להנציח את ירושת אנטיפטרוס ולפרסמה בציבור הנחה הורדוס את יורש העצר להפליג ל[[רומא]] יחד עם [[מרקוס ויפסניוס אגריפסאגריפה]] ידידו ולהביא את הבשורה החדשה לידיעת הקיסר ולאישורו. בניה של מרים החשמונאית נדחקו איפוא הצידה מפני אנטיפטרוס.
 
==תככים==