לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סגוליות"

הוסרו 171 בתים ,  לפני 13 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ
{{לשכתב|לא מובן להדיוטות}}
'''סגוליות''' (גם '''ספציפיות'''. ב[[אנגלית]]: specificity) משמשת כמדד [[סטטיסטיקה|סטטיסטי]] ליעילותו של מבחן בזיהוי אי קיומו של מצב מסוים. כך למשל, אם בדיקת סקר רפואית בודקת את קיומה של מחלה, סגוליות הבדיקה היא ה[[הסתברות]] לזיהוי הנבדק כבריא במידה והוא אכן בריא.
 
'''סגוליות''' (גם '''ספציפיות'''. ב[[אנגלית]]: specificity) משמשת כמדד [[סטטיסטיקה|סטטיסטי]] ליעילותוליעילותה של מבחן בזיהוי אי קיומו של מצב מסויםבדיקה. כך למשל, אם בדיקת סקרבדיקה רפואית בודקתנועדה לגלות את קיומה של מחלה, סגוליות הבדיקה היא ה[[הסתברות]] לזיהוילתשובה הנבדק כבריאחיובית במידה והואוהנבדק אכן בריאחולה במחלה.
קביעת סגוליות המבחן נעשית על ידי השוואת תוצאות המבחן לתוצאות מבחן שמהווה את מדד הזהב (המדד הקובע והמוחלט לגבי קיומו של המצב הנבדק). כך למשל, תוצאת בדיקת סקר למחלה יכולה להיות חיובית (מחלה קיימת) או שלילית (מחלה לא קיימת). התוצאות החיוביות נבדקות מול מדד הזהב ונקבעות כ"חיוביות אמיתיות" במידה ואכן המחלה קיימת על פי מדד הזהב או כ"חיוביות שגויות" במידה והמחלה לא קיימת. התוצאות השליליות נבדקות באותה צורה ונקבעות כ"שליליות אמיתיות" במידה והמחלה אכן לא קיימת על פי מדד הזהב או כ"שליליות שגויות" במקרה שבדיקת הסקר שללה את המחלה אך המחלה קיימת לפי מדד הזהב.
 
קביעת סגוליות המבחן נעשית על ידי השוואת תוצאות המבחן לתוצאותלמבחן מבחןמהימן, שמהווה אתהמכונה "מדד הזהב (המדד הקובע והמוחלט לגבי קיומו של המצב הנבדק)". כך למשל, תוצאת בדיקת סקר למחלה יכולה להיות חיובית (מחלה קיימת) או שלילית (מחלה לא קיימת). התוצאות החיוביות נבדקות מול מדד הזהב ונקבעות כ"חיוביות אמיתיות" במידה ואכן המחלה קיימת על פי מדד הזהב או כ"חיוביות שגויות" במידה והמחלה לא קיימת. התוצאות השליליות נבדקות באותה צורה ונקבעות כ"שליליות אמיתיות" במידה והמחלה אכן לא קיימת על פי מדד הזהב או כ"שליליות שגויות" במקרה שבדיקת הסקר שללה את המחלה אך המחלה קיימת לפי מדד הזהב.
 
{| border="1" align="center" style="text-align: center; background: #FFFFFF;"
43,122

עריכות