לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ציור איטלקי ברנסאנס"

מ
בוט החלפות: דוגמה; מסוים; ביניהם; עות'מאני;
מ (בוט החלפות: דוגמה; מסוים; ביניהם; עות'מאני;)
'''הציור האיטלקי ברנסאנס''' הוא הציור בתקופה שמתחילת [[המאה ה-15]] ועד לאמצע [[המאה ה-16]] באזור [[איטליה]] של היום, שהיה מחולק אז לחלקים עצמאיים רבים. הציירים של [[הרנסאנס האיטלקי]], למרות שהיו קשורים בדרך כלל לחצרות אצולה מסויימותמסוימות ולערים מסויימותמסוימות, נדדו לאורך ולרוחב המגף האיטלקי והפיצו את הרעיונות האמנותיים והפילוסופיים שלהם. העיר שנחשבת למקום הולדת [[הרנסאנס]] ובמיוחד לציור הרנסאנס היא [[פירנצה]].
 
ציו הרנסאנס יכול להיות מחולק לארבע תקופות:
ההשפעות על התפתחות [[ציור]] הרנסאנס [[איטליה|באיטליה]] היו אותן השפעות שהשפיעו על ה[[פילוסופיה]], ה[[ספרות]], ה[[אדריכלות]], ה[[תאולוגיה]], ה[[מדע]], ה[[ממשל]] ושאר ההיבטים של החברה באותה התקופה. ההשפעות החשובות ביותר בתקופת הרנסאנס כללו:
 
* גילוי מחדש של טקסטים [[העת העתיקה|קלאסיים]], שהיו אבודים ל[[מערב אירופה|אירופה המערבית]] במשך מאות שנים. גילוי הטקסטים התאפשר כתוצאה מנפילת [[קונסטנטינופול]] בידי [[האימפריה העות'מניתמאנית|העות'מניםמאנים]] בשנת [[1453]].
* התעניינות מחודשת בעת העתיקה שהביאה למחקר הראשון של הריסות [[רומא העתיקה|רומאיות]] על ידי האדריכל [[ברונלסקי]] והפסל [[דונטלו]]. האדריכלות החדשה שלקחה השראה מהאדריכלות העתיקה נתנה השראה להתפתחות דומה גם בתחום הציור.
* המצאת ה[[דפוס]] ב[[המאה ה-15|מאה ה-15]], שאפשרה הפצה מהירה ונרחבת יותר של רעיונות חדשים.
 
== מוטיבים מרכזיים ==
רוב יצירות האמנות בתקופת [[הרנסאנס]] הוזמן על ידי [[הכנסייה הקתולית|הכנסייה]]. יצירות אלו היו בדרך כלל בקנה מידה גדול וכללו סצנות מחיי הקדושים הנוצריים. היו גם ציורים [[אלגוריה|אלגוריים]] רבים שהתייחסו לנושא ה[[גאולה]] ולתפקיד הכנסייה בהשגתה. חוף מיצירות גדולות עבור כנסיות נוצרו גם תמונות דתיות קטנות, לכנסיות וכן לאנשים פרטיים, שהשכיחות מבינהןמביניהן תיארו את המדונה עם הילד. באותה התקופה גם הזמנות פרטיות היו חשובות. בנייני ממשלה מקומיים עוטרו בציורי קיר דתיים וכן חילוניים.
 
באמצע [[המאה ה-15]] ציור הפורטרטים החל להיות פופולרי משהיה לפני. בתחילה היו מציירים בעיקר פרופילים רשמיים, אך במהרה הציורים גדלו וכללו גם את חצי הגוף העליון. פטרוני האמנות שהזמינו ציורי קיר גדולים תוארו לעתים קרובות כאחת הדמויות בציור. ציור הפורטרטים הפך לנושא חשוב לציירי תקופת שיא הרנסאנס, כמו [[טיציאן]] ו[[רפאל (צייר)|רפאל]].
 
עם העלייה בפופולריות של פילוסופיית ה[[הומניזם]] החדשה, האמנים השתמשו יותר ויותר בנושאים קלאסים, בעיקר ביצירות שהוזמנו במטרה לקשט את בתי האצולה. דוגמאדוגמה טובה לכך היא היצירה [[הולדת ונוס]], של [[סנדרו בוטיצ'לי]], שהוזמנה על ידי משפחת מדיצ'י. ההומניזם השפיע גם על יצירות בעלות נושאים דתיים, כמו [[תקרת הקפלה הסיסטינית]] שצוירה על ידי מיכאלנג'לו. מוטיבים אחרים נלקחו מחיי היום יום, לעתים עם משמעות [[אלגוריה|אלגורית]], ובהדרגה החלו לצייר גם טבע דומם וסצנות דקורטיביות גרידא. לעתים צוירו אירועים היסטורים חשובים ופסטיבלים דתיים מקומיים. דמויות ואירועים היסטוריים תוארו בדרך כלל בדרך ששיקפה את אירועי התקופה. לעתים הדמויות ההיסטוריות היו בעצם דיוקנאות של אנשים מאותה התקופה.
 
בכל המוטיבים הללו, וביצירותיהם של כמעט כל ציירי הרנסאנס, ניתן לראות התפתחות של טכניקות חדשות: ההתבוננות בטבע, לימוד [[אנטומיה]], לימוד טבעו של האור, וכן לימוד הפרספקטיבה.
271,876

עריכות