לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מבצע מוראל"

נוספו 6 בתים ,  לפני 13 שנים
מ
בוט החלפות: ארגון; שווייץ; שווייץ; וויכוח; ז'נבה;
מ (בוט החלפות: ארגון; שווייץ; שווייץ; וויכוח; ז'נבה;)
'''מבצע מוראל ''' היה מבצע ל[[עלייה|העלאת]] [[יהדות מרוקו|יהודי מרוקו]]. החל ב-[[16 במרץ]] והסתיים ב-[[24 ביולי]] [[1961]] ובמסגרתו עלו ל[[מדינת ישראל]] כ-500 ילדים יהודים.
 
מבצע זה היה תוכנית של המוסד להברחת מאות ילדים יהודים ממרוקו לישראל .למעשה היה זה מבצע שהתבסס על איש אחד '''דיוויד ליטמן''', יהודי עשיר מז´נבה, שחיפש מה לעשות למען עמו. במשימה שניתנה לו , חילוצם של ילדים יהודים ממרוקו מתחת לאפם של השלטונות, במסווה של מסע נופש לשוויץלשווייץ, סיכן את עצמו ואת משפחתו . כדי לשמור על חשאיות מפעיליו לא סיפרו לו שהוא עובד עבור ה[[מוסד]] וחשב שהוא עובד למען [[הסוכנות היהודית]] רק בדיעבד נודע לו שהמפעילים שלו היו אנשי מוסד.
==רקע==
 
[[מרוקו]] הייתה [[מדינת חסות ]] של [[צרפת]]. ב[[הסכם פז]] שנחתם בשנת [[1912]], הוחלט על הפיכתה של מרוקו ל[[מדינת חסות]] בכך קיבלה מרוקו את הגנתה הצבאית של המעצמה הצרפתית כנגד האיום הגרמני, ומנעה את כיבושה האפשרי בידי גרמניה. הסכם זה, שהתאים לתחילת המאה העשרים, לא התאים לשאיפותיה הבדלניות של מרוקו לאחר תום מלחמת העולם השנייה, כאשר [[גרמניה]] פסקה מלהוות איום צבאי. אולם פירוק הסכם החסות לא היה מקובל על ממשלת [[צרפת]]. במסגרת התנגדותה לפירוק ההסכם, כפתה צרפת על סולטן מרוקו [[מוחמד החמישי]] לצאת מתחומי ארצו לגלות, מאחר שסברה כי הצהרותיו היוו איום מדיני על ההסכם. רק בשנת [[1956]], לאחר מאבק מר, קיבלה מרוקו את עצמאותה המדינית והשתחררה מ[[הסכם פז]] ויהודיה נעשו אזרחים בעלי זכויות שוות. מרוקו על מנת לשמור על תושביה היהודים, שהייתה זקוקה להם יותר מאי פעם, כדי למלא את החלל שנוצר אחרי עזיבת הצרפתים את מרוקו, השלטונות המרוקאים אסרו את יציאתם החופשית של היהודים את המדינה .
 
[[המוסד]] הצליח לארגן יציאה חשאית עד שקרה אסון, ספינת המעפילים [[אגוז ]]טבעה וכל 44 נוסעיה מחציתם ילדים נספו. נוצר צורך דחוף בנטיב חדש וכך נולד הרעיון :שליח ארגון יתחזה לנציג של ארגון שווייצרי הומניטרי שיוצב בקזבלנקה יפנה לשלטונות מרוקו ביוזמה להוציא מאות ילדים יהודים ומסלמית לחופשה בשוייץבשווייץ . הילדים היהודיים ואחרי שהות קצרה בשוייץבשווייץ ימשיכו לישראל.
 
'''דייוויד ליטמן''' ממשפחה יהודית בריטית עשירה היה בראשית [[1961]] בן 28 בוגר בבית ספר בריטי מעולה, נוצרי-אנגליקני, ומנהיג קבוצות ההוקי, הקריקט, הטניס והאגרוף. בית הספר הבריטי הכין אותו לכל משימה, הוא היה בעל ביטחון עצמי גבוה, לא חשב לרגע על סכנה.
אחרי שליטמן התדפק על דלתותיהם של הארגונים היהודיים בז'נווהנבה וביקש שיטילו עליו משימות ולהם לא היה מה להציע לו היגיע לאירגוןלארגון (OSE)ראשי תיבות בצרפתית של עבודה וביטחון ליתומים שעסק בהצלת ילדים בתקופת השואה ואחריה . בשביל מנהל האירגוןהארגון ליטמן היה מתנה משמים כי יומים קודם לכן פנו אליו מ[[הסוכנות היהודית]] ב[[שוויץשווייץ]] בבקשה לשייע במציאת מתנדב לשליחות חשאית ב[[מרוקו]].ליטמן בחזותו ובבאוגרפיה שלו התאים כמו כפפה ליד לתפקיד וכך נולד מבצע מוראל(מילה צרפתית ומשמעה ציור קיר)שבמסגרתו עלו לישראל 530 ילדים.
 
אנשי המוסד עברו מבית אל בית ב[[קזבלנקה ]] ושכנעו את הורי הילדים לתת לילדיהם לעלות לישראל למבצע נרשמו 630 ילדים שזה דבר לא פשוט בכלל, וזה שכולם היו יהודים כמעט טירפדה את המבצע . מפקד המשטרה בקזבלנקה שהיה אמור לחתום על אישור היציאה כעס ואמר לליטמן שהוא שותף למזימה ציונית, כל השמות יהודים! ליטמן בייום סצינת הפתעה ויותר מאוחר ואחד מראשי שירות הביטחון המרוקאי שהיה בקשרים החברתיים עם עימו אישר את הרשימה.
 
את הילדים חילקו ל- 6 קבוצות היו צריכים לטוס לשוויץלשווייץ ואחרי שבועיים לטוס לישראל כאשר נחתו ראשוני הילדים בישראל השמועות החלו לרחוש וחוגים חרדיים עוררו סערה פוליטית וציבורית ששוב ילדים דתיים מארצות האסלם מופנים לחינוך החילוני והדברים שודרו ב[[קול ישראל]] בשעה שחלק מהילדים היו עוד במרוקו וגם ליטמן ומשפחתו למרבה המזל הויכוחהוויכוח בישראל לא היגיע לידיעת שלטונות מרוקו אך החשש הוביל לקיצור המבצע כך שבסופו של דבר יצאו במסגרת המבצע חמש קבוצות בסך הכל 530 ילדים.
 
במלאות 25 שנה למבצע מוראל, בשנת [[1986]] התקיים ב[[אשקלון]] כנס של הילדים שעלו במסגרתו בני הזוג ליטמן הוזמנו ונפגשו עם הילדים שבגרו וליטמן זכה לתעודת הוקרה על פועלו.
271,876

עריכות