הבדלים בין גרסאות בדף "יוהנס פרוטיגר"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 70 בתים ,  לפני 12 שנים
עוד משהו
(עריכה ותוספות)
(עוד משהו)
'''יוהנס יעקב פרוטיגר''' ([[1836]] - [[1899]]) ([[גרמנית]]: Frutiger Johannes) - [[בנק|בנקאי]] [[שוויץ|שוויצרי]]. בעל בנק פרוטיגר ונציגו של '''בנק עותומאן''' (הבנק המרכזי של [[תורכיה]]) בירושלים, אחד הבנקים החשובים ביותר ב[[ארץ ישראל]] בין השנים [[1872]] - [[1896]]. יזם מסילת הברזל [[יפו]] - [[ירושלים]], יחד עם [[יוסף נבון]].
 
פרוטיגר היה בנקאי [[פרוטסטנטים|פרוטסטנטי]] שנשלח ל[[ירושלים]] מ[[באזל]] ב-[[1862]] על-ידי "מסיון עולי הרגל של באזל" על מנת להיות סגן מנהל הבנק של המיסיון. משנקלע לסכסוך עם מנהל הבנק, ה[[טמפלרים (תנועה)|טמפלרי]] שפיטלר, הוחלט ב-[[1872]] על פיצול הבנק ועל פתיחת מוסד פיננסי למתן הלוואות ומימון עסקאות בירושלים, אותו ניהל פרוטיגר. הבנק מימן בין היתר מסעות ארכיאולוגיים (בניהם מסעותיו של [[מוזס וילהלם שפירא]]) ורכישת קרקעות בניהן קרקעות [[נחלת שבעה]], [[שערי צדק]] וחלקים מ[[מאה שערים]]. פרוטיגר קיים יחסים טובים עם מוסלמים ויהודים כאחד. בין ידידיו ושותפיו העסקיים ניתן למנות את [[יוסף נבון]] ו[[שלום קונסטרום]].
 
משום שהיה אזרח שוויצרי, ולא נתין של אף אחת מהמעצמות העיקריות ([[רוסיה]], [[אנגליה]], [[צרפת]], [[גרמניה]] או [[אוסטרו-הונגריה]]), שימש כמתווך ואיש פשרה מוסכם במשאים ומתנים של המעצמות הן עם השלטון העות'מאני והן בינן לבין עצמן.

תפריט ניווט