לדלג לתוכן

סטפן רובצקי – הבדלי גרסאות

הוסרו 22 בתים ,  לפני 13 שנים
מ
עריכה
מ (בוט מוסיף: fr:Stefan Rowecki)
מ (עריכה)
'''סטפן רובצקי''' (המכונה "גרוט" – ב[[פולנית]] "ראש חץ") ([[25 בדצמבר]] [[1895]] – [[2 באוגוסט]],[[1944]]). מפקד מחתרת [[פולין|פולני]] בתקופת [[מלחמת העולם השנייה]], מנהיג ה[[ארמיה קריובה]].
 
סטפן רובצקי נולד בעיירה [[פיוטרקוב טריבונלסקי]], במרכז פולין. בעיירתו היה אחד ממארגניו של ארגון [[הצופים|צופים]] חשאי ששימש ככר לפעילות לאומנית פולנית, כאשר מולדתו הייתה מחולקת בין [[רוסיה]], [[גרמניה]] ו[[האימפריה האוסטרו הונגרית]]. במהלך [[מלחמת העולם הראשונה]] גויס רובצקי לצבא האוסטרו הונגרי, ולאחר מכן אל "הלגיון הפולני" של [[יוזף פילסודסקי]] אשר לחם לצידו של הצבא האוסטרו הונגרי, אך שאף לשחרר ולאחד את פולין. כפילסודסקירובצקי נכלא רובצקי בשנת [[1917]] מאחר שסירב להשבע אמונים לקיסר האוסטרו הונגרי, ובפברואר [[1918]] שוחרר והצטרף בתחילה לצבא "פולנישה וורמאכט" שהוקם על ידי הגרמנים, ולאחר מכן לצבא פולין.
 
הוא נלחם ב[[המלחמה הפולנית סובייטית|מלחמה נגד ברית המועצות]] בשנים [[1919]] – [[1921]] ולאחר מכן נותר בצבא והיה בין מקימי שבועון הצבא הפולני. בין [[1930]] ל־ל-[[1935]] היה מפקד גדוד חי"ר באזור לשנוב. מ־מ-[[1939]] אירגן את הגדוד הממוכן והממונע בורשה. עם תחילת [[מלחמת העולם השנייה]] והפלישה הנאצית לפולין לחם עם גדודו, אם כי הגדוד מעולם לא הגיע לרמה של מיכון ושינוע הדרושה להכינו לקרב.
 
במהלך התבוסה הפולנית הצליח רובצקי להימנע מן השבי, ושב ל[[ורשה|וורשה]] באוקטובר [[1939]]. בשלב זה היה לאחד המפקדים (והחל משנת [[1940]] למפקד הראשי) של "Zwiazek Walki Zbrojnej" – ZWZ ("האיגוד למאבק מזוין"), ארגון מחתרת על אדמת פולין, אשר נשמע להוראות [[הממשלה הפולנית הגולה]]. משנת [[1942]] כונה הארגון (לאחר שאיחד את כוחותיו עם מספר ארגוני מחתרת אחרים שפעלו על אדמת פולין) "[[ארמיה קריובה]]" (צבא המולדת).
 
בשנים הראשונות לפעולתו, עד לפלישה הגרמנית ל[[ברית המועצות]] בשנת [[1941]] עסק הZWZה-ZWZ בעיקר בפעולות ארגון, רכישת נשק, גיוס תומכים, ואיחוד עם ארגונים נוספים שקמו בשטח. בשנת [[1941]] חל שינוי בפעילות זו, והZWZוה-ZWZ החל עוסק ב[[לוחמת גרילה]] זעירה, ייצור נשק, אספקת מודיעין לבעלות הברית המערביות, וחבלה. עם זאת, הZWZה-ZWZ, ולאחריו הארמיה קריובה לא ראו את תפקידם כמחויבות להתנגדות כוללת לשלטון הגרמני בכל מקום ובכל עת, אלא כהכנה לקראת התקוממות כללית אשר תגיע כאשר השעה תהיה כשרה לכך.
 
אל היהודים היה יחסו של רובצקי עויין עד אדיש. במהלך [[מרד גטו ורשה]] שיוועו אנשי [[הארגון היהודי הלוחם]] לאספקת נשק ותחמושת. באמצעות קשרים הצליחו להגיע אל אנשי הממשלה הפולנית הגולה בלונדון, ואלו שאלו את רובצקי לדעתו. תשובתו הייתה כי "היהודים מבקשים נשק כאילו מחסני הארמיה קריובה מלאים". לאחר קבלת הוראה מלונדון סיפקה הארמיה קריובה למחתרת עשרה רובים, חמישים אקדחים וחמישים רימונים, שהיוו כעשרה אחוזים מן הנשק שהיה בידי אנשי [[הארגון היהודי הלוחם]]. במהלך הלחימה עצמה, לא הורה רובצקי על סיוע למורדים היהודים. אחד מקציני הארמיה קריובה התקיף, בפעולה בודדת, עמדה גרמנית, ששמרה על אחד מפתחי הגטו, אך ככלל, לא נתנה הארמיה קריובה סיוע למורדים. (זאת בניגוד לעמדת הארגון הקומוניסטי [[ארמיה לודובה]] אשר ביצע פעולות כנגד הגרמנים, שנועדו לסייע למורדים).
 
ב־ב-[[30 ביוני]] [[1943]] נאסר רובצקי על ידי ה[[גסטאפו]] בורשהבוורשה, ונשלח ל[[ברלין]], היכן שנחקר על ידי נאצים רמי דרג כ[[ארנסט קלטנברונר]], [[היינריך הימלר]], [[יורגן שטרופ]] ו [[היינריך מילר]]. הוצע לו לכרות ברית עם הנאצים כנגד [[ברית המועצות]] אך הוא סירב. כפי הנראה נרצח במחנה [[זקסנהאוזן]] בשנת [[1944]].
 
{{מיון רגיל:רובצקי, סטפן}}
28,017

עריכות