לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מבצע מוראל"

הוסר בית אחד ,  לפני 13 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט החלפות: ארגון; שווייץ; שווייץ; וויכוח; ז'נבה;)
מ
'''מבצע מוראל ''' היה מבצע ל[[עלייה|העלאת]] [[יהדות מרוקו|יהודי מרוקו]]. החל ב-[[16 במרץ]] והסתיים ב-[[24 ביולי]] [[1961]] ובמסגרתו עלו ל[[מדינת ישראל]] כ-500 ילדים יהודים.
 
מבצע זה היה תוכנית של [[המוסד]] להברחת מאות ילדים יהודים ממרוקו לישראל .למעשה היה זה מבצע שהתבסס על איש אחד '''דיוויד ליטמן''', יהודי עשיר מז´נבה, שחיפש מה לעשות למען עמו. במשימה שניתנה לו , חילוצם של ילדים יהודים ממרוקו מתחת לאפם של השלטונות, במסווה של מסע נופש לשווייץ, סיכן את עצמו ואת משפחתו . כדי לשמור על חשאיות מפעיליו לא סיפרו לו שהוא עובד עבור ה[[מוסד]]המוסד וחשב שהוא עובד למען [[הסוכנות היהודית]] רק בדיעבד נודע לו שהמפעילים שלו היו אנשי מוסד.
==רקע==
 
==רקע==
[[מרוקו]] הייתה [[מדינת חסות ]] של [[צרפת]]. ב[[הסכם פז]] שנחתם בשנת [[1912]], הוחלט על הפיכתה של מרוקו ל[[מדינת חסות]] בכך קיבלה מרוקו את הגנתה הצבאית של המעצמה הצרפתית כנגד האיום הגרמני, ומנעה את כיבושה האפשרי בידי גרמניה. הסכם זה, שהתאים לתחילת המאה העשרים, לא התאים לשאיפותיה הבדלניות של מרוקו לאחר תום מלחמת העולם השנייה, כאשר [[גרמניה]] פסקה מלהוות איום צבאי. אולם פירוק הסכם החסות לא היה מקובל על ממשלת [[צרפת]]. במסגרת התנגדותה לפירוק ההסכם, כפתה צרפת על סולטן מרוקו [[מוחמד החמישי]] לצאת מתחומי ארצו לגלות, מאחר שסברה כי הצהרותיו היוו איום מדיני על ההסכם. רק בשנת [[1956]], לאחר מאבק מר, קיבלה מרוקו את עצמאותה המדינית והשתחררה מ[[הסכם פז]] ויהודיה נעשו אזרחים בעלי זכויות שוות. מרוקו על מנת לשמור על תושביה היהודים, שהייתה זקוקה להם יותר מאי פעם, כדי למלא את החלל שנוצר אחרי עזיבת הצרפתים את מרוקו, השלטונות המרוקאים אסרו את יציאתם החופשית של היהודים את המדינה .
 
== קישורים פנימיים==
[[מבצע יכין]]
 
* [http://www.youtube.com/watch?v=sC1DYJEhYrY]מבצע מוראל, קזבלנקה 61 הסרט
* {{PDF}} דוד ליטמן, [http://jic.tau.ac.il/moreshet/_repository/1100258.pdf מבצע "מוראל", משימה במרוקו - 16 במארס - 24 ביולי 1961, עמ' 365-381], פורסם בשורשים במזרח, קובץ א, 1986, על המבצע להוצאת ילדים יהודיים ממרוקו באופן חוקי
159,349

עריכות