לדלג לתוכן

גלובליזציה פוליטית – הבדלי גרסאות

מ
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
מאין תקציר עריכה
 
השינוי המרכזי במפה הגיאופוליטית העולמית בתקופה זו הוא קריסתה של [[ברית המועצות]] ובעקבותיה של כל [[הגוש הסובייטי]]. שינוי זה גרר בעקבותיו מספר שינויים נוספים:
====היחלשות מדינת הלאום====
קיים קונצנזוס בקרב החוקרים כי השינויים החלים בעשורים האחרונים מביאים לאובדן כוחה של [[מדינת הלאום]], אך אין הסכמה על הגורם המקבל את הכוח הזה. בעוד חוקרים מסוימים טוענים כי כוח זה עובר לארגונים פוליטיים על-לאומיים, דוגמת [[האיחוד האירופי]] או [[האומות המאוחדות]], אחרים טוענים כי כלל המערכת הפוליטית נחלשת והכוח עובר למערכות אחרות, ובעיקר למערכת הכלכלית.
 
:בעשורים האחרונים של המאה ה-20 הביאו שינויים בטכנולוגיה הצבאית ובמפה הגיאופוליטית העולמית לירידת הצורך בצבא המונים, ולכן בהזדקקות של מדינות לאמון אזרחיהן. כך התאפשרה הפסקת מדיניות התמיכות הזו, בלא שהירידה במחויבות האזרחים למדינה תפגע בכוחו של הצבא.
 
====דמוקרטיזציה====
פרט לשינויים שלעיל, ובמידת מה בעקבותיהם, הביאה עמה הגלובליזציה גם גל של [[דמוקרטיזציה]]. ראשיתו של גל זה בשורת המהפיכות הדמוקרטיות ב[[דרום אמריקה]] במהלך [[שנות ה-80]] והמשכו בקריסת המשטרים ה[[קומוניזם|קומוניסטיים]] במזרח אירופה. פרט לגלים מסיביים אלה, ניתן לראות דמוקרטיזציה, חלקית לפחות, ברוב המדינות הדיקטטוריות בעולם.
 
לדמוקרטיזציה חלקית זו מספר סיבות: ראשית, הליברליזציה של הכלכלה גוררת אחריה, במקרים רבים, גם תהליכי דמוקרטיזציה. שנית, השינויים הטכנולוגיים מצמצמים את יכולתה של המדינה לשלוט במידע שבידי אזרחיה, ובכך גורמים לביזור של המידע ובכך גם של הכוח הפוליטי, לפחות במידה מסוימת. לבסוף, סופה של המלחמה הקרה מאפשר לארצות הברית לשים דגש על דמוקרטיזציה ולא רק על שמירת נאמנותן של מדינות ב[[העולם השלישי|עולם השלישי]].
 
====שינוי באופי המלחמות====
סופה של המלחמה הקרה והתפוגגותו של המתח הבין גושי איפשרו ל[[או"ם]], בסיוע גורמים נוספים, למלא את תפקידו המקורי כשומר השלום העולמי. עקב כך, מלחמות בין מדינות הפכו לעניין מסוכן ולא כדאי, שכן המדינה היוזמת הסתכנה במגוון סנקציות, החל מ[[אמברגו|כלכליות]] ועד להתערבות צבאית.
 
16,452

עריכות