הבדלים בין גרסאות בדף "פיג'וניט"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 2 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
בוט החלפות: לעתים;
מ (הצמדת הכותרת לימין)
מ (בוט החלפות: לעתים;)
הפיג'וניט מתגבש במערכת ה[[מונוקליני]]ת, כמו ה[[אוגיט]], אך הם אינם מתערבבים שכן בטמפרטורות נמוכות הפיג'וניט הוא בלתי יציב בהשוואה לאוגיט יחד עם [[היפרסתן|אורתופירוקסן]]. הטמפרטורה המינימלית שמתחתיה הפיג'וניט אינו יציב תלויה ביחס שבין הברזל למגנזיום במינרל והיא גבוהה יותר ככל שריכוז המגנזיום גבוה יותר. כאשר היחס בין הברזל למגנזיום שווה לאחד הטמפרטורה המינימלית היא כ-900°C. לכן נוכחות פיג'וניט ב[[סלע יסוד]] מעידה על טמפרטורות ההתגבשות של ה[[מאגמה]]; ובעקיפין גם על תכולת המים במאגמה.
 
פיג'וניט מצוי כ[[פנוקריסט]]ים בסלעיים געשיים על פי [[כדור הארץ]] וב[[גביש]]ים ב[[מטאוריט]]ים מה[[מאדים]] ומ[[הירח]]. הפיג'וניט נשמר לעיתיםלעתים רחוקות בסלעי יסוד פלוטוניים המתקררים לאיטם, אבל קיומו בתערובת המקורית מתגלה במרקם כפי שמופיע בתמונה המיקרוסקופית המצורפת לאחר שהתפרק לאורתופירוקסן ואוגיט.
 
מבחינת תכונותיו ה[[אופטיקה|אופטיות]] הפיג'וניט הוא [[שבירה כפולה|דו-צירי]] חיובי, והוא ניחן ב[[פליאוכרואיזם]] (עד כמה משתנה צבע המינרל בהתאם לזווית בה מסתכלים בו) חלש עד בינוני. מזווית אחת הוא נראה חסר צבע, ורדרד או חום ירקרק, מזווית שנייה הוא נראה חום בהיר, חום ירקרק או חום ורדרד, ומזווית שלישית הוא נראה חסר צבע, ירוק בהיר או חום אדמדם חיוור.
271,876

עריכות

תפריט ניווט