לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פורטל:פילוסופיה/תחומים עיקריים"

מ
חמשת התחומים העיקריים הם המובלטים כעת, כך נהוג (גם בויקי האנגלית)
מ (חמשת התחומים העיקריים הם המובלטים כעת, כך נהוג (גם בויקי האנגלית))
* '''[[מטאפילוסופיה]]''' - הפילוסופיה של הפילוסופיה
* '''[[אפיסטמולוגיה]] (תורת ההכרה)''' - ענף של הפילוסופיה העוסק ב[[ידע]] ה[[אדם|אנושי]], סוגי הידע, מקורות הידע (כגון תפיסה, היסק, זכירה ודימוי), מאפייני הידע (כגון ודאות, ספקנות) וגבולות הידע.
* '''[[אונטולוגיה]] (תורת ההוויה)''' - "תורת היש", ענף של הפילוסופיה העוסק בהנחות היסוד הכלליות אודות דברים הקיימים בעולם ומאפייניהם. בעוד שתורת ההכרה עוסקת בהנחות היסוד אודות הידע עצמו, תורת ההוויה בוחנת את הנחות היסוד אודות מוּשאי הידע - הישויות הקיימות
* '''[[לוגיקה]]''' - תורת ההיגיון, ענף של הפילוסופיה וה[[מתמטיקה]] העוסק בכללים בעזרתם ניתן להסיק מסקנות ולבסס טענות בהסתמך על טענות קודמות.
* '''[[מטאפיזיקה]]''' - ענף של הפילוסופיה העוסק במתן הסברים אודות טבעם של המציאות, הקיום והעולם. השם נגזר מהמילים היווניות μετά, מֵטַא, שמשמעה "מעבר" ו-φυσικά, פיזיקה, שמשמעה "אלו שעל אודות הטבע", כאשר "אלו שעל אודות הטבע" מתייחס לחיבורים האריסטוטליים על הטבע, מימי-אדם. המטאפיזיקה מחפשת תשובות לשאלות כגון: מהו טבעה של המציאות? מהו מקום האדם ביקום? האם צבעים הם אובייקטיביים או סובייקטיביים? האם העולם קיים מחוץ למוחנו? מהו טבעם של עצמים, אירועים ומקומות?
* '''[[אתיקה]] (הפילוסופיה של המוסר)''' - "תורת המידות", ענף של הפילוסופיה העוסק בשאלה 'מה ראוי?' מהי 'המידה הנכונה?' שלוש השאלות הבסיסיות של האתיקה הן : "מהו הטוב?", "האם חייבים לנהוג על פיו?" ו"כיצד להצליח לנהוג על פיו?"
* '''[[אסתטיקה]]''' - ענף של הפילוסופיה העוסק, בין היתר, בשאלות: מהו [[יופי]]? האם ניתן לאפיין את מה שהופך דבר ליפה? מהו תפקידו של היופי ביצירת ה[[אמנות]]?
* [[מטאפיזיקה]] - ענף של הפילוסופיה העוסק במתן הסברים אודות טבעם של המציאות, הקיום והעולם. השם נגזר מהמילים היווניות μετά, מֵטַא, שמשמעה "מעבר" ו-φυσικά, פיזיקה, שמשמעה "אלו שעל אודות הטבע", כאשר "אלו שעל אודות הטבע" מתייחס לחיבורים האריסטוטליים על הטבע, מימי-אדם. המטאפיזיקה מחפשת תשובות לשאלות כגון: מהו טבעה של המציאות? מהו מקום האדם ביקום? האם צבעים הם אובייקטיביים או סובייקטיביים? האם העולם קיים מחוץ למוחנו? מהו טבעם של עצמים, אירועים ומקומות?
* '''[[אונטולוגיה]] (תורת ההוויה)''' - "תורת היש", ענף של הפילוסופיה העוסק בהנחות היסוד הכלליות אודות דברים הקיימים בעולם ומאפייניהם. בעוד שתורת ההכרה עוסקת בהנחות היסוד אודות הידע עצמו, תורת ההוויה בוחנת את הנחות היסוד אודות מוּשאי הידע - הישויות הקיימות. נוטים לייחס את האונטולוגיה לתת-תחום של המטאפיזיקה, אך העיסוק בתחום זה הינו גדול ביותר.
* [[אסתטיקה]] - ענף של הפילוסופיה העוסק, בין היתר, בשאלות: מהו [[יופי]]? האם ניתן לאפיין את מה שהופך דבר ליפה? מהו תפקידו של היופי ביצירת ה[[אמנות]]?
* '''[[מטאפילוסופיה]]''' - הפילוסופיה של הפילוסופיה.
----
{|width="100%" style="background-color: transparent;"
2,452

עריכות