לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מגוון גנטי"

נוספו 4,687 בתים ,  לפני 12 שנים
תרגום הערך המופיע בויקיפדיה באנגלית
מ (בוט מוסיף: ro:Variaţie)
(תרגום הערך המופיע בויקיפדיה באנגלית)
'''מגוון גנטי''', בתחום [[גנטיקה של אוכלוסיות]], הוא סך כל ההבדלים הקיימים במידע הגנטי של אורגניזמים השייכים למין או אוכלוסיה. המגוון הגנטי הוא מרכיב התורם [[מגוון ביולוגי|למגוון הביולוגי]]. אין לבלבלו עם [[שונות גנטית]], מושג המתייחס למגוון [[אלל|האללים]] של גן מסוים.
'''מגוון גנטי''', ב[[גנטיקה]], זהו חלק מכלל ה[[מגוון ביולוגי|מגוון הביולוגי]]. הוא מהווה תכונה של [[מערכת אקולוגית|מערכות אקולוגיות]] ומאגרי גנים אשר מתבטאת בטבע על ידי השוני העצום בין הגנומים של האורגניזמים עלי אדמות, אשר מוסיף ומשתנה ללא הרף. המגוון הגנטי בעיקרו, מתייחס להבדל בין אורגניזמים דומים מאותו המין, אשר שונים במידע הגנטי שנושאים. בדרך זו, כתוצאה מהשוני הקל, מתפתחת תחרות על הישרדות בין פרטים מאותו המין, אשר בסופו של דבר מכריעה איזה מהמגוונים הגנטיים ישאר מספיק זמן כדי לאפשר לפרט הנושא אותם להוליד צאצאים, ואילו ווריאציות ייכחדו. לדוגמה, את תקופת [[רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד]], כאשר כל תפוחי האדמה נהרסו כתוצאה מהתקפת [[כימשון]] - [[פטרייה]] שהרסה את יבול [[תפוח אדמה|תפוחי האדמה]] שהיה מקור מחייתם של רוב תושבי האי, ניתן לייחס לעובדה שרוחב המגוון הגנטי של תפוחי האדמה היה נמוך. דהיינו כל תפוחי האדמה היו זהים פחות או יותר בחומר הגנטי, דבר שהקל על הפטרייה לתקוף ולהרוס את רוב היבולים של המדינה.
 
ישנן מספר היפותזות המסבירות את קיומו של המגוון הגנטי. [[התיאוריה הניטרלית]] טוענת כי הצטברות [[מוטציה|מוטציות]] ניטרליות באוכלוסיה מגדילה את מגוון האללים של כלל הגנים. הסבר נוסף הוא קיומה של [[ברירה מפריעה]], הגורמת לשימור של לפחות שני [[פנוטיפ|פנוטיפים]] שונים של תכונה כלשהיא. [[ברירה תלוית תדירות]], לפיה הערך ההשרדותי של אלל תלוי בשכיחותו היחסית בין כל מופעי הגן, תורמת להגדלת המגוון הגנטי על ידי שימור של מספר אללים לגן.
 
==הקשר בין המגוון הגנטי למגוון הביולוגי==
בעת האחרונה נחקרה תופעה של ירידה במגוון הגנטי במינים שונים של עולם החי. מחקר נוסף גילה תלות בין המגוון הגנטי למגוון הביולוגי. לטענת החוקרים, ירידה במגוון הגנטי של מין מסוים במערכת אקולוגית יכולה להביא לירידה במגוון המינים הקיימים במערכת.
 
==השפעת המגוון הגנטי על יכולת ההשרדות וההתאמה של מין==
למגוון הגנטי תפקיד מכריע ביכולת ההשרדות של מין באמצעות התאמה לשינויים בסביבתו. מגוון גנטי רחב מעלה את הסיכוי להמצאות אללים [[אוכלוסייה (אקולוגיה)|באוכלוסיה]] המשפרים את ההתאמה של הפרט לסביבתו המשתנה. לכן, למינים בעלי מגוון גנטי נמוך יש סיכוי מופחת להשרדות. בנוסף לכך, מגוון גנטי נמוך מאלץ דימיון גנטי גבוה בין שני פרטים מזדווגים, מצב הדומה למקרה של [[הכלאת קרובים]]. הכלאה מעין זו מקטינה את כושר הרבייה באוכלוסיה בעקבות ירידה בקצב הילודה, ירידה בחיות של הזרע, תמותה גבוהה של ילודים ובעיות נוספות.
 
==השפעות על החקלאות==
[[השבחה גנטית]] היא שיטה לחיזוק תכונות מועילות בפרטים של אוכלוסיה ולסילוק תכונות מזיקות. משחר ימי החקלאות בני אדם השתמשו בשיטה זו על מנת ליצור זנים מתורבתים של צמחים המתאימים לגידול חקלאי. אולם, ההשבחה גורמת לירידה במגוון הגנטי, לעיתים עד לביטולו כליל. הירידה במגוון הגנטי מקטינה מאוד את יכולתו של הזן לעמוד בפני מחלות, במיוחד לאור יכולתם של חידקים להשתנות בזמן קצר. כאשר חיידק הגורם למחלה משתנה כך שהוא יכול לתקוף זן חקלאי בעל תכונות מסוימות, יש סכנה להדבקות מהירה של יבול שלם של זן זה, בעקבות הדמיון הגנטי הגדול שקיים בין צמחים מאותו יבול.
 
דוגמה למקרה כזה היא הגורם לתקופת [[רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד]]. ריבוי תפוחי אדמה מתרחש באופן [[רבייה וגטטיבית|וגטטיבי]], לכן כל הפרטים ביבול תפוחי אדמה הם זהים לחלוטין מבחינה גנטית. במאה ה- 19 תפוחי אדמה היו מקור מחייתם העיקרי של תושבי האי [[אירלנד]], אך חלקים עצומים של היבול באי נהרסו כתוצאה מהתקפת [[כימשון]], סוג של [[פטרייה]] המסוגלת להדביק את אותו זן ששימש לחקלאות באי. המחלה שתקפה את יבולי תפוח האדמה בשנת 1845 הובילה לתקופת של רעב המוני, בהיקף של מאות אלפי בני אדם.
 
==דרכים להגדלת המגוון הגנטי==
ישנן מספר דוגמאות בטבע לדרכים הגורמות להגדלה או שימור של המגוון הגנטי. בתהליך ההדבקה על ידי [[נגיף|נגיפים]] יכולה להיות תחלופה של מידע גנטי בין הנגיף לנשא אותו הוא מדביק. הדבקה באמצעות נגיפים של [[פלנקטון]], הגדל באוקיינוסים, היא תהליך הגורם לחידוש תדיר של המידע הגנטי באוכלוסית הפלנקטון, ותורם לשמירה על אוכלוסיה גדולה גם בתנאי גידול קשים המשתנים באופן בלתי צפוי.
 
דוגמה נוספת היא רביה באוכלוסית [[ברדלס|הברדלס]]. הברדלס נמצא בסכנת הכחדה, וכל הפרטים החיים כיום שיכים למין יחיד. בעבר היו קיימים מינים נוספים של הסוג ברדלס, אך שינויים אקלימיים שהתרחשו לפני כ- 10,000 גרמו להכחדותם. המין ששרד נקלע למצב של [[צוואר בקבוק (ביולוגיה)|צוואר בקבוק גנטי]], ופרטים בעלי קרבה משפחתית נאלצו להתרבות זה עם זה. [[רביית קרובים]] זו גרמה לירידה גדולה במגוון הגנטי של המין ולפגיעה ביכולת הרביה וההשרדות שלו – רק כ- 5% מהצאצאים בטבע מגיעים לבגרות. אם זאת, לאחרונה התגלה שנקבות הברדלס מזדווגות עם יותר מזכר אחד לפני כל המלטה. במנגנון רבייתי הידוע במספר מיני יונקים, כל הזדווגות מביאה לביוץ מחודש, ולכן צאצאים שונים של אותה המלטה יכולים להגיע מאבות שונים. מנגנון זה מגדיל את המגוון הגנטי שיכול להצטרף לאוכלוסיה בעקבות המלטה בודדת.
 
למרות קושי בכימות מדויק של המגוון הגנטי בביוספירה נתונה, המינוח נמצא בשימוש נרחב, ומשמש כמדד לחוסן של מערכות אקולוגיות וכטיעון רציונלי של פעילים למען בעלי חיים בסכנת [[הכחדה]].
 
{{קצרמר|ביולוגיה}}
12

עריכות