לדלג לתוכן

פאקסי – הבדלי גרסאות

נוספו 10 בתים ,  לפני 13 שנים
מ
בוט החלפות: היישוב; יישובים; אוכלוסייה; היסטורי; קילשון; התיישב; שנים עשר;
מ (בוט מוסיף: no:Paxos)
מ (בוט החלפות: היישוב; יישובים; אוכלוסייה; היסטורי; קילשון; התיישב; שנים עשר;)
== פאקסוס ואנטיפאקסוס ==
=== פאקסוס ===
האי פאקסי הוא הקטן מבין האיים היוניים הראשיים. אורך האי כשנייםכשנים עשר [[קילומטר]] והרוחב שלו בערך חמישה קילומטר. אוכלוסיית האי מונה כ-2500 תושבים. בעונת התיירות ב[[קיץ]], מבקרים באי כמאתיים אלף תיירים. הצרוף פאקסוס ברבים, מציין את שני האיים הצמודים זה לזה: פאקסוס ואנטי פאקסוס כאשר האי אנטי פאקסוס הוא הקטן שבהם. האיים האלה ידועים בחופי הים ובמפרצים היפים ובמטעי הזיתים שלהם. למרות גודלו, האי פאקסוס הוא יצרן [[שמן זית|שמן הזית]] השני בגודלו מבין כל איי יוון. ה[[כלכלה]] באי מבוססת על תיירות ועל חקלאות.
 
=== אנטיפאקסוס ===
האי אנטיפאקסוס אורכו כשלושה קילומטר ורוחבו כשני קילומטר. שטחו של האי 5 קילומטרים מרובעים בערך. האוכלוסיההאוכלוסייה של האי מונה מספר עשרות תושבים בלבד. באופן מנהלי הוא חלק מפאקסי. האי אנטיפאקסוס מכוסה בכרמי ענבים ל[[יין]] ובעצי זית. האי ידוע בחופים היפים שלו המושכים את התיירים. באנטי פאקסוס נמל אחד, אגראפידיה. ה[[כלכלה]] באי מבוססת על תיירות ועל חקלאות.
 
== הסטוריההיסטוריה ==
המקום היה מיושב כנראה כבר בתקופה הפרה היסטורית. באופן מסורתי מיחסים לפניקים את ההתישבותההתיישבות הראשונה במקום ושם האי לקוח מהמילה הפניקית פאקס. הרומאים שלטו באי מהמאה השנייה לפני הספירה. בתקופה [[התקופה הביזנטית|הביזנטית]] וב[[ימי הביניים]] פאקסוס סבלה מהתקפות של [[פירטים]]. ב[[מסעי הצלב]] עברו בו מחיילי ה[[צלבנים]] ומסוף [[המאה ה-14]] לספירה הוא נשלט על ידי הרפובליקה [[ונציה|הוונציאנית]]. [[נפוליאון]] שהיכה את הוונציינים ב[[איטליה]] כבש מייד לאחר מכן את האיים היוניים ובהם את פאקסוס. האי נכבש על ידי כח רוסי טורקי ובשנת [[1815]] על ידי [[בריטניה|הבריטים]] שהקימה את האיחוד של האיים היוניים. בשנת [[1864]] פאקסוס ויתרה על עצמאותה יחד עם שאר האיים היוניים שהתאחדו עם [[יוון]].
 
לפי [[המיתולוגיה היוונית]], [[פוסידון]] יצר את פאקסוס כשהיכה בקלשוןבקילשון שלו בקורפו וכך יכול היה פוסידון ו''אפפיטריט'' אלת הים למצא מעט שקט ושלווה.
 
== גאוגרפיה ==
באי פאקסי מצויים שלושה ישוביםיישובים עיקריים ועוד מספר כפרים קטנים:
* [[גאיוס]]
* [[לאקה (יוון)|לאקה]]
הקשר העיקרי עם האי נעשה בדרך הים מהאי [[קורפו]] ומיוון עצמה [[ספינה|בספינות]], [[רחפת|רחפות]] [[מטוס ימי|ובמטוסי ים]] פרטיים. ה[[נמל]] הראשי של האי נמצא בגאיוס הבירה הנמצאת בחוף המזרחי של האי. גם נמל לאקה משמש את היוצאים והבאים.
 
בפאקסי קיים [[כביש]] אחד המקיף את האי וקו [[אוטובוס]] היוצא מדי שעה מהתחנה הראשית באגיוס ועובד בין כל הישוביםהיישובים באי.
 
== קישורים חיצוניים ==
271,876

עריכות