לדלג לתוכן

טכנופוביה – הבדלי גרסאות

הוסרו 10 בתים ,  לפני 13 שנים
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
'''טכנופוביה''' היא חרדה ([[בעת]]) מפני [[טכנולוגיה]] ורכישת מיומנויות טכניות. מיוחסת לרוב לחרדה מפני עולם המחשבים והמיחשוב.
 
מורכבת מהמילים "[[טכנולוגיה]]" ו"[[פוביה]]" (מיוונית: פחד).
תופעה פסיכולוגית הגורמת לתגובת פחד ובהלה חריפים ומוגזמים לאובייקטים ומצבים המערבים טכנולוגיה. כמו בכל [[פוביה]], רמת הפחד אינה הולמת את המצב, ומרבית הסובלים מהבעיה מכירים בכך שתגובתם בלתי הגיונית.
 
תופעה פסיכולוגית הגורמת לתגובת פחד ובהלה חריפים ומוגזמים, שאינם הולמים את המצב, לאובייקטים ומצבים המערבים טכנולוגיה.
כל בעת עלול להוביל למצב של הימנעות ממצבים יומיומיים מקובלים ושכיחים. במקרה של טכנופוביה, הסובלים מהתופעה יעדיפו לעיתים רבות להמנע ממגע עם המחשב או אם טכנולוגיה מתקדמת אחרת (דוגמת [[די.וי.די]], [[טלפון סלולרי]] וכדומה), גם במחיר של זמן רב או אי נוחות. לדוגמא, טכנופובים יעדיפו לעמוד זמן רב בתור לבנק או לדואר על מנת להמנע משיחה עם מענה קולי ממוחשב, או לנהל יומנים כבדים ומסורבלים וספרי טלפונים שהחיפוש בהם אורך זמן ממושך, כדי שלא יאלצו להתמודד עם הטלפון הסלולרי והיומן הממוחשב. כיום, כאשר התקשורת מבוססת-המחשב הופכת מקובלת יותר ויותר, בעת זה עשוי להרחיק אותם מקשר עם בני משפחה וחברים שאינם טכנופובים.
 
כל בעתחרדה עלולעלולה להוביל למצב של הימנעות ממצבים יומיומיים מקובלים ושכיחים. במקרה של טכנופוביה, הסובלים מהתופעה יעדיפו לעיתים רבות להמנע ממגע עם המחשב או אם טכנולוגיה מתקדמת אחרת (דוגמת [[די.וי.די]], [[טלפון סלולרי]] וכדומה), גם במחיר של זמן רב או אי נוחות. לדוגמא, טכנופובים יעדיפו לעמוד זמן רב בתור לבנק או לדואר על מנת להמנע משיחה עם מענה קולי ממוחשב, או לנהל יומנים כבדים ומסורבלים וספרי טלפונים שהחיפוש בהם אורך זמן ממושך, כדי שלא יאלצו להתמודד עם הטלפון הסלולרי והיומן הממוחשב. כיום, כאשר התקשורת מבוססת-המחשב הופכת מקובלת יותר ויותר, בעתחרדה זהזו עשויעשויה להרחיק אותם מקשר עם בני משפחה וחברים שאינם טכנופובים.
 
כיוון שהתגובה נתפסת כלא הגיונית גם בעיני הסובל ממנה, מרבית הטכנופובים מאמצים לעצמם תירוצים: מבוגרים רבים טוענים שהם "לא שייכים לדור הזה" או "מבוגרים מכדי ללמוד", וצעירים רבים אומרים כי "מחשבים הם דבר מנוכר", "תמיד הייתי גרוע במחשבים" וכדומה.
לארי ד. רוזן, ומישל מ. וויל, זוג חוקרים אמריקניים, פרסמו את מאמר בנושא בשנת 1995, במגזין הפסיכולוגי-מדעי Computers in Human Behavior. המאמר, שכותרתו "תחכום טכנולוגי וטכנופוביה אצל תלמידי אוניברסיטה מ-23 מדינות", הציג ממצאי מחקר בן כשלוש שנים, בהשתתפות 3,392 סטודנטים מ-38 אוניברסיטאות ברחבי העולם.
 
למרותמהמחקר עולה שלמרות שהגיל הממוצע של הנחקרים היה 21, מידת ההצלחה של כל אחד מהם להשתמש ב[[מחשב]] הייתה שונה במידה רבה, והייתה קשורה יותר מכל לאופן שבו תפסו הם את הטכנולוגיה. אלו שחשו מאוימים הצליחו פחות. מי שהשיג את התוצאות הטובות ביותר היו, דרך אגב, הסטודנטים הישראליים.
משתמש אלמוני