לדלג לתוכן

טכנופוביה – הבדלי גרסאות

נוספו 145 בתים ,  לפני 13 שנים
מ
קישורים פנימיים
אין תקציר עריכה
מ (קישורים פנימיים)
'''טכנופוביה''' היא חרדה ([[בעת]]) מפני [[טכנולוגיה]] ומפני רכישת מיומנויות טכניות. מיוחסת לרוב לחרדה מפני עולם ההייה[[היי-טק]] בכלל, ומפני עולם המחשביםה[[מחשב]]ים והמיחשובוה[[מיחשוב]] בפרט.
 
מורכבת מהמילים "[[טכנולוגיה]]" ו"[[פוביה]]" (מיוונית: פחד).
 
'''טכנופוביה''' היא תופעה [[פסיכולוגיה|פסיכולוגית]] הגורמת לתגובת פחד ובהלה חריפים ומוגזמים, שאינם הולמים את המצב, לאובייקטים ומצבים המערבים טכנולוגיה.
 
כל חרדה עלולה להוביל לתגובה של הימנעות ממצבים יומיומיים מקובלים ושכיחים. במקרה של טכנופוביה, הסובלים מהתופעה יעדיפו לעיתים קרובות להמנע ממגע עם המחשב או עם טכנולוגיה[[גאדג'ט]]ים מתקדמתו[[מכשיר]]ים אחרתאחרים (דוגמת [[די.וי.די]], [[טלפון סלולרי]] וכדומה), גם במחיר של בזבוזהשקעת זמן רב, מאמצים, או אי-נוחות. לדוגמא, טכנופובים יעדיפו לעמוד בתור לבנקל[[בנק]] או לדוארל[[דואר]] על-מנת להמנע משיחה עם [[מענה קולי]] ממוחשב. הטכנופוב מנהל יומנים עבי-כרס ומסורבלים ונושא עימו [[ספר טלפון|ספרי טלפונים]] כבדים, שהחיפוש בהם אורך זמן ממושך, רק כדי שלא יאלץ להתמודד עם הטלפון הסלולרי והיומן הממוחשב. כיום, כאשר התקשורת מבוססת-המחשב הופכת מקובלת יותר ויותר, עלולה חרדה זו להרחיק את הסובלים ממנה מקשר עם בני משפחה וחברים שאינם טכנופובים.
 
כיוון שהתגובה הטכנופובית נתפסת כלא-הגיונית גם בעיני הסובל ממנה, מרבית הטכנופובים מאמצים לעצמם תירוצים: מבוגרים רבים טוענים שהם "לא שייכים לדור הזה" או "מבוגרים מכדי ללמוד", וצעירים רבים אומרים כי "מחשבים הם דבר מנוכר", "תמיד הייתי גרוע במחשבים" וכדומה.
 
ואולם, בניגוד לסברה המקובלת, תופעת הטכנופוביה אינה קשורה לגילל[[גיל]], [[מעמד]], או [[השכלה]].
 
לארי ד. רוזן, ומישל מ. וויל, זוג חוקרים אמריקניים, פרסמו את [[מאמר]] בנושא בשנת [[1995]], במגזין הפסיכולוגי-מדעי Computers in Human Behavior. המאמר, שכותרתו "תחכום טכנולוגי וטכנופוביה אצל תלמידי אוניברסיטה מ-23 מדינות", הציג ממצאי מחקר בן כשלוש שנים, בהשתתפות 3,392 סטודנטים[[סטודנט]]ים מ-38 [[אוניברסיטה|אוניברסיטאות]] ברחבי העולם.
 
מהמחקר עולה שלמרות שהגיל הממוצע של הנחקרים היה 21, מידת ההצלחה של כל אחד מהם להשתמש ב[[מחשב]] הייתה שונה במידה רבה, והייתה קשורה יותר מכל לאופן שבו תפסו הם את הטכנולוגיה. אלו שחשו מאוימים הצליחו פחות. מי שהשיג את התוצאות הטובות ביותר היו, הסטודנטים הישראלייםה[[ישראל]]יים.
 
[[en:Technophobia]]