לדלג לתוכן

תאודוריד הראשון – הבדלי גרסאות

אין שינוי בגודל ,  לפני 13 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט מוסיף: hr:Teodorik I.)
מאין תקציר עריכה
מאמץ נוסף של הוויזיגותים תחת תאודוריד להתפשט נרשם בשנת [[436]], כאשר תאודוריד שם מצור על [[נרבונה]]. המצור הוסר על ידי ליטוריוס, שהיה כנראה ה[[מגיסטר מיליטום]] של רומא בגאליה. שלוש שנים אחרי כן שם ליטוריוס מצור על טולוז, עיר מושבו של תאודוריד, הובס ונלקח בשבי. [[אוויטוס]], הפרפקט הפראיטוריאני של רומא בגאליה, הביא לחתימת הסכם שלום.
 
שמו של תאודוריד עולה פעם נוספת בהקשר לנישואי [[הונריק]], בנו של מלך ה[[ונדלים]] [[גאיזריק]] לאאודוקיה בתו הבכורה של הקיסר [[ולנטיניאנוס השלישי]]. הנישואים היו חלק מההסכם שרקח [[פלביוס אאטיוס]], האיש החזק ברומא, עם הונדלים באפריקה. הבעיה הייתה שהונריק היה נשוי לבתו של תאודוריד. עובדה זו לא מנעה מגאיזריק לחתום על ההסכם. הוא האשים את בתו של תאודוריד שזממה להרעילו, העניש אותה בכריתת אפה ואוזניה ושלךושלח אותה כך בחזרה לאביה. משמעות המעשה הייתה כמובן איבת עולם בין הממלכות. תאודוריק השיא זמן לא רב אחרי כן בת אחרת ל[[רקיאר]], מלך ה[[סואבים]] ([[449]]).
 
תאודוריד הצטרף לקואליצית השבטים הגרמאנים שנלחמה לצד הרומים ואאטיוס בקרב נגד [[אטילה ההוני]] ב[[קרב שאלון|שאלון]]. יורדנס מספר שהוא שלח ארבעה מבניו חזרה ונלחם בקרב עם בניו הבכורים, תוריסמונד ותאודוריד. יורדנס מספר שני סיפורים שונים על מותו: לפי אחד, הוא נפל מסוסו בעת שרכב לעודד את צבאו ונרמס על ידי חייליו. אחרים אומרים שמת מחניתו של אנדאג האוסטרוגותי, שנלחם עם אטילה. גילו במותו היה "שיבה טובה", לפי יורדנס.