לדלג לתוכן

קרב אל-קאדסיה – הבדלי גרסאות

הוסרו 187 בתים ,  לפני 13 שנים
שכתוב
אין תקציר עריכה
(שכתוב)
'''קרב אל-קאדסיה''' ([[ערבית]]: معركة القادسية, תעתיק מדויק: '''מערכת אלקאדסיה''') היה קרב מכריע בו היכו ה[[מוסלמים]] את ה[[פרסים]] של [[האימפריה הסאסאנית]] ובכך פתחו את הפתח לכיבוש [[עיראק]] ו[[איראן]] בידי הלוחמים ה[[ערבים]] ה[[מוסלמים]].
{{לשכתב|נושא=היסטוריה|נושא2=מדינות אסיה}}
 
'''קרב אל-קאדסיה''' ([[ערבית]]: معركة القادسية, תעתיק מדויק: '''מערכת אלקאדסיה''') היה מאבק חשוב ביותר במהלך כיבוש [[עיראק]] ו[[איראן]] בין הלוחמים ה[[ערבים]] ה[[מוסלמים]] לבין הצבא ה[[איראן|פרסי]] ה[[האימפריה הסאסנית|סאסאני]]. <br />אין כל ספק שהקרב התרחש, אך מן המחקר בעניינו עולה כי היו הגזמות בתיאור הקרב ויש מיתוס (מלא [[טופוס|טופוי]]) שלם שמרוכז מסביבו. למשל, יש אי-ודאות לגבי תאריך הקרב (בין [[634]] ל-[[640]], אבל סביר להניח שקרה ב-[[636]]), או לגבי גודל הכוחות. נדירות ההזכרות של אל-קאדסיה במקורות לא-מוסלמים גם מציין כי התפיסה הנוכחי שונה מזו של האירוע המקורי. למרות זאת, המחקר אינו שולל או מזלזל במשמעות של הקרב בפרספקטיבת המוסלמים היום, אלא מדגיש את חשיבותו בהיסטוריה ובזיכרון במזרח התיכון המודרני. <br />הקרב הוא היסטוריה רלוונטית למוסלמים במזרח התיכון - כך לדוגמה הוזכר קרב אל-קאדסייה על ידי [[סדאם חוסיין]] ב[[מלחמת איראן-עיראק]], על מנת לעורר את רגשות העם העיראקי.
קרב אל-קאדסיה התרחש בין [[634]] ל-[[640]], ולפי רוב הדעות ב-[[636]]. פרטים רבים לגבי הקרב אינם ידועים, כמו סדרי הגודל של הכוחות הלוחמים והמיקומים של ארועים שונים במהלך הקרב. ההערכות לגבי הצבא הפרסי נעות בין 30,000 ל 210,000 וההערכות לגבי הצבא הערבי נעות בין 6000-12000 במקורות מוקדמים ן-38000 או 88000 במקורות מאוחרים יותר.
 
קרב אל-קאדסייה מוזכר בידי המוסלמים כקרב גבורה שלהם. [[סדאם חוסיין]], למשל, הזכיר אותו ב[[מלחמת איראן-עיראק]], על מנת לעורר את רגשות העם העיראקי.
 
==קישורים חיצוניים==
*[http://books.google.com/books?id=lj9_SE3_DXkC Ṭabarī, Yohanan Friedmann, '''The battle of al-Qādisiyyah and the conquest of Syria and Palestine''', SUNY Press, 1992]
 
{{קצרמר|היסטוריה}}