לדלג לתוכן

סטטיסטיקה א-פרמטרית – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
(דף חדש: '''סטטיסטיקה א-פרמטרית''' היא ענף בסטטיסטיקה היסקית המפתח שיטות ניתוח נתונים הנעזרות ב[[השערה|השערו…)
 
אין תקציר עריכה
 
דוגמאות:
* בשנת 1966 ממנה ממשלת ארצות את דרוג'‏‏<ref>‏Droege, R.C.: National Typing Test Norms. Personnel Journal 45:34-38, 1966‏</ref> כדי לחקור אם [[מקלדת (כתיבה)|קלדנים]] מקצועיים המשתמשים ב[[מכונת כתיבה]] חשמלית מקלידים מהר יותר ומדויק יותר מקלדנים מקצועיים המשתמשים במכונת כתיבה מכניות. לדרוג' גייס אלפי קלדנים מקצועיים למחקר שלו והתפלגות מהירות ההקלדה הן של אלה המשתמשים במכונות חשמליות והן של אלה המשתמשים במכונות מכניות התבררה כהתפלגות שאינה [[התפלגות נורמלית]]. על כן, דרוג' לא יכל לבדוק את [[מובהקות]] ההבדל בין קבוצות הקלדנים בעזרת [[מבחן t]] ופנה אל מבחן מתחום הסטטיסטיקה הלא פרמטרית.
*חוקר שבודק תכונה באוכלוסייה שטרם נבדקה לפניו אינו יודע אם התכונה זו מתפלגת בהתפלגות נורמלית. הוא נוטה להאמין שהתפלגות תכונה זו היא כן נורמלית, אולם הוא מגלה שהמדגם שלו גדול דיו כדי להשתמש בשיטות א-פרמטריות בעת ניתוח הנתונים ולשחרר אותו מהצורך להניח הנחות כל שהן על אודות התפלגות אותה תכונה באוכלוסייה.
* כאשר הערכים הנמדדים הם מ[[סולם מדידה]] סִדרי (אורדינאלי), אין משמעות לסכום או למנה של ערכיהם ובניתוח הנתונים שלהם יש לפנות לשיטות שאינן מניחות משמעות כזו.
 
== הערות שוליים ==
<references />
==לקריאה נוספת==
*Siegel, S. and Castellan, N.J.: Nonparametric statistics for the behavioral sciences, New York, McGraw-Hill, 1956 reviewd 2008
 
{{קצרמר|סטטיסטיקה}}