לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "בלוטת חלב"

אין שינוי בגודל ,  לפני 12 שנים
מ
בוט החלפות: מאחר ש;
מ (בוט מוסיף: sv:Mjölkkörtel)
מ (בוט החלפות: מאחר ש;)
בדומה ל[[שיער]], בלוטות החלב ייחודיות ל[[יונקים]]. הן מופיעות בשני ה[[זוויג|מינים]], אולם מפסיקות את התפתחותן אצל ה[[זכר]] עוד לפני סיום תהליך ה[[התבגרות]] המינית. מספר בעלי חיים אחרים מאכילים את צאצאיים על ידי חומר דמוי-חלב, אולם מקורו של החומר שונה מזה של החלב.
 
בלוטות החלב הן כנראה [[בלוטות זיעה]] "משופרות". לא ידוע מתי לראשונה הן הופיעו בתהליך ה[[אבולוציה]] של [[חולייתנים]], אולם ניתן להסיק שהופעתם מתואמת וקשורה בהתפתחותם של [[שן|שיני]] החלב ודפוסיי תחלופת השיניים הנראים ברוב מיני היונקים המודרניים. שיני חלב אינן יעילות כשיני בוגר ואינן מותאמות ללעיסה, מאחר וגודלםשגודלם קטן והן משתנות תדיר במהלך התפתחות היונק. על כן מסתמך היונק הצעיר על מזון עשיר שאופן עיכולו אינו מוכתב בלעיסתו—[[חלב]]. החלב מכיל אחוז גבוהה של [[חלבון]], [[שומן]] ו[[פחמימה|סוכרים]] (בעיקר [[לקטוז]]), וכן כמות מסוימת של ויטמינים ומלחים. זהו מקור מזון עשיר שאחוז מרכיביו משתנה במיני היונקים השונים.
 
בלוטת חלב מורכבת ממערכת תעלות המפרישות חלב, וסביבן מעטפת מלכדת. הורמון הגדילה וההורמון [[פרולקטין]] מעודדים את היווצרות החלב. פעולת היניקה מעודדת את הפרשת ההורמונים. צורת בלוטות החלב שונות בין מיני היונקים: אצל [[בעלי ביב]] קיים מצבור רקמות הצמוד לקיר הבטן, החלב מצטבר בגומחות על גבי הפרווה, ומלוקק על ידי היונק הצעיר. במינים רבים ובהם האדם, תעלות החלב מגיחות אל פני השטח בצורת תפיחה בשרית המכונה [[פטמה]]. במינים אחרים (אצל [[פרה|פרות]] למשל) תעלות החלב מפרישות את החומר אל מאגר נוזלים, ומשם מופרשות החוצה דרך פתח יחיד בפטמה.
271,876

עריכות