לדלג לתוכן

אנטיפטרוס בן הורדוס – הבדלי גרסאות

ש
תגית: חזרות
(ש)
'''אנטיפטרוס''' בן הורדוס היה בנו הבכור של [[הורדוס]] מאשתו הראשונה דוריס. תחילה ישבו הבן והאם מנודים הרחק מ[[ירושלים]] ולא הורשו לבוא אליה אלא בימי החגים. עם הזמן ובכדי להמעיט ממעמדם של בני [[מרים החשמונאית]], התהפך מעמדו של אנטיפטרוס. הורדוס קידם אותו ואף ראה בו משענת מול שאר בניו, אשר חשש שהם חורשים את רעתו.
 
==ממנודה ליורש עצר==
יום טוב לכוווולם...
אנטיפטרוס, לדברי [[יוסף בן מתתיהו]], היה מניפולטור וחתרן ("איש היושב במארב"), היינו ערמומי ובלתי צפוי. הוא נהג להשמיץ את אחיו באזני אביו הורדוס וזכה במחמאות ובהבטחות באשר לעתידו. ואכן הורדוס דאג להנציח את מעמדו הבכיר בצוואתו, כאשר הוריש לו את מעמדו המלכותי ואת תחומי ממלכתו.<br />
בשובו מרומא, לאחר שנפגש עם [[אוגוסטוס קיסר]], הציג הורדוס את שלושת בניו – אנטיפטרוס, [[אלכסנדר (בית הורדוס)|אלכסנדר]] ו[[אריסטובולוס (בית הורדוס)|אריסטובולוס]] – לעיני העם והבטיח חגיגית, שהללו ירשו אותו במותו, ומי שעתיד להיות המלך העליון הרי הוא אנטיפטרוס. ההכנסות מהקרקעות שהעביר לידו הורדוס, זיכוהו בסכום נכבד של 50 כיכר לשנה, והעובדה שערכו של כיכר אחד היה 32,000 דראכמות, ודראכמה אחת הייתה שכרו הממוצע של פועל ליום, מלמדת כי מדובר בהרבה מאוד כסף.
 
כדי להנציח את ירושת אנטיפטרוס ולפרסמה בציבור הנחה הורדוס את יורש העצר להפליג ל[[רומא]] יחד עם [[מרקוס ויפסניוס אגריפה]] ידידו ולהביא את הבשורה החדשה לידיעת הקיסר ולאישורו. בניה של מרים החשמונאית נדחקו איפוא הצידה מפני אנטיפטרוס.
 
==תככים==
11,158

עריכות