לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "משלים (תחביר)"

נוספו 77 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
←‏משלים מקום מחויב: לא מוכר לי המינוח "דרמה". מחליף ב"פרופוזיציה"
(לא שגוי כלל וכלל)
מ (←‏משלים מקום מחויב: לא מוכר לי המינוח "דרמה". מחליף ב"פרופוזיציה")
התיאור הוא משלים שאינו מוצרך.
=== משלים מקום מחויב ===
'''משלים מקום מחויב''' הוא '''משלים מוצרך''' שבדומה ל'''תיאור מקום''' עונה על השאלה "איפה?". לפי "[[תאוריה|תאורית]] ה[[סמנטיקה]] ה[[בלשנות גנרטיבית|גנרטיבית]]" הפועל מתייחס לדרמהל[[פרופוזיציה]], התרחשות מסוימת בעולם המציאות. בדרמהבפרופוזיציה זו יכולים לקחת חלק:
* '''שחקן אחד''' - כמו בדרמותבפרופוזיציות שקשורות במצב או בכניסה למצב מסוים כגון: "מנוחה" "ושינה".
*'''שני שחקנים''' - למשל בדרמהבפרופוזיציה של יצירה משתתפים היוצר והמוצר.
*'''שלושה שחקנים''' - למשל בדרמתבפרופוזיציה של העברת משהו למישהו משתתפים הישות המעבירה, הישות המועברת והישות שאליה מעבירים.
 
בפעלים כמו "גר", "הניח", "נסע" וכו', יש למקום תפקיד הכרחי בדרמהבפרופוזיציה. לכן במשפטים "דוד גר ברעננה", "מיכל הניחה את המשקפיים על השידה" ו"משה נסע לפתח תקווה" משלימי הפועל הם מוצרכים. בתאורית הסמנטיקה הגנרטיבית פעלים אלה נקראים '''פעלים לוקטיביים'''. המשלימים במשפטים לעיל לא יכולים להחשב כמושא מכיוון שלא נעשית עליהם פעולה, אך גם לא יכולים להחשב כתאור מקום מכיוון שהם מוצרכים. לכן משלימים אלה מוגדרים כ"משלים מקום מחויב".
 
בפעלים כמו "גר", "הניח", "נסע" וכו', יש למקום תפקיד הכרחי בדרמה. לכן במשפטים "דוד גר ברעננה", "מיכל הניחה את המשקפיים על השידה" ו"משה נסע לפתח תקווה" משלימי הפועל הם מוצרכים. בתאורית הסמנטיקה הגנרטיבית פעלים אלה נקראים '''פעלים לוקטיביים'''. המשלימים במשפטים לעיל לא יכולים להחשב כמושא מכיוון שלא נעשית עליהם פעולה, אך גם לא יכולים להחשב כתאור מקום מכיוון שהם מוצרכים. לכן משלימים אלה מוגדרים כ"משלים מקום מחויב".
== משלימי השם ==
{{ערך מורחב|לוואי}}
4,091

עריכות