לדלג לתוכן

ברירה קבוצתית – הבדלי גרסאות

הוסרו 1,251 בתים ,  לפני 13 שנים
ביטול גרסה 7151486 של 128.139.226.34 (שיחה) זה לא נשען על כלום חוץ מתרגום מוטה לניסוח מנומס מדי
(אני סבור שהגרסה שלי שנשענת על ספר מדעי ועל ידע בתחום האבולוציה עדיפה על פני גרסה שאינה מדעית)
(ביטול גרסה 7151486 של 128.139.226.34 (שיחה) זה לא נשען על כלום חוץ מתרגום מוטה לניסוח מנומס מדי)
'''ברירה קבוצתית''' היא תהליך ב[[אבולוציה]] שקיומו שנוי במחלוקת‏‏<ref>‏מספרו של דוקינס, יש אלוהים?, עמודים 169-170,‏</ref>. המצדדים בקיום תהליך זה טוענים כי הוא הבורר [[אלל]]ים בפרט מסוים, המועילים לקבוצת פרטים או ל[[מין (טקסונומיה)|מין]] בכללותו על אף שהפרט אדיש להם או אף ניזוק מהם. כיום מרבית החוקרים שוללים את קיומה של ברירה קבוצתית בצורתה הטהורה ומצמצמים אותה לתהליכים אחרים כגון [[ברירת שארים]] או ברירה בין קבוצות מבוססת [[אסטרטגיה יציבה אבולוציונית]].
'''ברירה קבוצתית''' ([[אנגלית]]: '''Group selection''') הוא תהליך ברירה [[אבולוציה|אבולוציוני]] הפועל על קבוצות של בעלי חיים השייכים ל[[מין (טקסונומיה)|מין]] אחד. בניגוד ל[[ברירה טבעית]] הפועלת על פרטים, ברירה קבוצתית פועלת על קבוצות של פרטים.
 
רעיון הברירה הקבוצתית נועד להסביר, בין השאר, את תופעת ה[[אלטרואיזם]], התנהגות המיטיבה עם אחרים אך מפחיתה את סיכויי ההישרדות של הפרט הבודד.
רעיון קיומו של תהליך אבולוציוני המעדיף ברירה של קבוצות על פני ברירה של בודדים זכה לפרסום בעקבות עבודתו של ויין-אדוארדס ב-1962.<ref>‏Wynne-Edwards, V.C. (1962). Animal Dispersion in Relation to Social Behaviour. Edinburgh: Oliver & Boyd‏</ref> כבר בשנות ה-60, זמן קצר אחרי פרסומו של הרעיון, הוא זכה לביקורת. ויליאמס התייחס לטענותיו של ויין-אדוארדס באופן ספציפי בשנת 1966.<ref>‏Williams, G.C. (1966) Adaptation and Natural Selection: A Critique of Some Current Evolutionary Thought. Princetown‏</ref> מאז מקובל להניח שברירה קבוצתית, אם היא קיימת, מתרחשת בקצב נמוך מאוד, הרבה יותר נמוך מהקצב של ברירה טבעית, כך שבפועל ניתן להתעלם ממנה‏‏.<ref>‏Maynard Smith, J. (1964) Group selection and kin selection Nature 201:1145–1147
‏</ref> בנוסף לכך לא נמצאו לברירה קבוצתית תימוכין אמפיריים, הווה אומר לא נמצאו תופעות שברירה קבוצתית מסבירה ואילו ברירה טבעית לא מצליחה להסביר.
 
חוקרים השתמשו בברירה קבוצתית כהסבר ל[[אלטרואיזם]]. גישה זו זכתה לביקורת, בעיקר בגלל הקצב הנמוך של פעולתה. מיינרד סמית' מצא שברירה קבוצתית תהיה כוח דומיננטי רק במקרה שקצב ההגירה נמוך מאוד וקצב ה[[הכחדה]] גבוה מאוד. תנאים כאלו לא מתקיימים בפועל.‏‏<ref>‏Maynard Smith, J., (1987) How to model evolution. In Dupr, J. (ed.) The latest of the best, pp. 119-131, MIT press.‏</ref>
 
==הערות שוליים==
<references />
 
{{קצרמר|ביולוגיה}}
==מקורות==
*Mark Ridley, Evolution, 1993, pp. 310-313
 
[[קטגוריה:אבולוציה]]