לדלג לתוכן

מריבת רועי אברהם ורועי לוט – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
מאין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
 
==תיאור הסיפור במקרא==
הסיפור מתואר בספר [[בראשית]] פרק יג פסוקים ה' עד י"ג, ובמהלכו לוט ואברהם נפרדים זה מזה בעקבות מריבה בין הרועים. בתחילת הסיפור מתואר לוט כאיש עשיר מאוד, כמו שאברהם היה אחרי עלייתו ממצרים. הכתוב לא מפרש על מה הייתה המריבה בין רועי לוט ורועי אברהם, אך בעקבות אותה מריבה מציע אברהם ללוט להיפרד כדי למנוע את המריבה., אברהם נותן ללוט לבחור את אזור המגורים ראשון והואאת בוחר בככר הירדן- אזור [[סדום]]. הסיפור מסתיים בתיאור הישיבה המנותקת של אברם ולוטהטריטוריה: "אברם ישב בארץ כנען, ולוט ישב בערי הככר ויאהל עד סדם".
 
'''ח''' ויאמר אברם אל-לוט, אל-נא תהי מריבה ביני ובינך, ובין רעי, ובין רעיך: כי-אנשים אחים, אנחנו. '''ט''' הלא כל-הארץ לפניך, הפרד נא מעלי: אם-השמאל ואימנה, ואם-הימין ואשמאילה.
 
לוט מקבל עליו את הצעת הסכם השלום, לחלוקת השטח, כאשר הוא בוחר בככר הירדן- אזור [[סדום]], והסיפור מסתיים בישיבה המנותקת של אברם ולוט:
 
'''י''' וישא-לוט את-עיניו, וירא את-כל-ככר הירדן, כי כלה, משקה--לפני שחת יהוה, את-סדם ואת-עמרה, כגן-יהוה כארץ מצרים, באכה צער. '''יא''' ויבחר-לו לוט, את כל-ככר הירדן, ויסע לוט, מקדם; ויפרדו, איש מעל אחיו. '''יב''' אברם, ישב בארץ-כנען; ולוט, ישב בערי הככר, ויאהל, עד-סדם".
 
==פרשנות חז"ל לסיפור==
משתמש אלמוני