לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תוכנית אירופה"

הוסרו 9,004 בתים ,  לפני 11 שנים
ביטול גרסה 7154420 של ידיד נפש (שיחה)
(ביטול גרסה 7154420 של ידיד נפש (שיחה))
#הפניה [[קבוצת העבודה#תוכנית אירופה]]
'''תוכנית אירופה''' - תוכנית שגובשה בידי קבוצת מנהיגים יהודים ב[[סלובקיה]] בשם "[[קבוצת העבודה]]". קבוצה זו הוקמה ע"י הרב [[חיים מיכאל דב ויסמנדל]] ו[[גיזי פליישמן]] מנהיגת [[ויצ"ו]] ונציגת [[הג'וינט]] ב[[ברטיסלבה]] בסלובקיה, במטרה להציל את יהודי אירופה תמורת תשלום שוחד לעוזריו של אייכמן, ובעיקר ל[[דיטר ויסליצני]].
 
הפסקה קצרה בשילוחים, מסיבות טכניות, גרמו לחברי הקבוצה להאמין כי אכן הצליחו בתכנית. מיד ניסו לגשש אחרי אפשרות להרחיב את התוכנית ולגרום להפסקת השילוחים באירופה כולה. הם קיבלו אישור מויסליצני כי מפקדיו מסכימים לדון בתכנית, לאחר קבלת דמי קדימה (בסך של מספר מליוני דולר) הנהלת הסוכנות חששה כי מדובר בהטעיה והיססה זמן רב לפני שהסכימה להתחיל ולשחרר כספים לשוחד. לאחר שנעלם הכסף שהעביר שליח הסוכנות ב[[טורקיה]] [[טדי קולק]] כרבע מליון דולר, הודיע ויסליצני ב[[אוגוסט]] [[1943]] כי הגרמנים חזרו בהם מהתוכנית. למרות שלתוכנית זו לא היתה כל תוצאה ממשית, התוכנית נחשבת כאחת התוכניות הנועזות ביותר להצלת יהודים.
 
==רקע היסטורי==
[[סלובקיה]] היתה [[מדינה גרורה]] של [[גרמניה הנאצית]], ובעקבות [[ועידת ואנזה]] החלו השילוחים של רוב יהודי סלובקיה (כ-85 אלף נפש) ל[[מחנה השמדה|מחנות ההשמדה]], ואחרים גוייסו ל[[עבודת כפייה|עבודות כפייה]] ב[[מחנה עבודה|מחנות ההעבודה]] תחת פיקוחו של קצין ה[[אס אס]] [[דיטר ויסליצני]], שהיה היועץ לענייני יהודים בסולבקיה ומעוזריו הקרובים של [[אדולף אייכמן]]. כאשר הגיעו הידיעות כי המגורשים נצחו, התארגה בקרב יהודי סלובקיה ע"י הרב [[חיים מיכאל דב ויסמנדל]] ו[[גיזי פליישמן]] קבוצה יהודית שכונתה "[[קבוצת העבודה]]", וחבריה פעלו להצלת היהודים. הקבוצה תכננה למנוע את גירוש היהודים באמצעות מתן שוחד לויסליצני. ויסליצני דרש לקבל 50 אלף דולר בתוך 10 ימים תמורת הפסקת הגירושים. הכסף נמסר בשני תשלומים, ועד שנת [[ה'תש"ד]] ([[1944]]) לא נשלחו יהודי סלובקיה למחנות ההשמדה. בעקבות הצלחת הקבוצה בהפסקת השילוחים בסלובקיה, מיד העלתה הקבוצה את "תוכנית אירופה" אשר ניסתה לגשש אחרי אפשרות להרחיב את הפסקת השילוחים באירופה כולה, הפסקת ההשמדה במחנות ומתן היתר ליציאת היהודים מ[[אירופה]].
 
==התוכנית==
[[אנדרי שטיינר]] חבר "קבוצת העבודה", העביר לויסלצני מכתב מ"פרדיננד רוט" (שהייתה דמות בדיונית שהגו אנשי קבוצת העבודה, שנועדה לשכנע את הנאצים בכך ש[[יהדות ארצות הברית]] תומכת בעיסקה), שבו נכתב שמצפים מויסלצני לפעול להפסקת הגירושים מאירופה כולה. הקבוצה אף דרשה את הפסקת ההשמדה במחנות ומתן היתר ליציאת היהודים מאירופה. ויסליצני יצא מיד ל[[ברלין]] לדווח על ההצעה ל[[היינריך הימלר]], וב[[מאי]] [[1943]] קיבל אישור לנהל משא ומתן, והודיע כי תמורת 2-3 מיליון דולר, תהיה מוכנה הנהגת האס אס לבחון את הצעותיה של "קבוצת העבודה". את הסכום הסכימו לקבל בעשרה תשלומים וניתנה הבטחה כי עם קבלת התשלום הראשון בסך 200 אלף דולר יופסקו הגירושים לחודשיים.
 
אולם, למרות שהמידע על "תוכנית אירופה" היה בידיהם של מנהיגי יהדות ארצות הברית ובהנהלת [[הסוכנות היהודית]], הן ב[[ירושלים]] והן ב[[ניו יורק]], ולמרות שהרב ויסמנדל וגיזי פליישמן שלחו עשרות מכתבים, לא היו מוכנים לצעד זה והכספים לא הגיעו אליהם (למרות שנטען שנשלחו) ומכונת ההשמדה לא עצרה. ב[[יוני]] [[1943]] העבירה הסוכנות אל [[טדי קולק]], שהיה אז נציג הסוכנות בטורקיה, כרבע מליון דולר. ישנן טענות שהכסף נעלם בדרך מסתורית, והקושיה נשארה פתוחה עד היום היא גורלו של הכסף שכן הועבר.[http://www.israblof.com/?l=he&a=12286], [http://www.articles.co.il/article/1556/%D7%94%D7%93%D7%9D%20%D7%95%D7%94%D7%93%D7%9E%D7%99%D7%9D], [http://www.tsofar.com/zofar/see_article.asp?id=5071]
 
באחד ממכתביו כתב הרב ויסמנדל: "אין אנחנו מבינים, איך אתם אוכלים ושותים? איך אתם ישנים על מיטתכם? איך אתם מטיילים בחוצות? וזה האחריות מוטל עליכם. זה חודשיים אנחנו צועקים, ועדיין כלום לא עשיתם. אחינו בני ישראל האם השתגעתם? האם אינכם יודעים באיזה גיהנום אנחנו חיים?? אתם שומרים את הכסף, למה אתם ממתינים?".
 
לג'וינט בארצות הברית היו באותם ימים סכומים משמעותיים והם היו יכולים לעמוד בהוצאה, אבל באותם ימים היו חוקים קפדניים בארצות הברית בנוגע להעברת כספים למדינות אחרות, והג´וינט נהג להקפיד שלא לעבור על החוקים הללו.
 
המכתב, כמו מכתבים דומים, הגיע ל"ועדת ההצלה ליהודי אירופה" ב[[ארץ ישראל]], אולם בדיון שהתנהל בוועדה הובעה התנגדות להשתמש בכסף שנועד למימוש החזון הציוני לטובת הצלת יהודים. על פי מסמכים מאותה תקופה [[יצחק גרינבוים]], שהיה אז ראש ועדת ההצלה, בתמיכת [[אליעזר קפלן]] (הגזבר) אמר שיש לשמור על הכסף שבקופת הוועד לשם הכשרת ארץ ישראל לשרידי היהודים. לעומתו, [[דוד רמז]], [[מאיר יערי]], [[מאיר שפירנצק]] ואחרים היו מוכנים לתת כל מה שיש לטובת נסיון ההצלה.
 
על הסיבה שהמנהיגים היהודים לא סייעו לתוכנית באופן נחרץ, חלוקות הדעות. הרב וייסמנדל טען שהמנהיגים הציוניים ראו לנגד עיניהם אך ורק את גורל המדינה היהודית העתידית ולא היו מוכנים להשקיע הרבה למען הצלת יהודי אירופה. אחרים טוענים, שהייתה אי וודאות רבה ביחס לרצינותו של המשא ומתן עם הנאצים. לטענתם, הרעיון שהיה אפשר לבטל את ההשמדה תמורת שוחד נראה דמיוני, ולכן לא היה טעם להקצות לנושא זה סכומים גדולים. כמו כן, חששו מנהיגי הציונות ומנהיגים יהודיים בארצות הברית להסתכסך עם בעלות הברית שמא יואשמו בפשעי מלחמה בשל העברת כספים ואספקה לאויב באמצע המלחמה. על פי טענה נוספת, מנהיגי הסוכנות בררו אצל השלטונות הבריטיים, והבינו שהבריטים לא יאפשרו ליהודים להיכנס לארץ ישראל, ומכאן שהיהודים יקלעו שוב למלתעות הנאצים.
המגעים עם הגרמנים בנושא נמשכו כשנה, והופסקו ב[[קיץ]] [[ה'תש"ג]] ([[אוגוסט]] [[1943]]). המחלוקת בנושא קיימת עד היום. היסטוריונים שונים מנתחים את העובדות בצורות שונות, ונראה שאין הוכחות חותכות ביחס לכוונותיהם של מנהיגי הציונות.
 
==קישורים חיצוניים==
* {{מטח||16522|'תכנית אירופה'}}
* [http://www1.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%201834.pdf 'תוכנית אירופה'], באתר [[יד ושם]]
 
[[קטגוריה:השואה]]