לדלג לתוכן

דרקון (מדינאי) – הבדלי גרסאות

שיפור משלב
מ (בוט מוסיף: eu:Drakon)
(שיפור משלב)
'''דרקון''' היה [[מחוקק]] [[יוון העתיקה|יווני]] ו[[ארכון|ארכון אפונימוס]] ב[[אתונה]] בן [[המאה ה-7 לפנה"ס]], שהעלה לראשונה על הכתב את ה[[חוק|חוקים]], שעברו עד אז ב[[מסורת]] בעל פה, אךאולם לא היו נגישים להמון העם.
 
החוקים היוהמדוברים קשיםאופיינו להמוניבהחמרה העםיתרה והחמירועם איתםפשוטי מאודהעם. יתרונם היחיד היה שהםניסוחם היובכתב, מנוסחיםשהביא בכתבלנגישות ולכןרחבה נגישיםיותר לכללהמונים, מיואפשר שרצהלהם לעתורלפנות ל[[בית משפט|בית המשפט]]. [[עונש מוות]] ניתןנגזר לעבירותגם על עבירות קלות. בעלי חוב שהיו ממעמד נמוך יותר מהנושהמנושיהם, שלהםאולצו נאלצולהשתעבד להפוךלהם, לעבדיו.וככלל החוקהיו היההחוקים נוחמוטים יותרלטובת לבעליבני חובהמעמדות שהנושה שלהם היה ממעמד נמוך יותרהגבוהים. לפי [[פלוטארכוס]], כשנשאל דרקון מדוע הוא גוזר עונש מוות בצורה כה רחבה, ענההשיב: "הוא מונע פשעים קלים, ובנוגע לפשעים כבדים - אין עונש חמור יותר שאני יכול לחשוב עליו".
 
את חוקי דרקון ערך מחדש [[סולון]], ארכון אתונה, בראשית [[המאה ה-6 לפנה"ס]].
 
על שום קשיותםקשיחותם, מכונים עד היום חוקים לא סבירים וקשים במיוחד בשם "חוקים דרקוניים". מקובל גם המינוח "חוזה דרקוני" עבור [[חוזה|חוזים]] שמנוסחיםהמנוסחים בצורה שהוגנתהוגנת רק עבור אחד הצדדיםמהצדדים.
 
למדינאי [[דמדס]], שחי כשלוש מאות שנים לאחר דרקון, מיוחסת האמירה שחוקיו של דרקון הם "חוקים שנכתבו בדם".
158

עריכות